NavMenu

Moderna tehnologija neophodan alat za održiv agrar - Sarajevska firma dronovima u borbu protiv vremenskih (ne)prilika

Izvor: eKapija Utorak, 03.09.2024. 15:06
Komentari
Podeli
(Foto: Explore Navigate Horizon)
Moderne tehnologije svoju primjenu odavno su pronašle u industriji, unapređenju uslužnog sektora i drugim djelatnostima dok se sve više uviđa i njihova upotreba u oblasti agrara. Nestabilni i izazovni vremenski uslovi svakako tome pogoduju, pa pioniri u tehnološkom unapređenju poljoprivrede nude rješenja kojima se neke okolnosti mogu prevazići a ostale, ako ništa drugo, barem ublažiti.

U tom pravcu upotreba dronova, kojima se nadzire, kontroliše i u konačnici unapređuje poljoprivredna proizvodnja pokazuje se kao efikasna i poprilično ekonomična opcija.

Upravo vođen takvom mišlju Hamza Muharemović iz sarajevskog preduzeća Explore Navigate Horizon pokrenuo je biznis čija je primarna usluga digitalno snimanje poljoprivrednih parcela, kao i sveukupno analiziranje i unapređenje proizvodnje.

- Do ideje upotrebe dronova došlo je tako što sam uvidio neiskorištenost njihovih prednosti, tj. kako dronovi mogu doprinijeti olakšavanju ljudskih života, ali i snižavanju troškova u mnogim industrijama. Naša primarna djeltanost je upotreba dronova u poljoprivredi, ta ideja se rodila zajedno u saradnji sa kolegom Lovrom Šilovićem iz Osijeka. Njega sam upoznao dok sam radio inspekciju telekomunikacijskih tornjeva, te smo razgovorima o dronovima uočili kakve koristi za poljoprivrednike donose, dronovi te se odlučili specijlaizirati za ovu granu – ističe za eKapiju Muharemović i dodaje da se već dvije godine bave dronovima u poljoprivredi i poboljšavanju usluga.

- Trenutno smo u fazi razvoja aplikacije koja će smanji troškove, ali i povećati kvalitetu procesa poljoprivredne proizvodnje – kaže nam.

Ističe da je svakim danom sve više poljoprivrednika zainteresovano za njihove usluge, a što se tiče saradnje podvlači dugoročni ugovor sa kompanijom Telegroup koji su prepoznali njihov kvalitet i čijim klijentima obavljaju multispektralna snimanja sa kompletnim izvještajima.

Dodaje da je po pitanju upotrebe modernih tehnologija u poljoprivredi stanje kod nas iz dana u dan bolje.

Hamza Muharemović (Foto: Explore Navigate Horizon)Hamza  Muharemović
- Mi radimo na edukacijama i informisanju poljoprivrednika za prednosti naše usluge, a to su ušteda troškova proizvodnje, detekcija bolesti, kao i mnoge druge. Upotreba dronova u poljoprivredi se zasniva na uštedi gnojiva i herbicida, ali i povećanju prinosa, detektovanju bolesti i stresa biljaka, pomoći u kreiranju drenažnog sistema, ali i procjeni eventualno nastale štete usljed vremenskih nepogoda – pojašnjava Muharemović.

U svome poslovanju koriste dvije vrste dronova jedan za snimanje poljoprivrednog zemljišta odnosno vegetacije, a drugi za tretiranje bilja agrohemikalijama.

- Ove godine smo mogli primijetiti raniju žetvu u odnosu na prethodne godine, usljed promjene vremenskih prilika. Jedan od glavnih razloga što se bavimo ovim poslom je i taj što smatramo da je moderna tehnologija neophodna za održivu i povećanu poljoprivrednu proizvodnju, koja nam je svakako potrebna.

Da li će upotreba dronova biti omasovljena u FBiH zavisi od federalnih vlasti, nakon što je Muharemović nedavno održao prezentaciju u Ministarstvu poljoprivede.

(Foto: Explore Navigate Horizon)
- Ministar Kemal Hrnjić, kao i njegove kolege su pokazali veliki interes, te su prepoznali kvalitete naše usluge i moguće primjene u poljoprivrednoj proizvodnji. Ovim putem bi se želio zahvaliti gospodinu Hrnjiću na izdvojenom vremenu, te se nadam budućoj saradnji - prokomentarisao je za eKapiju Hamza Muharemović.

Budući planovi uključuju stalno povećavanje kvaliteta poljoprivredne usluge u šta najviše spada unapređenje njihovog poljoprivrednog softvera.

Inspekcije solarnih panela

- Inspekcije solarnih panela radimo tako što specijaliziranim dronom za ovu namjenu, opremljenim termalnom kamerom snimamo solarne panele, te prepozajemo eventualne anomalije koje rezultiraju gubitcima u proizvodnji eletrične energije, te dajemo mogućnost vlasnicima elektrana da na vrijeme uoče problem te ga otklone. Ova usluga je namjenjena većim solarnim eletranama te onima koji se nalaze na visokim krovovima, te se treba posmatrati kao redovno održavanje solarnih panela – poručuje Muharemović.

Senka Trivić

Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.11.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Lasić: Sve spremno za ugovor oko poddionice Mostar jug – tunel Kvanj

Direktor Autocesta Federacije BiH Denis Lasić rekao je da je počeo teći rok izvođenje radova na poddionici Koridora Vc tunel Kvanj – Buna dužine 5,1 kilometar. Osim toga, sve je spremno za potpisivanje ugovora za susjednu poddionicu Mostar jug – tunel Kvanj u dužini od 9,2 kilometra. – Ugovor za izgradnju dionice Kvanj – Buna potpisan je prema modelu "design & build", odnosno žuti FIDIC, gdje je izvođač i projektant i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.