Jedini dosad ozbiljan kandidat za pokretanje "Fabrike šećera" bila je Poljoprivredna zadruga "Jankovci" iz Hrvatske, koja je investirala u "Šećeranu" i omogućila pokretanje pogona 2010. godine, tvrde zaposleni.
- Uloženo je oko 13 mil KM u pokretanje proizvodnje. Bez toga ta fabrika ne bi ni bila pokrenuta - kaže stečajni upravnik bijeljinske "Šećerane" Mladen Košutić.
Nakon što je Enver Moralić, većinski vlasnik Poljoprivredne zadruge "Jankovci", najavio tužbu, kojom bi zaštitio svoja ulaganja u fabriku, izvršen je upis hartija od vrijednosti u Centralni registar, što radnici "Šećerane" i potencijalni investitori čekaju tri godine. Zašto tek sada, pitaju i u lokalnoj upravi.
Faik Muhić, pravni zastupnik malih akcionara i radnika "Šećerane", najavio je da će "Agrokop", kao većinski vlasnik, i mali akcionari uskoro zakazati skupštinu kako bi imenovali organe upravljanja.
- Jedina pravna prepreka je suđenje Zoranu Ćopiću, mada on nije u postupku stečaja, niti je kasnije zvanično ikad bio stranka. Strateški partner je bio Agrokop", kaže Košutić.
I tako unedogled. Iz gradske vlasti kažu da neko, zarad svojih interesa, koči pokretanje fabrike. Više puta su bezuspješno pozivali Vladu RS-a da zajedno urade nešto za ovu fabriku. Ignorantski odnos Vlade RS-a prema fabrici potvrđuju i radnici. Da je bilo dobre volje kod nadležnih organa, moglo se uraditi puno više, smatraju oni.
Sa druge strane, tvrde da je ova Vlada učinila najviše za "Šećeranu".
- Nijedna do sada nije više napora uložila u pokretanje proizvodnje u "Fabrici šećera" nego što su to Vlada - rekao je savjetnik predsjednika Vlade RS-a Miroslav Milovanović.
Za vrijeme svog mandata kao ministar poljoprivrede, Milovanović je, kažu radnici, posjetio "Šećeranu" samo jednom. Potom su je obilježili štrajkovi, kolaps i svakodnevno propadanje.
(Napomena: tekst je u potpunosti preuzet sa portala "Indikator.ba" od 29.12.2013.)