Zapadni Balkan ima velike potencijale za proizvodnju električne energije, naročito iz malih hidroelektrana, izjavio je šef Odsjeka za infrastrukturu i energiju Sekretarijata Savjeta za regionalnu saradnju (RCC), Miroslav Kukobat, prenosi portal energetikars.com.
Otvarajući u četvrtak (7. novembra 2013. godine) u Sarajevu okrugli sto o povezanosti voda i energetici u prekograničnim riječnim slivovima u Jugoistočnoj Evropi, Kukobat je rekao je da su hidroenergetski potencijali u regionu iskorišćeni samo oko 41%.
On je naveo da održiva proizvodnja električne energije znači da ona ne dolazi u sukob sa mnogim dugim upotrebama vode, poput vodosnabdjevanja, uzgoja ribe, navodnjavanja.
Zamjenik generalnog direktora za upravljanje vodama pri njemačkom Saveznom ministarstvu za zaštitu životne sredine i nuklearnu bezbjednost Fric Holcvart rekao je da povezanost voda i energetike u prekograničnim riječnim slivovima u jugoistočnoj Evropi treba posmatrati u regionalnoj perspektivi, zbog čega je Njemačka podržala RCC da o toj temi organizuje okrugli sto.
- Ovaj trodnevni okrugli sto održava se na inicijativu vlada Njemačke i Grčke. Regionalna saradnja u pogledu obezbjeđivanja održivosti proizvodnje električne energije iz hidropotencijala je prioritetno pitanje za Njemačku - rekao je Holcvart.
On je nagasio da zapadni Balkan ima najveći broj riječnih slivova koji prolaze granice, zbog čega su sve zemlje ovog regiona upućene na susjede kada je riječ o proizvodnjni električne energije iz hidropotencijala, ali i zaštiti životne srednine.
- Morate da sagledate regionalnu perspektivu i uz podršku RCC-a smo prvi put u stanju da sačinimo energetsku platformu za energetsku i ekološku zajednicu - rekao je Holcvart.
Projekt menadžer Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (GEF) Miš Hamid rekao je da ova organizacija širom svijeta podržava projekte u vezi sa hidropotencijalima i ukazao na značaj povezanosti proizvodnje energije, hrane, razvoj turizma, snabdijevanja vodom za piće.
On je naglasio da GEF u BiH podržava projekte upravljanja vodama na području dinarskog krša i Projekat poboljšanja kvaliteta vodosnabdijevanja "Neretva i Trebišnjica", vrijedan oko 4 mil KM u okviru kojeg se uspostavlja prekogranična saradnja BiH i Hrvatske.
Direktor Instituta za hidrotehniku Sarajevo Tarik Kupusović izrazio je zadovoljstvo što se tokom ovog okruglog stola, koji traje tri dana, razmatra povezanost vode, hrane, proizvodnje energije i održivi ekosistemi, što je, kako kaže, dugoročno pitanje.
Okrugli sto zajednički organizuju njemačko Ministarstvo za zaštitu prirode i nuklearnu bezbjednost, RCC, FEF, te Globalno vodno partnerstvo za Mediteran u okviru promocije upravljanja prekograničnim vodnim resursima u jugoistočnoj Evropi i Mediteranske komponente Inicijative za vode EU, navodi se na portalu energetikars.com.