Navedena odluka nije u skladu sa Zakonom o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, točnije, s članom 22. koji propisuje da se ovo pitanje regulira Uredbom.
Naime, član 22. propisuje da je obveza Vlade da u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu, odnosno od 11. septembra 2013. kada je Zakon objavljen, donese Uredbu o podsticanju proizvodnje električne energije i određivanje naknade.
Kako se navodi, potrošačima nije jasno čemu ovolika žurba Vlade, pa i po cijenu kršenja Zakona, da od svakog potrošača uzima naknadu za obnovljive izvore električne energije.
- Prvo, jer se uzima naknada od socijalno ranjivih kategorija iz kategorije domaćinstva, odnosno umirovljenika, nezaposlenih, korisnika invalidnina i socijalne pomoći, da bi se omogućilo nekom bogatom investitoru, često tajkunu, da ulaže u najsigurniju investiciju u BiH. Drugo, naša zemlja je odavno zadovoljila EU energetske kriterije poznate kao 20+20+20, odnosno imamo i više od 30% energije iz obnovljivih izvora. Treće, neke zemlje iz okruženja kao što je Hrvatska, naprotiv, zabranjuju proizvodnju EE putem vjetro i solarnih elektrana, već dozvoljavaju samo proizvodnju na bazi bio mase koja potiče zapošljavanje. Proizvodnja EE putem vjetro i solarnih elektrana ne zapošljava nikoga, čak je i čuvanje objekata putem video-nadzora, što znači da samo jedan investitor zarađuje - navodi se u saopštenju.
U ime potrošača iz kategorije kućanstva, Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača BiH izražava zabrinutost povodom ovakve odluke Vlade Federacije BiH i predlaže da po osnovu upravnog nadzora, istu odluku preispita Ministarstvo privrede i energetike Federacije BiH ili FERK, pozivajući se na člana 33. Zakona o korištenju obnovljivih izvora, ili da nadležni organi u skladu s članom 10. stav (2) točka c) Ustava Federacije BiH, pošalju Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Odluke o utvrđivanju naknade za poticaj proizvodnje EE iz obnovljivih izvora, saopštili su iz Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH.