NavMenu

Hercegovački plodovi Mediterana Stolac

Potpuni naziv:

UDRUGA HERCEGOVACKI PLODOVI MEDITERANA STOLAC

Odgovorno lice:

Miroslav Raguž

Matični broj:

?????????????

Pretežna delatnost:

(????) Lorem ipsum dolor sit amet consectetur

Kontakt

Adresa:Kralja Tomislava bb, 88360 Stolac
Telefon: ??? (?)?? ??? ???
??? (?)?? ??? ???
Fax: ??? (?)?? ??? ???
Email:no-reply@example.com

Status, prihod, vlasništvo

Oblik svojine:

društvena

Broj zaposlenih:

? ??

Nivo prihoda/godina:

???-??? EUR

Opis djelatnosti

Dugogodišnja ideja o nastavku poticanja sadnje mediteranskih kultura započetih 1840.godine, ostvarila se 2008.godine kroz manifestaciju ''Hercegovački plodovi Mediterana''.
Dakle, tek prošle godine stvoreni su uvjeti za održavanje, po mnogim posjetiteljima uspješne manifestacije, na kojoj bilo prisutno 40 izlagača iz Bosne i Hercegovine te manji broj iz Hrvatske, a koju je posjetilo oko 2.500 posjetitelja. Manifestacija je uvelike podržana od strane uz Načelnika općine Stolac i šire društveno političke zajednice. Kroz ocjenu relevantnih faktora i običnog puka, uz objektivnu skromnost, postigli smo zapaženi uspjeh ako je zahvaljujući nama zasađeno desetine hektara novih kultura smokve, šipka i masline i ako su potencijalni proizvođači i prerađivači kroz stručne radionice stekli znanja potrebna za buduće aktivnosti po ovome pitanju. Uz poštovanje organizatora drugih sličnih manifestacija u državi, naš je prevashodni cilj rad na terenu Hercegovine, neposredno sa proizvođačima, pa smo zbog toga i specifična Udruga, koja će uz pomoć nadležnih institucija postati respektabilni faktoru u oblasti proizvodnje mediteranski i submediteranski kultura u našoj državi.

Namjera nam je, a već smo je započeli prošle godine, proizvodnja sadnica autohtonih sorti šipka smokve i masline, kao i izvozno orijentiranih sorti. Zajedno sa Federalnim Agromediteranskim zavodom Mostar, nastojimo uvesti najkvalitetnije sorte ovih kultura preko ambasada mediteranskih zemalja u našoj državi.
Ne raspolažemo podatcima o količini i vrijednosti uvezenih plodova i prerađevina predmetnog voća i koliki je devizni odljev sredstava iz zemlje, no, sigurni smo da ćemo našim aktivnostima nastojati da od uvoznika postanemo izvoznik jer tek bi tada naša udruga opravdala svoje postojanje. Nastojimo stvoriti brend soka divljeg šipka, čije sadnice proizvodimo u skromnim količinama a koji se u svijetu pokazao kao najbolji prirodni antioksidant i ''čuvar'' krvožilnog sistema.
Ovaj program je okvir i vodilja ka budućem radu ranije izrečenog i zacrtanog cilja.
Cilj manifestacije je da pokrene i poveća proizvodnju šipka, smokve i masline i njihovi prerađevina te da promovira, educira i popularizira sadnju ovih kultura. Isto tako jedan od motiva je da predstavi Hercegovinu u najboljem svijetlu sa Stocem, gradom muzejom.
Ove godine na sajmu očekujemo približno 10.000 posjetitelja u tri dana koliko manifestacija traje, pa smo skladno tome očistili i pripremili još jedan kat izložbenog prostora. Na prvom katu očekujemo izlagače (proizvođače i prerađivače) predmetnih kultura šipka-nara, smokve i masline a na drugom katu će biti izlagači iz vinarstva, sirarstva, mesne industrije, proizvođača meda, te goste predstavnika susjednih općina i dvaju općina gardova pobratima iz Hrvatske (Biograd na Moru i Velika). U dvorištu duhanske stanice Stolac biti će nazočni izlagači sa poljoprivrednom mehanizacijom, sadnicama te kulturno-povijesno-zabavni dio manifestacija.
Prošle godine na sajmu smo imali stručne radionice i okrugle stolove najeminentnijih stručnjaka sa Agronomsko prehrambeno tehnološkog fakulteta u Mostaru i Agromediteranskog fakulteta u mostaru, na kojima je prisustvovalo preko stotinu gostiju proizvođača i prerađivača predmetnih kultura. Ova stručna radionica je napravila pozitivan učinak među proizvođačima i među profesorima sa ovih fakulteta.
Prikaži pun opis

Vijesti

Vidi sve

22.10.2023.  |  Agro

Hercegovački maslinari zadovoljni - Urod manji, ali ulje vrhunsko

Ovogodišnji urod maslina u Hercegovini је manji, ali će ulje, kažu iz Udruženja maslinara, biti vrhunske kvalitete. A kvalitet prati i cijena, pa s obzirom na manji urod i inflaciju, očekuju veće cijene maslinovog ulja. Pune ruke posla U Hercegovini je trenutno 400 hektara nasada maslina, odnosno oko 100.000 stabala, s tendencijom rasta. Ovogodišnji urod kod većine maslinara

Iz kataloga roba i usluga

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur