NavMenu

Bez dogovora o raspodjeli 265 mil EUR Centralne banke BiH - Po Zakonu transfer novca prema entitetima nije moguć

Izvor: eKapija Srijeda, 28.10.2015. 13:24
Komentari
Podeli
U rezervama Centralne banke Bosne i Hercegovine nalazi se gotovo 265 mil EUR. Prema nekim političkim prijedlozima, ta bi sredstva trebalo uložiti, ali nema dogovora o tome u što i kako. Povrh svega, u banci kažu da sredstava za raspodjelu nema, prenosi Manager.ba.

Od osnivanja 1997. godine, Centralna banka BiH, poslovala je, kažu, pozitivno. Tako su ostvarili čisti profit od blizu 470 mil EUR.

Otprilike 205 mil EUR, prema Zakonu o Centralnoj banci, uplaćeno je u proračun državnih institucija, a 265 mil EUR stoji u generalnim rezervama banke.

Ministar financija RS, Zoran Tegeltija, kaže da bi trebalo dogovoriti raspodjelu tih sredstva i investirati ih u određene projekte.

- Ta bi sredstva prije svega morala ići u tzv. investicijsku proizvodnju u BiH koja bi pokrenula gospodarsku aktivnost -ističe.

Ipak, glavno pitanje u BiH nije kako, nego tko će potrošiti višemilijunska sredstva? Prijedlog iz Republike Srpske bio je da se novac podijeli entitetima, no prije svega traže da se novac ne uplati državi, te da zbog cijele situacije treba promijeniti Zakon o Centralnoj banci BiH, iz Sarajeva javlja novinar "Al Jazeere" Emir Skenderagić.

- Iz Centralne banke BiH jasan odgovor - prema Zakonu o Centralnoj banci, transfer novca iz ove institucije prema entitetima nije moguć - dodaje.

Navode da je transfer moguć samo prema državnom proračunu, ali da ni za to trenutno ne postoje slobodna sredstva, te da iznos o kojem se govori, 265 mil EUR, služi kao samoosiguranje Centralne banke od bilo kakvih gubitaka.

Negativne posljedice

(Foto: Maryna Pleshkun/shutterstock.com)
Služi i kao tzv. "amortizer", tj. zaštitni sloj za apsorbiranje i ublažavanje šokova u eventualno mogućim neočekivanim i nepredvidivim događajima koji su van kontrole i utjecaja Centralne banke, npr. uslijed globalne financijske i ekonomske krize.

Nezvanično, prijedlog iz RS nije usamljen, bilo je i drugih koji su podrazumijevali uzimanje novca iz Centralne banke. No, kako kažu iz ove institucije, njihovo je djelovanje u okviru Zakona o Centralnoj banci, on drugačiju raspodjelu ne predviđa osim uplate na račun države.

Ekonomski analitičar Matej Živković upozorava na negativne posljedice eventualne raspodjele sredstava Centralne banke. Kaže da naglo povećanje količine novca može proizvesti i inflatorni pritisak, odnosno porast cijena.

- Distribucija sredstava u proračune entiteta, po mom subjektivnom uvjerenju, značilo bi njihovo usmjeravanje u konačnu potrošnju. Time gospodarstvo u suštini ne bi ništa suštinski dobilo i zato sam uvjerenja da je bolje da se u ovom trenutku to eventualno ne radi, izuzev ukoliko entiteti imaju određene razvojne projekte, koji bi se mogli financirati od sredstava Središnje banke - smatra on.

Ipak, Živković ističe da sredstva Centralne banke ne treba usmjeravati u nelikvidne entitetske proračune. Smatra da je takav proračun Republike Srpske, nakon što je u ovom entitetu prodana vrijedna imovina, prenio je Manager.ba.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

04.05.2024.  |  Agro

Proizvodnja mlijeka sve veća u oba entiteta

Ohrabrujući podaci stižu treći mjesec zaredom iz sektora mljekarstva, javlja Zenit.ba. Statistički podaci u oba entiteta BiH pokazuju da rastu količine otkupljenog kravljeg mlijeka. Tako je ukupna količina prikupljenog kravljeg mlijeka u Federaciji BiH, u martu 2024, veća za 2,2% u odnosu na isti mjesec lani, a u poređenju sa prošlogodišnjim prosjekom, veća je za čak 11,4%. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u trećem

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.