NavMenu

Stadionska trava u Kataru godinama uzgajana u SAD - Toleratna na teške uslove

Izvor: Agroklub Ponedjeljak, 19.12.2022. 07:18
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Bplanet/shutterstock.com)Ilustracija
U organizaciji svjetskog fudbalskog prvenstva ništa se ne prepušta slučaju pa tako ni u odabiru trave koja se koristi na stadionima. Ona mora biti tamnozelena, imati čvrsta vlakna i korjen te biti pokošena na točnu dužinu od 23 milimetra. S obzirom na klimu Katara, ove godine je morala biti pomno izabrana.

PlatinumTE Paspalum, naziv je trave koju gaji firma "Atlas Turf International" sa sjedištem u Džordžiji, SAD, a koja je ove godine dobila ugovor za Svjetsko prvenstvo.

Agronomima su bile potrebne godine istraživanja i testiranja kako bi se odredila prava podloga za uslove na stadionima na kojima se igraju najvažnije fudbalske utakmice.

Posađena je na svih osam katarskih stadiona i 81 terenu za treniranje.

Testirana u najtežim uslovima

Ona kao podloga mora pružati stabilnost, biti oštro pokošena s dubokim, čvrstim korjenjem koji će spriječiti proklizavanje igrača koji trče velikom brzinom te se naglo zaustavljaju u igri, izjavio je Džon Holmes iz "Atlas Turf Internationala" u intervjuu za "Turf Matters".

Ovaj turnir je najveća svjetska pozornica na kojoj je ova trava testirana i u najtežim uslovima. Ona treba manje vode i đubriva nego druge vrste, a što je prilagođeno klimatskim promjenama.

Jako sunce, loša zemlja, nekvalitetna voda za navodnjavanje koja je ili pročišćena kanalizacijska ili desalinizirana morska, a pri tome i stadioni koji su projektovani tako da pruže što veću hladovinu, sa slabim protokom vazduha - nikako ne idu u prilog rastu ove biljke. Ali, ona je odabrana baš zato jer ima visoku toleranciju na teške uslove - slanu vodu, ustajali vazduh i slabo svjetlo.

Potiče od busenaste, višegodišnje trave koja raste uz morsku obalu u tropskim krajevima. Tamne je boje i dugog korena.


Godinama uzgajana u SAD-u

Trava koja se koristi na stadionima u Kataru je uzgajena u SAD-u. Nakon 90 dana rasta, njeni izdanci (stoloni) su izvađeni, očišećni, spakovani u kutije i otpremljeni u Dohu. Prva pošiljka otišla je na stadion Al-Rajan 2014. godine. Tokom sljedećih nekoliko godina Atlas Turf poslao je gotovo 140.000 kg stolona u Dohu. Tamo je posađena pored svakog stadiona dok se pojedinačni izdanci nisu spojili u polje. Zatim su izvađeni i smotani poput tepiha te prebačeni unutar svih igrališta, na površini koja je ekvivalent 179 hektara.

Iako je ovoj vrsti potrebno 25 do 30% manje vode nego drugima, svaki teren dnevno zahtjeva 8.300 litara vode po zimi i više od 40.000 litara ljeti. Veliki dio vode dobija se desalinizacijom, procesom koji intenzivno troši fosilna goriva i oštećuje morske ekosisteme što predstavlja najveći karbonski otisak ovog Svjetskog prvenstva.



Komentari
Vaš komentar

Top priče

20.05.2024.  |  Građevina

Ovo je privrednik godine u BiH

Čovjek koji zapošljava više od 700 ljudi, hercegovački gigant koji hrani brojne porodice u Konjicu, zaljubljenik u nogomet. To bi ukratko bio Jasmin Badžak, kojeg prijatelji zovu Jasko. Upravo je njega Večernjakov pečat proglasio privrednikom godine u BiH za 2023. – Velika hvala Večernjem listu za nominaciju u jednom ovako prestižnom projektu koji traje više od 20 godina. Večernjakov pečat projekt je koji prepoznaje pozitivne

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.