NavMenu

Ispunjavanje UAE konsenzusa: Svijetu treba tri puta više vjetroparkova i 35 puta više geotermalne energije

Izvor: OIE Srbija Petak, 08.11.2024. 07:51
Komentari
Podeli

(Foto: Pixabay / WikiImages)
Utrostručenje kapaciteta obnovljive energije na 11,2 TW zahtijeva prosečan godišnji rast od 1.044 GW u periodu od 2024. do 2030. godine, što predstavlja godišnju stopu rasta od 16,4%, jedan je od zaključaka izvještaja "Ispunjavanje UAE konsenzusa: Praćenje napretka ka utrostručavanju kapaciteta obnovljive energije i udvostručavanju energetske efikasnosti do 2030. godine".

Prva u nizu godišnjih publikacija koje je zatražilo predsjedništvo COP28 napominje da su investicije u kapacitete obnovljive energije dostigle rekordnih 570 mlrd USD u 2023. godini, ali su i dalje daleko od potrebnih 1,5 triliona USD svake godine između 2024. i 2030. godine.

Godišnje investicije u solarnu fotonaponsku energiju su na dobrom putu da dostignu 397 mlrd USD koliko je potrebno godišnje do 2030. godine za postizanje cilja utrostručenja, ali druge tehnologije ostaju nedovoljno finansirane, naglašava se. U 2023. godini, 84% investicija u kapacitete obnovljive energije realizovano je u Kini, EU i SAD; u Brazilu i Indiji nešto više od 6%, dok su investicije u Afriku pale za 47% između 2022. i 2023. godine.

Jedino solar na zadovoljavajućem nivou

Kako se navodi, u 2023. godini dodato je 473 GW novih kapaciteta obnovljive energije – 346,9 GW solarne energije; 114,5 GW energije vjetra (103,9 GW na kopnu); 6,6 GW hidroenergije i 5,2 GW bioenergije, geotermalne energije, koncentrisane solarne energije (CSP) i morske energije zajedno.

Osim za solarnu fotonaponsku energiju, dodaci kapaciteta za sve tehnologije obnovljive energije su ispod nivoa potrebnog za postizanje cilja utrostručenja. U poređenju sa kapacitetom iz 2023. godine, svijetu je potrebno tri puta više vjetroturbina na kopnu; šest puta više vjetroparkova na moru i bioenergije i 35 puta više geotermalne energije.

U Africi instalirano samo 1,6% globalnog kapaciteta

Geografska distribucija obnovljive energije ostaje veoma neujednačena. U Aziji, Evropi i Sjevernoj Americi instalirano je skoro 85% globalnog kapaciteta, a u Africi samo 1,6%. Trenutni nacionalni planovi i ciljevi će obezbijediti samo polovinu potrebnog rasta obnovljive energije do 2030. godine, dostižući 7,4 TW, što rezultira deficitom od 34% (3,8 TW) do 2030. godine, upozorava izvještaj.

Kako se navodi, obnovljivi izvori energije su najjeftinija opcija za novu električnu energiju u gotovo svakoj zemlji svijeta. U 2023. godini, 81% (382 GW) novih OIE kapaciteta proizvodi jeftiniju električnu energiju u poređenju sa kapacitetima zasnovanim na fosilnim gorivima. Troškovi za stacionarno skladištenje baterija pali su za 89% od 2010. godine.


O izvještaju - Konsenzus usvojilo 198 država

Konsenzus iz UAE koji je postignut na prošlogodišnjem COP 28 u Dubaiju, usvojilo je 198 država, i uključuje niz ciljeva, među kojima su i utrostručavanje kapaciteta obnovljivih izvora energije i udvostručavanje energetske efikasnosti do 2030. godine.

Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije IRENA imenovana je kao nadležna agencija za praćenje i izvještavanje o ovim ciljevima svake godine do 2030. Izvještaj predstavlja prvo izdanje serije i ove godine okuplja IRENA-u, UAE konsenzus odnosno COP28 predsedništvo, COP29 predsjedništvo, Globalni savez za obnovljivu energiju (GRA), Saveznu vladu Brazila i Ministarstvo energetike Azerbejdžana.

U izvještaju je posebno naglašena uloga OIE u brzom i drastičnom smanjenju globalnih emisija gasova sa efektom staklene bašte, što je ključno za usklađivanje sa ciljevima ograničenja globalnog zagrijavanja na 1,5 °C. Ovaj dokument poziva države potpisnice da se aktivno uključe u napore za utrostručavanje globalnog kapaciteta obnovljivih izvora i udvostručavanje prosječne godišnje stope poboljšanja energetske efikasnosti do 2030. godine.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

21.11.2024.  |  Građevina, Turizam, sport, kultura

Počela izgradnja sportskog centra Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru - Sadržaji namijenjeni i građanima

Počela je prva faza izgradnje modernog sportskog centra Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru, prenosi portal Hercegovina.info. Prva faza izgradnje obuhvata nekoliko važnih sportskih sadržaja kao što je nogometni teren sa umjetnom travom, atletsku tartan stazu, terene za odbojku i košarku, te terene za padel, kao sve popularniji sport. Ovaj projekt označava značajan iskorak u razvoju sportske infrastrukture, ne samo za studente

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.