Vlada Srbije dala je rok Državnom pravobranilaštvu, Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje da najkasnije do 9. januara 2017. okončaju sve sudske postupke koji se vode zbog vlasništva nad banjama. Tek kada se budu riješili imovinsko-pravni odnosi, može početi proces privatizacije lječilišta, a tada će biti i donijeta odluka o modelu prodaje.
Specijalne bolnice koje su u sporu nalaze se u Sijarinskoj Banji, Niškoj Banji, na Zlatiboru, u Banji Koviljači, Sokobanji, Bujanovcu, Vrnjačkoj Banji, Ribarskoj Banji, Vranjskoj Banji i Vrdniku.
Kako Novosti saznaju u Ministarstvu privrede Srbije, te banje bi odmah nakon Nove godine trebalo da krenu u potragu za novim gazdom. Vlada Srbije je takođe zadužila Ministarstvo za rad da joj po isteku roka od 60 dana dostavi izvještaj o rezultatima pregovora. Prema realizaciji navedenog zaključka, preduzeće se aktivnosti u vezi sa nastavkom i okončanjem postupka privatizacije za 10 specijalnih bolnica.
Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje nema kapaciteta da sam upravlja rehabilitacionim centrima, a da bi u Srbiji nastavio da se razvija banjski turizam, neophodna je pomoć države, naglašavaju u PIO fondu.
- U potpunosti podržavamo prijedlog Vlade da ovom imovinom ubuduće upravlja država, kako bi centri za oporavak bili iskorišćeni u punom kapacitetu - kažu iz Fonda.
- Kada kažemo da Fond nema kapaciteta, ne mislimo na kadrove, nego na činjenicu da su u našem vlasništvu samo zgrade, a da izvori mineralnih voda pripadaju državi, tako da bez nje ne možemo da učinimo ništa da bi rehabilitacioni centri nastavili da rade.
Priča o privatizaciji u Srbiji ponovo je počela 2014. godine, a od tada banje važe za najvrijedniju imovinu.