Tako se često dešava da se stanovi od oko 20 m2 smatraju kao jednosobni, sa 30 kao dvosobni, a nije precizirano ni koje veličine je minimalno dnevna soba, koje kupatilo i slično.
Kako su iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS naveli za Nezavisne, prema Zakonu o građenju koriste se još pravilnici, tehnički propisi i standardi bivše SFRJ iz 1967. godine.
- Kod nas ništa nije definisano, već samo da treba poštovati pravila struke koja nas uče o strukturi stana, veličini prostorija, potrebama komfora i sigurnosti, za razliku od Srbije gdje je pravilnikom detaljno naznačeno koliko koji stan treba imati kvadrata, kao i koji su minimalni tehnički zahtjevi pojedinih prostorija - navodi Dragica Arnautović Aksić, inženjer arhitekture i član Saveza arhitekata Republike Srpske.
Kako pojašnjava, po pitanju kvaliteta stambene izgradnje u RS nisu donesena odgovarajuća podzakonska akta, tj. pravilnici kojima bi bila uređena ova oblast.
- Pošto to nije zakonski uređeno, ostavljeno je struci i investitorima da grade prema svojoj savjesti, a vrlo često je lični interes sticanja brze zarade ispred pravila struke. Uglavnom se vodi računa da se projektuju što manji stanovi upitne strukture i kvaliteta, koje kasnije prodaju po nerealno visokim cijenama, marža ide i do 100 odsto pa možda i više, što znači da na 1.000 uloženih maraka investitor zaradi 1.000 KM, što je izuzetno rijetko u drugim branšama - rekla je Arnautović Aksić.
Upravo manji stanovi su i najtraženiji, tvrdi Stanislava Ligka, direktor Saga agencije za nekretnine u Banjaluci.
Kao jedino rješenje za unapređenje stanja u stambenoj izgradnji Savez arhitekata RS vidi u donošenju podzakonskih akata jer u Pravilniku SFRJ nije definisano koliko treba da iznose minimalne površine stana prema strukturi (koliko je kvadrata jednosoban, a koliko dvosoban stan, itd.), kao ni koliko minimalno moraju iznositi prostorije u stanu.
Dragan A. iz Banjaluke, koji žele da kupi manji stan, kaže da je pogledao nekoliko jednosobnih, ali da je iznenađen onim što je vidio.
- U jednom stanu je tako malo kupatilo da sam jedva ušao, a nema šanse da stane veš-mašina. Mislim da bi to trebalo sve precizirati, da se zna koliko kvadrata najmanje treba da iznosi kupatilo. Vidim i da je trend da se mnogo stanova gradi bez balkona. Naravno, ima i odlične gradnje, ali su cijene vrtoglave - rekao je on.
Izvod iz pravilnika iz Srbije
Minimalne površine prostorija u stanu:
Dnevna soba - 16 m2
Soba - 11 m2
Objedovanje - 4 m2
Kuhinja - 4 m2
Plakarska ostava - 0,50 m2
Kupatilo - 3 m2
WC (posebna prostorija) - 1,30 m2
Minimalne površine stana:
Garsonjera - 26 m2
Jednosobni stan - 30 m2
Dvosobni stan - 48 m2
Trosobni stan - 65 m2
Četvorosobni stan - 86 m2