NavMenu

David Solomon, osnivač projekta Thinking Cities - U fokusu pametnih gradova moraju biti ljudi

Izvor: eKapija Četvrtak, 20.12.2018. 15:42
Komentari
Podeli
David SolomonDavid Solomon
Pametni grad je naselje koje zaista razumije potrebe svih svojih stanovnika i čini sve da funkcioniše za njih. Pun sam energije kada se probudim u gradu koji radi za mene, da bih bio što radosniji i produktivniji, bez obzira da li je to zbog prijatnog vazduha koji udišem ili mreže javnog prevoza koja me bez napora dovodi tamo gdje treba da stignem, kaže u razgovoru za eKapiju David Solomon, osnivač projekta Thinking Cities.

Naš sagovornik bio je jedan od moderatora konferencije Smart City Festival 2018, održane nedavno u Beogradu, za koju ističe da je imala govornike i paneliste svjetske klase, ali da poruka mora da se pošalje još široj javnosti i da treba raditi na tome da sljedeće godine dobije publiku kakvu zaslužuje.

David Solomon ima više od 25 godina iskustva u vođenju međunarodnih nevladinih organizacija i projekata posvećenih rješavanju konflikata i humanitarnoj diplomatiji. Širom svijeta inicira inovativne projekte održivih pametnih gradova, internacionalizacije i rebrendiranja, tehnoloških startapova... Trenutno razvija projekat Thinking Cities, a prvi u nizu gradova uključenih u ovu inicijativu je Barselona. Posljednjih 15 godina je stanovnik Beograda.

eKapija: Šta je to što gradove čini "pametnijim"?

- Orijentisanost na građane, odnosno pristup kojim su njegovi stanovnici u fokusu. To je ono što volim da nazivam funkcionalnim održivim sistemom koji vodi do Citi-Zena! Kada je građanin toliko pod stresom da nikada ne doživljava sadašnjost već konstantno žuri do sljedećeg mjesta i sljedeće osobe, onda je to stanje Zena nedostižno, baš kao i ostvarivanje kontakta između Građanina i njegovog urbanog prostora.

eKapija: Koja vrsta inovacija je za njih najvažnija?

- Svaka koja nas čini nasmijanim. A da bismo se zaista iskreno i duboko smijali, moramo takođe duboko i da dišemo, tako da je moj prijedlog početi sa inovacijama posebno u sektoru saobraćaja i prevoza, koje unapređuju kvalitet vazduha.

eKapija: Koja je uloga građana u takvom "pametnom okruženju"?

- Da preuzmu ličnu odgovornost za javni prostor i različita urbana okruženja sa kojima su u interakciji.

eKapija: Inicirali ste projekte pametnih gradova u Južnoj Americi, Aziji, Evropi i na Bliskom Istoku. Koji projekti su najaktuelniji i koje su njihove glavne teme, odnosno sadržaj?

- Izabraću jedan koji je trenutno u toku. Naime, u SAD razvijam sistem pametne evakuacije. Inovacija je kreativna i uzbudljiva. Pokretanje startapova je takođe kreativan proces. Moderiranje konferencija o pametnim gradovima je nešto što volim da radim jer me broj i kalibar ljudi koji dolaze na ovakve panele čini da se uvijek osjetim izuzetno privilegovanim.

eKapija: Pokrenuli ste i veoma zanimljiv projekat – Thinking Cities. Dokle je stigla njegova realizacija i koji su sljedeći koraci?

- WeAreBarcelona.org je prvi projekat u nizu. Trenutno razgovaram sa mnogim drugim gradovima u Evropi, kako bih počeo da razvijam projekat i kod njih. Ideja je da ispričamo priču i iskustvo gradova iz perspektive 50 stanovnika, i to kroz film, knjigu i izložbu.

eKapija: Živite u Beogradu posljednjih 15 godina. Kako vidite prestonicu i ostale gradove u Srbiji? Koliko su "pametni" i u kom pravcu bi trebalo dalje da se razvijaju?

- Postoji ogroman jaz između Beograda, Novog Sada i većine drugih gradova koje sam imao prilike da posjetim u Srbiji. Ipak, jednu stvar svi ovi gradovi dijele kao dragocejnu zajedničku imovinu: nevjerovatno gostoljubive ljude.

Stalan uticaj turista koji dolaze, zaljubljuju se u grad ili u određenu osobu i odlučuju da ostanu je izuzetno koristan za diskusiju koja vodi ka velikoj inovativnosti i preduzetničkom duhu. Savjet? Gradite i razvijajte prostor za kreativne sinergije! U Beogradu već postoje divni habovi i co-working prostori, zato radite sve kako bi procvjetali i proširili se širom Srbije – zaključuje u razgovoru za eKapiju David Solomon.

Marko Andrejić

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Finansije

U Srpskoj počinje novi sistem fiskalizacije

Poreska uprava Republike Srpske objavila je javni poziv za podnošenje zahtjeva za pokretanje postupka inicijalne fiskalizacije i subvencionisanje troškova inicijalne fiskalizacije prve grupe obveznika fiskalizacije, čime i zvanično počinje novi sistem fiskalizacije u Republici Srpskoj za poreske obveznike. Јavni poziv, u skladu sa Pravilnikom o dinamici fiskalizacije, sadrži obaveze obveznika fiskalizacije, operatera fiskalnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.