NavMenu

Knebu ili "k nebu" - Vina sa tomislavgradskih visova nude "nebesko" iskustvo, uskoro nova etiketa i nova zgrada (FOTO)

Izvor: eKapija Petak, 01.11.2024. 09:31
Komentari
Podeli
Vinogradi vinarije Knebu (Foto: Marin Mamuza)Vinogradi vinarije Knebu
Na neobičnom mjestu, visoko na padinama Tomislavgrada, raste vinograd čije se grožđe, vođenom stručnom rukom vlasnika Ivice Dilbera, pretvara u neka od najtraženijih vina, sve uokvireno u ruho mladog Knebu brenda. Kao i većina vinskih priča i ova je potekla iz ljubavi, a na svom putu je morala da savlada i dramatične vremenske uslove, dokazujući da uz trud, upornost i znanje prepreke ka kvalitetnom vinu ne postoje.

- Ideja nastanka Knebu vinarije rodila se, naravno, iz ljubavi. Ljubav prema vinima te rodnom kraju potaknula je vlasnika Ivicu Dilbera na sadnju prvog vinograda 2015. godine. Budući da područje Tomislavgrada nije poznato po uzgoju vinove loze te se tamo loza nije uzgajala zbog visoke nadmorske visine i oštrih, hladnih dana, bilo je potrebno puno znanja, malo sreće te sveprisutna globalna promjena vremenskih uvjeta kako bi se i na ovom području mogla početi uzgajati loza. Za početke ove posebne vinske priče svakako je zaslužan i pionir vinogradarstva u Tomislavgradu, Marko Baković Kosalj, koji je prvi na ovom području posadio vinograd te napravio kvalitetno vino. Potaknut radom i kvalitetom vina svojih kolega, Dilber je odlučio svoju djedovinu na Eminovu Selu u Tomislavgradu pretvoriti u vinograd. Od toga dana vinograd samo raste, a priča se širi svijetom – navode u razgovoru za eKapiju iz vinarije Knebu.

Kako nam dalje pripovjedaju, uzgoj grožđa na visokoj nadmorskoj visini ima brojne prednosti koje utiču na kvalitetu i karakter vina.

- Koncept terroira, koji obuhvata geografski položaj i okoliš, igra važnu ulogu u stvaranju jedinstvenog okusa i arome vina. Visoka nadmorska visina doprinosi intenzivnijem okusu i aromi grožđa zbog hladnijih temperatura koje omogućuju razvoj različitih karakteristika poput mineralnosti i pikantnosti te visokim kiselinama koje vinu pružaju svježinu i produžuju njegov vijek trajanja. Ovi uvjeti često dovode do manjeg uroda, ali koncentriranijeg grožđa s intenzivnijim okusima i aromama.

Poranila berba 2024.

Ovogodišnja berba održana je nešto ranije nego prošle godine, početkom oktobra. Kao što je to bio slučaj i u većini vinograda u regiji, kažu nam, zbog velikog uticaja sunca, i njihovo je grožđe ove sezone dozrelo tri sedmice ranije nego prošle i pretprošle godine.

- Usprkos ekstremnim vremenskim uvjetima, proljetnom mrazu i čvorcima koji pred samu berbu neumorno oblijeću naš vinograd, grožđe je ove godine vrhunske kvalitete te smo uspjeli ubrati oko 30 tona grožđa. Osim sorti koje beremo svake godine - chardonnay, sauvignon blanc, traminac i pinot noir, ove godine prvi puta brali smo i merlot koji će, nakon odležavanja u hrastovoj bačvi biti dostupan 2027. godine.

A nakon berbe, ovisno o sorti grožđa koju beru te vinu koje rade slijedi proces runjanja, odnosno odvajanja bobica od peteljki te proces muljanja i prešanja bobica.

- Pri vinifikaciji crnih vina čitave bobice stavljamo u tankove gdje fermentiraju gravitacijskim procesom kroz 10 dana. Vino zatim 15 mjeseci odležava u hrastovim bačvama prije punjenja u boce. Kod vinifikacije bijelih vina odrađujemo i malolaktičku fermentaciju, odnosno proces pretvaranja jabučne u mliječnu kiselinu kako bi se izgubio grubi, previše kiseli okus. Vina zatim odležavaju u drvenim bačvama 15 mjeseci. U slučaju naših svježijih vina – Knebu Rosé i Knebu White Cuvée – odležavanje traje nešto kraće pa su vina spremna za konzumaciju već od iduće godine – poručuju iz vinarije Knebu.

Berba grožđa u svakom vinogradu predstavlja vrhunac sezone, ali cjelogodišnji rad koji prethodi berbi bitniji je od svega.

Knebu tim berba 2024. (Foto: Marin Mamuza)Knebu tim berba 2024.
- U našem vinogradu imamo osam stalnih radnika koji svakodnevno brinu o vinogradu, grožđu, vinariji te svoj vinogradarskoj opremi. Osim naših vrijednih stalnih radnika, za potrebe berbe ili rezidbe angažiramo još desetak sezonskih radnika koji tih dana učine velik posao. Svi naši radnici iznimno su vrijedni lokalni stanovnici općine Tomislavgrad. Samo onaj tko se okušao u berbi vinove loze zna koliko je ustvari teško raditi takvu vrstu fizičkog posla cijeli dan pod suncem.

Oštri uslovi traže inovativne mjere

Dramatični vremenski uslovi izazivaju iznenadne i snažne reakcije u ovom vinogradu pa se tako temperaturne razlike između dana i noći znaju poprilično razlikovati, čak i do 20 stepeni.

- Ove godine u avgustu dnevne temperature znale su doseći čak i 37 stupnjeva, dok su noćne temperature padale i do 14 stupnjeva celzijusa. Budući da se vegetacija u našem vinogradu odvija kasnije nego u ostalim vinogradima u regiji, tako se i naša berba grožđa odvija poprilično kasno. Dosadašnje berbe održavale su se krajem oktobra, dok se ove godine berba održala početkom oktobra. Također, specifičnost ovog podneblja su i jesenski mrazovi koji prijete našoj lozi. Naime, uobičajeno je u vinogradarstvu na našim područjima očekivati moguće proljetne mrazove.

No, zbog kasnije vegetacije nama prijete jesenski mrazovi koji se mogu dogoditi kroz rujan ili listopad budući da temperature mogu pasti i ispod nule. S obzirom da je to kritična faza pred berbu kad je naše grožđe pri samom vrhuncu fenološke zrelosti, jako je bitno zaštititi lozu od mraza i uništenja cjelogodišnjeg rada. Stoga smo nedavno u naš vinograd ugradili antifrost sustav koji raspršuje mlazove vode niz listove vinove loze, oslobađajući energiju te tako štiteći lozu od smrzavanja. S obzirom na sve navedene faktore, možemo zaključiti kako zaista može biti zahtjevno uzgajati vinovu lozu na više od 900 metara nadmorske visine. U skladu s time, na ovoj nadmorskoj visini ne mogu uspjeti sve sorte vinove loze, pa tako u našem vinogradu uzgajamo internacionalne sorte kojima odgovara pretežito hladnija klima – chardonnay, sauvignon blanc, pinot noir, merlot. No, ima tu i nekih neočekivanih sorti kao što je, primjerice, traminac - ističu iz vinarije Knebu.

Merlot stiže 2027. godine

Kako nam dalje kažu ponosni su što je svih njihovih šest etiketa podjednako kvalitetno te što nema favorita. Sve ovisi o ukusu osobe koja u njima uživa.

U ponudi šest etiketa Knebu (Foto: Marin Mamuza)U ponudi šest etiketa Knebu
- Generalna karakteristika svih naših vina je što su sva snažna, karakterna vina koja dugo traju, a za svakoga se može pronaći nešto po vlastitom ukusu. U skorijem planu je proizvodnja merlot crnog vina koje bi se na tržištu trebalo naći 2027. godine. Zasađen je i cabernet franc od kojega ćemo raditi sortno vino te crnu kupažu više sorti. U planu je još nekoliko varijacija trenutnih sorti te neke nove etikete sorti koje do sada još nismo brali.

Prošle godine u vinogradu zasadili smo jedan pokusni, školski vinograd u kojemu se nalaze 42 različite sorte vinove loze. Pomoću ovog vinograda testirat ćemo koje od zasađenih sorti najbolje dozrijevaju te ćemo na taj način moći odlučivati o daljnjoj sadnji. Ovaj školski vinograd također će služiti kao ampelografski vrt svim zaljubljenicima u vino i vinovu lozu te studentima i profesorima agronomskog i ostalih fakulteta.

Nova zgrada vinarije

Investicija u novu opremu neophodna je u vinogradarstvu i vinarstvu. Svake godine u vinariji Knebu ulažu u novu podrumsku i vinogradarsku opremu, nove bačve, tankove…

- Trenutno smo u procesu izgradnje velike zgrade vinarije usred našeg vinograda u kojoj će se nalaziti kompletna proizvodnja, ali i prodaja, degustacije i slično. Budući da još nismo zasadili dio zemlje koju posjedujemo, a dio već zasađenih vinograda još nije u rodu, puni kapacitet proizvodnje moći ćemo ostvariti tek otvaranjem novog pogona u vinogradu. S time u vidu, trenutno nije u planu dodatno širenje vinograda.

Ističu i da početna ulaganja u Knebu brend obuhvataju sve od pogona i opreme potrebne za samu proizvodnju, kupovine svih tridesetak hektara vinograda do samog osnivanja brenda, ulaganja u dizajn, marketing te izgradnju velike vinarije površine 1.000 metara kvadratnih, pa dodaju da im je vraćanje početnih ulaganja dio dugoročnog plana.

Idejno rješenje nove zgrade vinarije (Foto: Vinarija Knebu)Idejno rješenje nove zgrade vinarije
- Budući da smo na tržištu tek godinu dana, kratkoročno nam je naglasak na istraživanju tržišta, organskom marketingu, prodaji te izgradnji vinarije. S obzirom na to da je naša trenutna proizvodnja tek 13.000 butelja vina godišnje, nemamo nikakvih problema s prodajom te se pojedine etikete rasprodaju već u prvih nekoliko mjeseci na tržištu.

Knebu ili "k nebu"

Gramatički i etimološki izraz "k nebu" u tom obliku postoji uklesan na srednjovjekovnim kamenim spomenicima, a danas se često koristi u lokalnom govoru i pismu.

- Specifičan prostor na kojem se nalazi vinarija savršeno oslikava temeljnu priču koja je nadahnula njezin nastanak. Stremljenje prema gore, upiranje i uzdizanje prostora, rast loze te sazrijevanje čovjeka simbolički predstavljaju put prema nečem višem - put k nebu. S obzirom da je nadmorska visina vrlo značajna za našu priču, asocijacija na visine proteže se kroz čitav brend, od imena ‘Knebu’ do etiketa vina koje imaju svoje ‘nebo’. Napomenuli smo već koliko značajan utjecaj nadmorska visina ima na vinovu lozu i vino koje od nje nastaje. S obzirom na ovoliko specifičan položaj i uvjete, smatramo da je i naše vino zbilja posebno i drugačije te da se naš terroir može okusiti u svakoj kapljici našeg vina.

Plasman na BiH i hrvatskom tržištu, u planu širenje

Osim početnih ulaganja koja obuhvataju brending, naziv, dizajn vizuelnog identiteta, izradu vinskih etiketa, veb stranice i generalnih marketinških aktivnosti, za sada nemaju većih tekućih ulaganja u promotivne svrhe.

Knebu Wine Store u Zagrebu (Foto: Hrvoje Serdar)Knebu Wine Store u Zagrebu
- Pored prisustvovanja na vinskim manifestacijama u BiH i Hrvatskoj, nemamo potrebu za velikim ulaganjem budući da još uvijek imamo manje količine vina koje za sada možemo prodati bez značajnijih marketinških aktivnosti. Usmeni marketing i daljnja preporuka naših kupaca zasad su se pokazali kao najbolji faktori u prodaji vina. Naša vina trenutno se mogu pronaći na bh. i hrvatskom tržištu, većinom u specijaliziranim trgovinama ili kvalitetnijim restoranima. Osim naše vinarije Knebu u Tomislavgradu, otvorili smo i Knebu Wine Store u Zagrebu. Oba prostora imaju svoje uređene kušaonice u kojima se održavaju vođene degustacije te prodaja vina.

U vinariji se nadaju da će povećanjem kapaciteta proizvodnje i preseljenjem u novu vinariju kroz nekoliko godina moći planirati i proširenje na nova tržišta izvan BiH i Hrvatske.

- Pun kapacitet proizvodnje naše vinarije do 2030. godine biće oko 100.000 litara vina te ćemo ga u skladu s time moći plasirati i na nova tržišta u regiji i ostatku Europe. Kroz 2026. godinu očekujemo dovršetak izgradnje naše vinarije za koju smo sigurni da će privući posjetitelje iz svih dijelova regije, pa čak i svijeta. Nadamo se da će naša vinarija doprinijeti gradnji imidža Tomislavgrada i okolice kao svjetske destinacije prirodnih ljepota, vrhunskih vina i delicija.

Senka Trivić

Fotogalerija
Vinarija Knebu
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.11.2024.  |  Energija, Industrija, Građevina

Oglašen tender za nabavku i ugradnju transformatora u CHE Čapljina - Ugovor se sklapa na dvije godine

Javno preduzeće Elektroprivreda HZ HB Mostar oglasio je tender za nabavku i ugradnju transformatora u crpnoj hidroelektrani (CHE) Čapljina, čija je vrijednost procijenjena na 1,5 mil KM bez uključenog PDV-a. Kako se ističe u priloženoj dokumentaciji, riječ je o elektroinstalaterskim radovima na transformatorima, gdje se preporučuje da se prije podnošenja ponude izvrši obilazak lokacije na kojoj će se izvoditi radovi, te da se na

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.