NavMenu

Federalni poljoprivrednici traže hitnu isplatu zaostalih poticaja

Izvor: eKapija Četvrtak, 12.06.2014. 12:03
Komentari
Podeli

Koordinacija poljoprivrednih udruženja i saveza FBiH uputila je otvoreno pismo predstavnicima svih nivoa vlasti u BiH u kome traže hitnu isplatu poticaju za poljoprivrednu proizvodnju iz 2012. i 2013. godine i predlažu mjere za sanaciju šteta nastalih u poljoprivredi usljed poplava, prenosi RTV "Slon".

- Od Vlade FBiH smo imali obećanje da će do 10. biti isplaćen dug za poticaje u poljoprivredi za 2012. i 2013. godinu, međutim, Vlada se oglušila i nije uplatila niti jednu marku. Trenutno Vlada Federacije BiH poljoprivrednicima ukupno duguje više do 60 miliona KM - izjavio je juče na konferenciji za novinare u Sarajevu u ime Koordinacije poljoprivrednih udruženja i saveza FBiH Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka Federacije BiH.

Naglasio je da je interventna reakcija države trebala uslijediti odmah, prvih dana poplava. Tom reakcijom su poljoprivrednicima na poplavljenim područjima trebala biti osigurana finansijska sredstva po hektaru obradivog zemljišta da bi odmah nakon povlačenja vode krenuli u sanaciju i novu sjetvu. To bi im, kako kaže, omogućilo nabavku osnovnih materijala za sjetvu.

Nikšić je dodao da poljoprivrednici traže uvođenje moratorija u trajanju tri godine za poljoprivredne kredite i reprogram kredita na deset do 15 godina čime bi se smanjila rata otplate kredita i otvorila mogućnost dobijanja novih, povoljnijih kredita što bi značilo očuvanje radnih mjesta u poljoprivredi i otvaranje novih.

U otvorenom pismu ističu da je poljoprivreda pretrpjela velike štete i da je moratorij koji je predložen u trajanju od jedne godine neprihvatljiv za poljoprivrednike. Navode da će sanacija šteta i posljedica od poplava trajati najmanje tri godine.

- Došlo je do uginuća stoke, uništavanja hrane za stoku, onesposobljene su mašine za obradu zemljišta i potpuno su stradali usjevi iz jesenje kulture, a kulture koje su posijane na proljeće morat će se ponovo presijavati - navodi Nikšić.

Poljoprivrednici, kako navode u pismu, strahuju od toga da li će moći izvršiti presijavanje i da li će, ako to urade usjevi imati prihoda. Ukoliko se to desi, kako dodaju, neće moći hraniti stoku i osigurati egzistenciju za svoje porodice, a njih 200.000 u FBiH direktno živi od poljoprivrede.

Predsjednik Federalnog udruženja ovčara Nusret Avdibegović je kazao da poplave nisu mogle napraviti toliko štete koliko je stočnog fonda uništeno u protekle tri godine, navodeći podatak da je bilo uredno registrovano 420.000 ovaca, a da je taj broj sada 300.000.

- Poticajnom politikom, odnosom resornog ministarstva prema domaćoj proizvodnji, forsirajući uvozne lobije, dovela je do toga da je animalna proizvodnja gotovo prepolovljena - kazao je Avdibegović.

Dodao je da Vladi FBiH daju rok od sedam dana da se isplate izostali poticaji za poljoprivrednu proizvodnju iz 2012. i 2013. u iznosu od 8,1 mil KM, te da su u protivnom spremni blokirati saobraćajnice u FBiH.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

06.05.2024.  |  Turizam, sport, kultura

Pozder: Tranzitni turizam šansa za Posavinu

Prilikom posjete Posavskom kantonu, federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder istakla je u Odžaku, na sastanku s kantonalnim ministrom prometa, veza i zaštite okoliša Perom Radićem, da se tokom maja očekuje usvajanje zakona o proglašenju zaštićenih područja Bara Tišina i Bara Starača. Ova područja, kako je istaknuto u saopštenju Federalnog ministarstva okoliša i turizma, predstavljaju veliko prirodno bogatstvo i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.