NavMenu

Pojeftinjenje lijekova i dalje na čekanju - Pojedini medikamenti tri puta skuplji u BiH u odnosu na region

Izvor: Nezavisne novine Ponedjeljak, 29.09.2014. 16:06
Komentari
Podeli
(Foto: shutterstock.com)
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH tehnički je sve odradila kako bi zaživjela implementacija izmjena Pravilnika o cijenama, čijom bi primjenom pojeftinili oni medikamenti koji su u BiH dosta skuplji nego u regionu, ali Savjet ministara BiH još nije razmatrao taj dokument, niti se zna kada će on biti usvojen.

Kako nam je potvrđeno u Savjetu ministara BiH, sjednicu će održati prekosutra, ali ovaj pravilnik, čije bi usvajanje objeručke prihvatili pacijenti koji plaćaju "papreno" skupe lijekove, nije predložen za dnevni red.

Agonija u kojoj se nalaze pacijenti traje godinama, a "Nezavisne" su još početkom 2013. provjerile cjenovnike u više od 20 apoteka kod nas, te u Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji. Ustanovili smo da su cijene tableta Byol, Plavix, Nebilet i Crestor u većini slučajeva najviše upravo u našim apotekarskim ustanovama.

Štaviše, neki od ovih lijekova su u našim apotekama i do tri puta skuplji nego u regionu. Kako sada stvari stoje, u dogledno vrijeme to se neće promijeniti.

U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH kažu da su učinili sve kako bi implementacija Pravilnika o cijenama što prije omogućila regulisanje ove oblasti u BiH, odnosno, odradili su izmjene koje su tehničke prirode.

Njime se definiše da će veleprodajne cijene biti računate na osnovu cijena istih medikamenata u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji ili, pak, Austriji i Italiji, ako neki lijek koji se ovdje prodaje nije prisutan na tržištu u zemljama u regiji.

- Te izmjene smo odavno uputili Savjetu ministara, a one i dalje stoje i čekaju na usvajanje kod njih - naveli su iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Savjet ministara BiH sjednicu će održati prekosutra, ali ovaj pravilnik nije predložen za dnevni red.

(Foto: Ivana Vuksa)
Agencija je, kako ističu, izvršila i obračun s jasno datim parametrima i načinom izračuna maksimalnih veleprodajnih cijena lijekova u BiH.

- Međutim, mi se trenutno nalazimo u jednom pravnom vakuumu zbog pravnog tumačenja prema kojem uputstvo koje je izdala Agencija ne može biti mjerodavno sve dok izmjene Pravilnika ne budu usvojene u Savjetu ministara, a pošto još nisu, prava adresa za odgovor koji bi pomogao svima nama kao građanima BiH u regulisanju cijena lijekova jeste Savjet ministara, s obzirom na to da od njih zavisi kada će izmjene biti usvojene i kada će Agencija nesmetano moći objaviti obračun maksimalnih veleprodajnih cijena lijekova u BiH - kažu u Agenciji.


Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH navode da je, s obzirom na to da smo u periodu predstojećih izbora, nezahvalno davati bilo kakve procjene u vezi sa datumom usvajanja izmjena Pravilnika o cijenama.

Pacijenti, međutim, ne mogu više da čekaju, jer, kako ističu, platežna moć je ovdje dosta niža nego u državama gdje su lijekovi znatno jeftiniji, što ih izlaže bespotrebnim i neizmirivim troškovima.

Banjalučanin koji koristi Byol kaže da se šokirao nakon saznanja da je taj lijek u Srbiji nekoliko puta jeftiniji. Prinuđen je, kaže, da rodbinu moli da mu taj lijek kupuje u Srbiji, kako bi uštedio novac.

- Nemoguće da isti lijek ovdje košta mnogo više nego u susjednoj zemlji. Ne mogu da shvatim da je ta problematika prisutna godinama, a da Savjet ministara BiH još nije usvojio pravilnik kojim će problem biti riješen - kaže ovaj pacijent.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

29.04.2024.  |  Energija, Industrija, Građevina, Finansije

Stiže novac za rekonstrukciju Terminala tečnih naftnih derivata u Bihaću - Potpisan kreditni aranžman sa Razvojnom bankom FBiH

U prostorijama Razvojne banke FBIH, danas je potpisan Ugovor sa Terminalima Federacije za rekonstrukciju Terminala tečnih naftnih derivata u Bihaću, čime se otvara novo poglavlje u modernizaciji ključnih energetskih objekata u Federaciji BiH. Terminal Bihać, koji obuhvata pet vertikalnih rezervoara za skladištenje naftnih derivata, suočio se s izazovima zastarjelosti i oštećenjima, što je 2010. godine dovelo do prestanka rada

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.