NavMenu

Od olimpijskog sjaja do krova koji 12 godina čeka sanaciju - Zašto Ledena dvorana nikada nije obnovljena?

Izvor: Klix Ponedjeljak, 25.11.2024. 10:33
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Oleg Troino/shutterstock.com)Ilustracija
Ledena dvorana Kulturno-sportskog centra Skenderija u Sarajevu je prošla put od domaćina sportskih takmičenja u vrijeme Zimskih olimpijskih igara 1984. godine do toga da se čeka već 12 godina na njenu sanaciju.

Ako pitate građane Sarajeva koji su osamdesetih godina doživjeli pravi duh Olimpijskih igara, vjerovatno ne postoji osoba koja neće spomenuti centar Skenderija s fokusom na Ledenu dvoranu.

Kasnije su se desila ratna razaranja, ali i neodržavanje ove dvorane te iako su se ovdje održavali razni privredni i kulturno-zabavni programi su se održavali tu do 2012. godine kada dolazi do urušavanja krova i totalnog uništenja.

Nekadašnji simbol Olimpijade i danas, 12 godina kasnije, čeka svoju obnovu koja je u više navrata bila najavljivana.

Elaborat je još 2013. godine pokazao da je konstrukcija građevine u lošem stanju, dijelom zbog dotrajalosti i pola stoljeća dugog utjecaja padavina, posebno snijega, a dijelom i zbog nemara i nepropisnih naknadnih nadogradnji i proširenja.

Idejno rješenje i projekat su bili spremni još 2018. godine za rekonstrukciju po najmodernijim standardima.

Zadnji put se najava rekonstrukcije desila 2022. godine kada je tadašnji ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić potpisao sporazum o sufinansiranju rekonstrukcije ledene dvorane sa Damirom Petrinićem, v.d. direktorom KJP Centar Skenderija i Belmom Barlov, direktoricom Zavoda za izgradnju KS.

Petrinić je tada rekao da su u "finalnom dijelu ovog projekta" i od sedam miliona KM, koliko je potrebno za rekonstrukciju, resorno ministarstvo će uložiti 6,5 miliona KM.

Međutim, do danas nije bilo nikakvo pomaka po ovom planu te je Klix kontaktirao Ministarstvo privrede KS.

Brojni problemi na spisku

Kako su odgovorili, realizacija projekta nije počela ni dan-danas zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa što predstavlja prepreku za izdavanje potrebnih građevinskih dozvola.

Na pitanje ovog portala o čemu se tačno radi, rekli su da ključna prepreka za izdavanje potrebnih građevinskih dozvola leži u vlasničkom statusu "B" faze kompleksa Skenderije.

Prema zemljišnoknjižnom izvodu i katastarskom planu, vlasnik i posjednik Ledene dvorane je Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo.

Proces rješavanja vlasničkih odnosa je bio pokrenut, ali je zaustavljen nakon što je podnesen zahtjev za proglašenje graditeljske cjeline - Kulturno sportski centar Skenderija u Sarajevu nacionalnim spomenikom BiH. Ova inicijativa je blokirala daljnje aktivnosti jer Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH do danas nije donijela konačnu odluku.

Dakle, KJP Centar Skenderija je podnijela zahtjev za proglašenje dijela kompleksa Skenderija (dvorane Mirza Delibašić, Ledena Dvorana i Dom mladih) arhitektonskim i kulturnim naslijeđem prvog reda zbog čega su onemogućeni bilo kakvi dalji radovi.
(Foto: GoogleMaps/Printscreen)
Ali, to nisu jedini problemi.

Na ovom spisku otežavajućih okolnosti su i privremeni objekti postavljeni prije više od 30 godina čiji pravni status nije razjašnjen i koji zahtijevaju rješenje kako bi rekonstrukcija mogla započeti. U međuvremenu je Sporazum o rekonstrukciji Ledene dvorane istekao tokom 2024. godine.

Prema Sporazumu o sufinansiranju, jasno je definisano da je KJP Centar Skenderija d.o.o. Sarajevo odgovorno za pribavljanje svih potrebnih odobrenja i saglasnosti za realizaciju projekta, kao i za rješenje imovinsko-pravnih odnosa na lokaciji izvođenja radova.

Iz ovog ministarstva napominju da će, kada se osiguraju potrebni uslovi za realizaciju, uključujući rješenje imovinsko-pravnih pitanja, iznaći zakonska rješenja za pružanje podrške i finansiranje ovog projekta koji ima veliki značaj ne samo za preduzeće, već i za Grad Sarajevo.

Šta je sa novcem?

Prema Sporazumu o sufinansiranju, bilo je predviđeno da će se sredstva sukcesivno doznačavati na račun KJP Centar Skenderija d.o.o. Sarajevo nakon što se Ministarstvu privrede Kantona Sarajevo dostave pojedinačne situacije izvođača i fiskalni računi za predmetne situacije.

Do ovog trenutka, nikakva sredstva nisu uplaćena s obzirom da nisu dostavljeni potrebni računi niti odgovarajuća dokumentacija koja bi omogućila prijenos sredstava.

Sredstva predviđena Sporazumom o sufinansiranju su i dalje na poziciji predviđenoj za ovaj projekat, odgovorili su iz Ministarstva privrede KS.

Prema svemu sudeći, neće brzo doći do obnove ove dvorane s obzirom na brojne probleme.

Lokacija:
Google Maps
Šta imamo u krugu od:
1 km
2 km
3 km
5 km
10 km
15 km
Komentari
Vaš komentar

Top priče

24.11.2024.  |  Finansije

Srpska se u inostranstvu zadužuje 195 mil KM

Vlada Republika Srpska, na izmaku fiskalne godine, uspjela je da pronađe inostranog kreditora kod kojeg će se zadužiti 100 miliona evra kako bi mogla finansirati budžetski deficit i refinansirati dio duga, saznaje CAPITAL. Koliko je ovo važna stvar za opstanak budžeta Srpske pokazuje i to što je Odluku o prihvatanju zaduženja Vlada RS donijela danas na sjednici, a nakon samo nekoliko časova ona je ekspresno objavljena u Službenom

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.