NavMenu

Prva kuća od konoplje u SAD prečišćava vazduh od CO2

Izvor: eKapija Četvrtak, 17.09.2015. 08:50
Komentari
Podeli

Šta se može koristiti kao lijek, građevinski materijal, vlakno za odjeću, osnova za beton, izuzetno hranjiva prirodna hrana, odlično sredstvo za njegu kože, izradu papira, ekološko gorivo,…? Odgovor je - konoplja. Smatra se da je ona jedna od najkorisnijih biljaka na planeti, a s obzirom na raznolikost mogućih primjena, ko bi joj to mogao poreći?

Uprkos čestim zakonskim ili političkim preprekama, bez obzira na dokazanu korist i održivost, konoplja se ponovo pojavila u centru pažnje. Mnoge su države u SAD-u legalizovale marihuanu za medicinsku upotrebu, neke čak i za rekreativno korišćenje, a konoplja je kao građevinski materijal zbog svoje ekonomske, ekološke dobrobiti i dugotrajnosti takođe sve popularnija.

Prva kuća u potpunosti od "hempcrete" materijala (eng. hemp = konoplja, concrete = beton) sagrađena je nedavno u gradu Ešvilu (Asheville) u Sjevernoj Karolini. Kuća je površine 315 m2 i u dizajnu ima niz ekoloških elemenata. "Hempcrete" je bio-kompozitni materijal sačinjen od drvenastog jezgra stabljika konoplje pomiješanog s krečom kao vezivom. Rezultat je izuzetno lagan materijal – sedmine ili osmine težine betona – čiji blokovi plutaju na vodi.

Ova čvrsto građena i napredna kuća ima čvrste zidove koji dišu, što je postignuto miješanjem konoplje s krečom i vodom na licu mjesta i ulivanjem te mješavine između spoljnih potpornih stubova. "USA Today" piše da je taj materijal "manje kao beton, a više kao bala sijena: ima odličnu izolaciju i može upijati zagađivače iz vazduha, među kojima je i CO2".

Konoplja kao građevinski materijal odlična je i za održavanje toplote, što znači da može dugo održavati stalnu temperaturu i da smanjuje njene fluktuacije. Unutrašnji zidovi te kuće iz snova građeni su od "purepanela" proizvedenog od recikliranog papira kom je jezgro talasasti papir okružen tvrdim omotom poput kartona.

Kako izvještava CNN, kuća ima i 30 recikliranih prozorskih okvira u koje su postavljena visoko-tehnološka stakla i to tako da u kuću ulazi puno dnevne svjetlosti koja pri tome previše ne zagrijeva dom. Osim toga i plan kuće svojom otvorenošću obezbjeđuje da svjetlost dopire duboko u prostor kuće.

Dodatno, energetski efikasan sistem zidova zajedno sa super-efikasnom vazdušnom pumpom za grijanje (21 Seasonal Energy Efficiency Ratio – SEER, mjera efikasnosti klima uređaja), efikasno grije i hladi kuću smanjujući troškove energije i potrebu za skupom opremom. S ovakvim instalacijama gradnja kuće košta oko 1.430 USD po kvadratnom metru.

Uz neka odstupanja od 100% zdravog i ekološkog, u šta spada pjena na bazi petroleja koja se koristila kako bi se ojačali plafoni i temelji, kuća je ipak izvrstan primjer kako se moderna i lijepa zgrada može izgraditi gotovo potpuno bez hemijskih sastojaka štetnih za ljudsko zdravlje i na način i s materijalima koji nisu štetni za Zemlju, piše "croenergo.eu".

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.05.2024.  |  Energija

Imenovana uprava Elektroprivrede BiH

Dr sc. Sanel Buljubašić imenovan je za generalnog direktora JP Elektroprivreda BiH - Sarajevo, objavilo je 17. maja na svojoj zvaničnoj stranici ovo javno preduzeće. Ova odluka uslijedila je nakon najnovije saglasnosti Vlade FBiH za imenovanja članova Nadzornog odbora JP Elektroprivreda BiH - Sarajevo i saglasnosti Nadzornom odboru o imenovanju Uprave ovog društva, o čemu je eKapija već pisala. Pored imenovanja generalnog direktora,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.