NavMenu

Ova blaga leže ispod zemlje bivše SFRJ - Slovenci nemaju bukvalno ništa, a bogatiji od svih nas

Izvor: Telegraf Petak, 04.10.2024. 14:45
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Unsplash/MiningWatch Portugal)Ilustracija

Nekada davno, u zemlji koje više nema (a zvala se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija) đaci su još u osnovnoj školi učili kako je na Balkanu, tačnije na prostorima SFRJ - Bog dijelio i šakom i kapom.

Dobro, nije baš Bog, s obzirom na to da su u tada postojećoj državi stavili odnose sa njim - na led, ali se mora priznati da je u svakoj od bivših republika moglo da se govori o značajnim rudnim bogatstvima. Tačnije, u svim - osim u jednoj.

Pa da krenemo redom jer - rudarstvo je jedan od pojmova koji je u posljednjih nekoliko godina u velikoj mjeri korišćen u svakodnevnom govoru širom zemlje.

Srbija


Sadašnja pomama za litijumom (i pobornicima i protivnicima iskopavanja istog) predstavlja samo vrh na brijegu koji se odnosi na rudna bogatstva Srbije. U Srbiji su pronađena velika ležišta rude gvožđa na Kopaoniku, Zlatiboru i istočnoj Srbiji.

Što se tiče rude, bakra ima kod Bora, Majdanpeka i Velikog Krivelja. Ova ruda sadrži i zlato, srebro, selen i pirit. Srbija je jedan od najvećih prizvođača bakra u Evropi. Kad pominjemo zlato, treba pomenuti i da je na Homolju, u opštini Žagubica otkriveno novo nalazište zlata.

Kalaj je otkriven na Ceru i Bukulji, a otkrivene su i značajne rezerve gline (koja se koristi za građevinarstvo), cementnog materijala, kvarca, talka, kaolina, feldspata i drugih minerala. Antimon se eksploatiše kod Krupnja i Zajače, Volfram kod Blagojevog kamena u istočnoj Srbiji. Tu su i nalazišta nikla kod Vrnjačke Banje, Trstenika i Cera.

Ne smije se zaboraviti ni Golija, u kojoj su neiskorišćene rezerve rude volframa, čija istraživanja su započeta osamdesetih godina, ali nisu završena, rekao je ranije za Sandžak Press geolog Alija Halilović.

- Na Goliji postoji tzv. gvozdeni šešir koji leži neiskorišćen. Ima gvožđa u brdu Lisa takođe na Goliji, a na Rogozni postoji olovocinkana parageneza. Na Rogozni ima preko 210 grama srebra po toni koncentrata, što je jako dobar procenat - istakao je Halilović i dodao da na Rogozni ima i zlata.

Ništa manje bogato rudama su i Kosovo i Metohija: Basen lignita na potezu Obilić - Priština spadao je u najveća nalazišta lignita u SFRJ, dok su značajne rezerve otkrivene i u Metohiji. Po ležištima olovo-cinkane rude Kosovo je bilo na prvom mjestu u velikoj Jugoslaviji, navodi se u studiji "Pregled prirodnih resursa Balkana i njihovo korišćenje" koju je objavio docent dr Goran Barović iz Nikšića. U ovoj rudi, otkriva Barović, nalaze se i primjese zlata, srebra, bizmuta, germanijuma, sumpora i pirita. Locirana su i značajna ležišta nikla, mangnezita, antimona i hroma.

Bosna i Hercegovina

Što se tiče Bosne i Hercegovine, još prije 100 godina se smatralo da je rudarstvo glavna privredna grana u ovoj zemlji. Pronađene su velike rezerve gvozdene rude u rejonu Vareš i Ljubovija, a ima ih i u rejonu Vranice. Olovo i cink je pronađen u rejonu Srebrenice. Ležišta boksita ima u okolini Mostara, Bosanske Krupe, Vlasenice i Jajca. Gipsa ima u okolini Donjeg Vakufa i Volarima. Kamena so se eksploatiše u okolini Tuzle. Ležišta bakra nalaze se u okolini Jajca, Bugojna i Kreševa.

Olovo, cink, pirit i barit, ali i prateći plemeniti metali su pronađeni u rejonima Bakovića, Jajca i Gornjeg Vakufa. Na više lokaliteta su pronađena ležišta antimona, kaolina, žive, hroma, magnezita, azbesta i drugih ruda. Ugalj (mrki i lignit) kopa se u pet basena: Tuzlanski (Kreka, Banovići, Ugljevik, Mazgraja), Srednjobosanski (Kakanj, Zenica i Breza), Mostarski, Banjalučki i Livanjski su manjeg značaja. Velika ležišta uglja uslovila su izgradnju desetak termoelektrana.

Hrvatska


Što se tiče Hrvatske, u dijelu ove bivše republike koji teritorijalno pripada Balkanskom poluostrvu evidentirani su značajni prirodni resursi. Na nekoliko lokacija u Dalmaciji i Istri su otkrivena ležišta boksita i laporca (koristi se u građevinarstvu), barita ima u Lici i Gorskom Kotaru. Hrvatska ima male rezerve uglja, ali otkrivena su ležišta nafte na više lokacija uz rijeku Savu nizvodno od Zagreba. So se eksploatiše u solanama u Pagu, Ninu i Stonu.


Nekada nije bilo tako: bakar se iskopavao u Rudama kod Samobora, koji je u (pradavnom) XVI vijeku imao najveću eksploataciju bakra u Evopi. Na istom mjestu su se iskopavali kratko vrijeme siderit i hematit, a pri rudniku je bila i topionica. Ruda olova i srebra eksploatirala se u XVI vijeku u rudniku Zrinski na Medvednici, dok se na području Ivanca u osamnaestom vijeku izvodila se eksploatacija cinka, gvožđa, lignita, mrkog uglja, navodi se u Hrvatskoj tehničkoj enciklopediji.

Sjeverna Makedonija

Kada se govori o Makedoniji, ruda gvožđa otkrivena je kod Slepča i Tajmišta. Gvozdena ruda sa primesama nikla locirana je kod Kavadaraca, Prilepa i Velesa.

Rude nikla ima kod Kavadaraca, antimona ima na više mjesta, ali se eksploatiše samo kod Lojana. Hrom se takođe eksploatiše kod Lojana, ali i kod Raduša. Zletovo je najveći rudnik olovo-cinkane rude.

Crna Gora

Od rudnih bogatstva u Crnoj Gori se eksploatiše: ugalj (mrki i lignit) u zoni Pljevalja i Berana, boksit (crveni i bijeli) u okolini Nikšića. Olovo-cinkane rude ima kod Pljevalja (Šuplja stijena) i Brskovu kod Mojkovca. Morska so se eksploatiše kod Ulcinja.

U strateškim dokumentima je zapisano da na teritoriji opštine Berane postoje nalazišta mrkog uglja, opekarske gline, olova i cinka i tehničko-građevinskog kamena. Navodi se da se ukupne rezerve mrkog uglja procijenjuju na 30 miliona tona, dok se u rejonu planine Sjekirice procijenjena nalazišta rude olova i cinka kreću oko 16 miliona tona.

Slovenija

Ovo je jedina zemlja nastala iz bivše Jugoslavije koja praktično nema postojeće, aktivne rudnike: napušteni podzemni rudnici svjedoče o razmjerama i značaju rudarstva na području Slovenije, kao i na širem prostoru ovog dijela Evrope.

Iako je većina rudnika danas zatvorena, dio njihovog bogatstva, kao i dio njihove kulturne i tehničke baštine, može se upoznati u turističkim rudnicima, muzejima i na raznim izložbama, navodi se na stranici Prirodoslovnog muzeja Slovenije.

A Slovenci? Najbogatiji od svih nas, uprkos tome što nemaju ništa od blaga ispod zemlje, zaključuju u Telegraf Biznisu.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

04.10.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Konačno kreće izgradnja dionice Tunel Kvanj-Buna - U Mostaru se potpisuje ugovor vrijedan više od 125 mil EUR

U sjedištu JP Autoceste FBiH u Mostaru danas će bit upriličeno potpisivanje ugovora o izgradnji poddionice Tunel Kvanj - Buna. Ugovor će potpisati Denis Lasić, direktor JP Autoceste FBiH kao investitor i u ime izvođača radova Sun Jun, generalni direktor China Road and Bridge Corporation PJ Banja Luka te Andrijana Katić, ministrica prometa i komunikacija FBiH u svojstvu svjedoka u ime JP Autoceste FBiH i Yang Dong, direktor podružnice

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.