NavMenu

"Tuš" utajio porez izdajući centre svojoj firmi kćerki?

Izvor: Glas Srpske Utorak, 07.04.2015. 13:19
Komentari
Podeli
Poreska uprava RS podnijela je tužilaštvu izvještaj protiv dvojice bivših čelnika "Tuša" iz Bihaća zbog sumnje da je ta firma putem svoje podružnice u Prnjavoru utajila više od pola miliona maraka poreza, saznaje "Glas Srpske".

Kako saznaju, tužilaštvu su krajem prošlog mjeseca prijavljeni Branko Cokan i Mitja Terče, koji su od 2009. do 2013. godine bili na čelu "Tuša" sa sjedištem u Bihaću.

Bihaćki "Tuš" je dio istoimene slovenačke kompanije, koja je osam godina poslovala u BiH i posjedovala tržne centre u više gradova. Slovenci su u oktobru prošle godine naprasno objavili da prestaju da rade u BiH, ostavivši iza sebe milionske dugove, a samo dobavljači robe potražuju oko 20 mil KM. Od tada su počele da na površinu isplivavaju afere u koje su umiješani "Tuš" i njegova povezana preduzeća u BiH.

"Glas Srpske" došao je do detalja poreske prevare koju su otkrili istražioci Poreske uprave RS. Klupko je počelo da se odmotava kada su poreski istražioci krenuli u kontrolu podružnice bihaćkog "Tuša" u Prnjavoru na osnovu indicija da ona radi bespravno i da ne iskazuje ostvareni prihod. Kontrolom je utvrđeno da je bihaćki "Tuš" krajem 2009, odnosno početkom 2010. godine sudski i u Poreskoj upravi odjavio sve svoje poslovnice u Srpskoj.

Paralelno s tim osnovali su novo preduzeće "Tuš trade" koje se bavi trgovinskom djelatnošću.

"Tuš" Bihać je potom iznajmio "Tuš tradeu" poslovne prostore u Brodu, Modriči, Prnjavoru, Lukavici, Ugljeviku, Doboju i Bijeljini. S obzirom na to da je "Tuš" Bihać bio odjavljen, a i dalje je ostvarivao prihode od izdavanja objekata u zakup, Poreska uprava je njegovu podružnicu u Prnjavoru ponovo registrovala po službenoj dužnosti. Kontrolom poslovanja prnjavorske podružnice na području RS utvrđeno je da ima neizmirene obaveze u iznosu od 567.575 maraka - kazao je "Glasu Srpske" izvor blizak istrazi.

Poreska uprava RS je podružnici "Tuša" u Prnjavoru početkom februara izdala rješenje za plaćanje duga. Kao mjera obezbjeđenja blokirano je prometovanje svih poslovnih prostora na teritoriji RS koji su poslovali u sklopu podružnice "Tuša" u Prnjavoru. Dug, međutim, nije plaćen niti je na rješenje Poreske uprave uložena žalba, zbog čega je početkom marta ove godine pokrenut postupak prinudne naplate. U sklopu tog procesa podnesen je zahtjev za upis hipoteke nad nekretninama prnjavorske podružnice "Tuša", dok je protiv Cokana i Terčea podnesen izvještaj tužilaštvu u kojem ih Poreska uprava tereti za zloupotrebu ovlašćenja u privredi i podnošenje lažne poreske prijave.

Postupak protiv "Tuša" i "Tuš trade"-a vode i Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) i Tužilaštvo BiH zbog poreskog duga i sumnjivog zahtjeva za povrat PDV-a. UIO kontroliše kompletno poslovanje "Tuša" i "Tuš trade" u BiH, a posebna pažnja posvećena je poslovnim odnosima između ta dva povezana lica i zahtjevima za povrat PDV-a. Ključni momenat u poslovanju slovenačkog tržnog centra u BiH dogodio se 2009. godine kada je "Tuš" osnovao "Tuš trade". Na "Tušu" je ostala sva imovina, dok se "Tuš trade" bavio samo trgovinom u objektima koje je iznajmljivao upravo od "Tuša". "Tuš trade" je poslovao sa dobavljačima robe, na osnovu čega je godinama gomilao dugovanja prema njima. Nada dobavljača da će naplatiti milionske dugove pala je u vodu poslije odluke Opštinskog suda u Bihaću kojom je otvoren stečaj nad "Tuš trade"-om. Ta firma, naime, ne posjeduje imovinu koja bi bila unovčena u stečajnom postupku i namireni povjerioci, a osnovana je sa kapitalom od samo 2.000 KM. Scenario od kojeg su domaći dobavljači najviše strahovali time je počeo da se ostvaruje, a Slovenci privode kraju svoj plan da se sa milionima povuku iz BiH i prodaju tržne centre koje su ostavili iza sebe.


Od sjaja do očaja

"Tuš" je na tržište BiH stigao 2006. godine i vrlo agresivno počeo da širi mrežu tržnih centara. U vrijeme kada je poslovanje cvjetalo Slovenci su imali 25 prodajnih objekata, ali je posljednjih godina mreža počela da se smanjuje, a sve je okončano njihovim potpunim povlačenjem iz BiH.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.04.2024.  |  Građevina

Lidl počeo gradnju još jednog prodajnog objekta u BiH

Njemački lanac trgovina Lidl počeo je s gradnjom još jednog objekta u Bosni i Hercegovini – i to u Mostaru, piše BiznisInfo.ba. Ovo pokazuje da Lidl ubrzava proces izgradnje objekata i ulaska na naše tržište. Već je u izgradnju niz objekata u nekoliko bh. gradova, ali i distributivnog centra u Lepenici kod Sarajeva. Objekat u Mostaru trebao bi biti završen od 15. novembra ove godine. Izvođač radova je firme Herc Gradnja iz Bileće.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.