NavMenu

Regionalne kompanije moraju biti spremne da rade u uvjetima ekonomske krize

Izvor: Fena Srijeda, 07.11.2012. 09:45
Komentari
Podeli

Privrede zemalja jugoistočne Evrope i u narednom periodu će stagnirati i u slijedećih nekoliko godina ne očekujem osjetniji rast BDP-a tako da regionalne kompanije moraju biti spremne da rade u uvjetima ekonomske krize, istakao je danas u Sarajevu akademski direktor IEDC-Poslovne škole Bled Nenad Filipović na predavanju o temi "Izazovi za regionalne kompanije i strateške implikacije".

Kazao je da takva situacija smanjuje interes globalnih kompanija za ovu regiju i da se to negativno odražava smanjenjem dotoka investicija, ali da ima i pozitivnu stranu zbog manje konkurencije, jer ostavlja veći prostor lokalnim kompanijama da pobjeđuju na tržištu koje neuporedivo bolje poznaju.

"I pored krize koja je prisutna, regionalne kompanije moraju balansirati potrebu za niskim troškovima dok su fokusirane na ono što dobro rade, s potrebom da planiraju srednjoročno i ulažu u razvoj i nove ideje", smatra Filipović.

Kao strategiju za to naveo je nastojanje za stvaranje prednosti nad konkurencijom kroz poznavanje kupaca i distribucije te kombiniranje proizvoda i usluga, kao i pokušaj izlaska iz okvira regije s vrlo uskim profilom proizvoda i usluga na veće tržište.

"Imamo dobrih primjera kompanija iz jugoistočne Evrope koje pobjeđuju i s jednim i s drugim pristupom", rekao je Filipović.

Član uprave ASA Grupacije Eldin Selimović naglasio je da je ova kompanija fokusirana na ostvarenje planiranih veličina te da uporedo s tim traži nove poslove u kojim bi mogla nadoknaditi gubitke u postojećim djelatnostima.

"Samo aktivnim pristupom tržištu i aktivnim radom s uposlenicima moguće je prevazići trenutnu krizu i uz eventualnu pomoć države dostići postavljene ciljeve", potcrtao je Selimović.

Generalni direktor kompanije Alu Koening Stahl Adnan Velić povećanja opterećenja i doprinosa za poslodavce vidi kao nedovoljno razumijevanje državnih institucija za privredu koja je nosilac svakog razvoja društva.

- Ukoliko na bude povećenja poticaja u ovom vremenu krize država će kratkoročno uspjeti da napuni budžet, ali na duge staze taj pristup je poguban za bh. ekonomiju. U nekim drugim zemljama vlade pokušavaju naći izlaz iz krize smanjenjem poreza na dobit, raznim subvencijama i investiranjem u privredu, što je dugoročno bolje rješenje, tvrdi Velić.

Predavanje je organizirao Slovenski poslovni klub u BiH, u saradnji s IEDC-Poslovnom školom Bled.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.