NavMenu

Pigment - od kamenog do svemirskog doba

Izvor: eKapija Četvrtak, 13.02.2014. 09:11
Komentari
Podeli
Pigment koji je nekada davno praistorijski čovjek koristio da bi oslikao zidove pećina, pomoćiće u zaštiti bespilotne letjelice koja će biti poslata u blizini Sunca, saopštila je juče Evropska svemirska agencija (ESA), a prenijela RTRS.

Solarni orbiter, sonda koja će biti lansirana 2017. sa zadatkom da istražuje Sunce, biće premazana crnim kalcijumom fosfatom kako bi se zaštitila od vreline sunčevih zraka.

Kako prenosi AFP, premaz je napravljen od uglja nastalog sagorijevanjem kostiju, pomoću kojeg je prije 30.000 godina naš daleki predak naslikao zidove pećine Šove, na jugu Francuske.

Solarni orbiter će se približiti Suncu na oko 42 miliona kilometara, gdje temperatura dostiže 520 stepeni Celzijusa.

Da bi preživjela u tom paklenom okruženju, sonda će biti zaštićena višeslojnim oklopom od titanijuma čija boja mora da ostane nepromijenjena tokom cijelog trajanja misije.

Svaka, i najmanja promjena u termo-optičkim svojstvima oklopa - način na koji reflektuje i apsorbuje solarnu radijaciju, mogla bi da "sprži" osjetljive instrumente sonde.

Ugalj od spaljenih kostiju je odlično rješenje, jer je njegova tamno crna boja izuzetno stabilna, smatraju naučnici ESA.

Tokom testiranja, boja je izlagana sunčevoj i ultraljubičastoj radijaciji, a uspješno je izveden i test sa ljepljivom trakom koji se sprovodi kako bi se vidjelo da li se prilikom odljepljivanja trake boja ljušti.

Ugalj od kostiju, tzv. "životinjski ugalj", koristi se u svakodnevnom životu - od proizvodnje đubriva, preko purifikacije bijelog šećera do filtriranja teških metala iz vode.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Energija

Pionirski projekat kompanije MT-Komex BiH - Uskoro kreće izgradnja fotonaponske elektrane u Goraždu

Beogradska kompanija MT-Komex zajedno sa MT‑Komex BH uskoro će početi gradnju svog debitantskog projekta u BiH, fotonaponsku elektranu (FNE) Rešetnica, koja će biti izgrađena u istoimenom mjestu u gradu Goraždu, u Bosansko-podrinjskom kantonu. Izgradnja solarne elektrane u BiH biće odrađena po sistemu "ključ u ruke". Dakle, planiranje i izrada modela elektrane, dopremanje potrebnih materijala, tehnologije i radne snage do

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.