NavMenu

Širokobriješki FEAL dvogodišnji investicioni ciklus završava novom fabrikom u Hrvatskoj - U planu osvajanje novih tržišta i nastavak širenja proizvodnje

Izvor: eKapija Srijeda, 28.08.2024. 09:03
Komentari
Podeli
Upravna zgrada Široki Brijeg (Foto: FEAL)Upravna zgrada Široki Brijeg
Kompanija FEAL u prošloj godini je instalirala novu linija za prešanje snage 35 MN koja danas radi punim kapacitetom. Ova investicija od 21 mil KM skupa sa završetkom radova na novom pogonu u Cernu obilježila je poslovnu 2023. godinu, no time se ne završava investicioni ciklus.

U toku je izgradnja novog pogona u Hrvatskoj, koji će donijeti 100 novih radnih mjesta, a za eKapiju kažu iz ove kompanije kako FEAL Hrvatska u svom pogonu može proizvesti ukupnu potrebnu količinu aluminijskih profila koju bi tržište Hrvatske trebalo u idućih deset godina. Nova fabrika trebalo bi da bude gotova do kraja ove a u punom pogonu od 2025. godine.

Višemilionske investicije u širenje proizvodnje u BiH

Na zemljištu površine 17.000 m2, u neposrednoj blizini postojećih proizvodnih pogona u Širokom Brijegu, prošle godine izgrađena je hala za novi proizvodni pogon te dio modernog skladišta profila. Snaga instalirane preše je 35 MN i najvećim dijelom je namijenjena industrijskom asortimanu proizvoda.

- Ovaj novi pogon nam omogućava da unaprijedimo naše proizvodne procese i zadovoljimo rastuće potrebe naših kupaca. Vrijednost cijelokupne investicije uključujći objekte, infrastrukturu i proizvodna liniju iznosila je 21 mil KM.

Novi pogon i nova linija za prešanje (Foto: FEAL)Novi pogon i nova linija za prešanje
Osim uspješne instalacije linije za prešanje u prošloj godini su završeni i radovi na novom pogonu u Cernu kod Ljubuškog.

- Isti je namijenjen strojnoj obradi profila i proizvodnji predgotovih aluminijskih potkonstrukcija za solarne elektrane, kao i dijelovima za iste. Opremljen je robotskom stanicom za zavarivanje metalnih proizvoda i laserom za rezanje i graviranje limova od aluminija, čelika i drugih obojenih metala - navode za eKapiju iz kompanije FEAL.

Vrijednost investicije pogona u Cernu (objekti, infrastruktura i proizvodna linija) bila je 11 mil KM.

U izgradnji i vjetropark Tušnica


Širokobriješka kompanija FEAL uspješno posluje i regionalno širi svoju djelatnost skoro 50 godina, a na inostrana tražišta plasiraju oko 80% svoje proizvodnje. Trenutno zapošljavaju 750 ljudi, te su specijalizovani za projektovanje aluminijskih sistema i daljnju preradu aluminija.

- Dosad smo razvili više od 45 građevinskih sistema za prozore i vrata, klizne i fasadne sisteme, zimske vrtove, pregradne i ogradne sisteme, zaštitu od sunca, namjenske profile. Proizvodni kapaciteti tvrtke Feal sa trenutnih šest preša, se kontinuirano proširuju, a trenutno iznose 80.000 tona. Osim u Bosni i Hercegovini poslovnice imamo i u Hrvatskoj, Austriji, Njemačkoj, Srbiji i Crnoj Gori – ističu za eKapiju iz ove kompanije.

Osim svoje primarne djelatnosti, FEAL grupa posluje i na polju obnovljivih izvora energije. Od 2019. godine u funkciji je vjetropark Jelovača snage 36 MW, a od ove godine u rad je puštena fotonaponska elektrana Zvizdan u Ljubuškom izlazne snage 28 MW, te je u izgradnji i novi vjetropark Tušnica snage 73 MW.

- Izazovi s kojima se suočavamo, slično kao i mnoge druge industrije, uključuju nedostatak dovoljnog broja kvalificiranih radnika u proizvodnji. Ipak, uvjereni smo da će se situacija s vremenom poboljšati kroz unapređenje zadovoljstva naših zaposlenika i kontinuirana ulaganja u njihov razvoj i obuku - navode iz FEAL-a za eKapiju.

Investicije u Hrvatskoj

Proširenje proizvodnih kapaciteta nastavljaju otvaranjem poptpuno novog proizvodnog pogona u Karlovcu u susjednoj Republici Hrvatskoj.

- S ovom sedmom prešom ukupno, bit će zaokružen dvogodišnji ciklus investicija Feal grupe u proširenje proizvodnih kapaciteta, koji će nam omogućiti ukupne maksimalne kapacitete od 85.000 tona godišnje. Prostor bivše vojarne u karlovačkom naselju Gornje Mekušje, pretvoren je prošle godine u poduzetničku zonu, gdje se smjestila i tvornica FEAL koja otvara čak 100 novih radnih mjesta u Hrvatskoj. Nova tvornica Karlovac će raspolagati prešom jačine 18 MN, koji će imati pogon za prešanje, plastifikaciju i strojnu preradu građevinskih profila za potrebe tržišta Hrvatske i šire – kažu nam u FEAL-u.

Na objektu su završeni građevinski radovi, a u toku je instaliranje opreme u proizvodnom pogonu. Planirani početak proizvodnje je kraj ove godine. Sljedeće godine, tvornica bi mogla početi raditi u punom pogonu. Zanimljiv je i podatak kako Feal Hrvatska u svom pogonu može proizvesti ukupnu potrebnu količinu aluminijskih profila koju bi tržište Hrvatske trebalo u idućih deset godina, navode za eKapiju.

Saradnja na projektima širom Evrope


Kako nam kažu rad na izgradnji Masaryk centra u Pragu je samo jedan od velikog broja projekata koji već dugi niz godina rade sa svojim partnerom Sipral iz Češke.


Cibona toranj u čijoj obnovi učestvuju (Foto: FEAL)Cibona toranj u čijoj obnovi učestvuju
- Brojni naši sistemi za prozore, vrata i fasade su ugrađeni na objektima diljem Europe, a neki od njih su stambeni kompleks Wardian u centru Londona, Flow building Prag, Zračna luka dr Franjo Tuđman Zagreb, Centralna Evropska Banka u Frankfurtu, stambeno poslovni kompleks Skyline Beograd. Sudjelujemo u obnovi Ciboninog tornja u Zagrebu, gdje se provodi kompletna promjena fasade. Nova fasada, iako poboljšanih svojstava, zadržava izgled stare. Zamjena se izvodi bez upotrebe skele, putem postavljanja gotovih elemenata – navode iz FEAL-a za eKapiju

Ulazak na nova tržišta i povećanje proizvodnje

Otvaranje pogona u Karlovcu će biti u fokusu u 2025. godini. Pored navedenog nastavljaju i sa razvijanjem novih proizvoda i rješenja koja će omogućiti njihovim kupcima dodatne i konkurentne prednosti u njihovim industrijama.

Izvoze 80% proizvodnje (Foto: FEAL)Izvoze 80% proizvodnje
- U planu imamo nastavak ulaganja u projekte i inicijative koji će dodatno smanjiti naš ekološki otisak i poboljšati održivost naših procesa. Razvijamo strategije za ulazak na nova tržišta i proširenje našeg prisustva u postojećim segmentima. Svi navedeni projekti će nam pomoći da nastavimo s rastom i prilagodimo se promjenjivim potrebama tržišta, kao i da doprinesemo održivom razvoju industrije.

Strategija kompanije za narednu godinu usmjerena je za zadržavanje vodeće pozicije u široj regiji u proizvodnji građevinskih sistema, širenje na EU tržište u segmentu industrijskih proizvoda, povećanje obim proizvodnje, razvoj novih proizvoda, kao i unapređenje infrastrukture.

- Posebno ćemo se usmjeriti na projekte koji doprinose održivosti i inovacijama, optimizaciju postojećih proizvodnih procesa i uvođenje novih tehnologija kako bismo povećali efikasnost i kvalitet naših proizvoda. Planiramo i istraživati mogućnosti za strateška partnerstva i akvizicije koje mogu dodatno podržati naš rast – ističu u FEAL-u.


Senka Trivić

Šta imamo u krugu od:
1 km
2 km
3 km
5 km
10 km
15 km
Fotografije:
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.11.2024.  |  Industrija, Građevina

Moratorijum na rudarenje litijuma na Majevici? - Opština Lopare namjerava izmjene u prostornom planu

Načelnik opštine Lopare Rado Savić sa saradnicima je nedavno održao sastanak na kome je sa članovima ekoloških udruženja i predstavnicima Gradske uprave Bijeljina razgovarano o građanskoj inicijativi koja ima za cilj da dođe do moratorijuma na istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina na Majevici. - Dajemo podršku ovoj inicijativi, zajedno sa ostalim lokalnim zajednicama u našem susjedstvu - rekao je Savić. On je naveo da je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.