NavMenu

BiH učesnica UN-ove "Konferencije o biološkoj raznolikosti-COP11"

Izvor: eKapija Utorak, 09.10.2012. 13:21
Komentari
Podeli

Republika Indija i grad Hyderabad domaćini su jedanaeste UN-ove Konferencije o biološkoj raznolikosti-COP 11, koja je sa svojim radom započela 8. listopada i trajat će do 19. listopada. Ovo je prvo ovakvo okupljanje nakon proglašenja "UN-ovog desetljeća biološke raznolikosti". Slogan konferencije je "Prakruti Rakshathi Rakshitha" što u prijevodu znači "Priroda štiti ,ako je zaštićena", a konferenciju je ispred zemlje domaćina otvorila ministrica okoliša i šumarstva Republike Indije, Jayanathi Natarajan.

Učešće na Konferenciji je uzelo preko 3500 sudionika i članovi 175 izaslanstava zemalja članica Konvencije, među kojima je i Izaslanstvo Bosne i Hercegovine na čelu sa federalnom ministricom okoliša i turizma Brankom Đurić. Na Konferenciji sudjeluju i brojni predstavnici međunarodnih organizacija, nevladinog sektora, medija...

Članovi izaslanstva Bosne i Hercegovine, koji sudjeluju u radu prema cjelovitom programu Konferencije su: Mehmed Cero, pomoćnik ministrice Federalnog ministarstva okoliša i turizma i nacionalni fokal point Bosne i Hercegovine za Konvenciju; prof. Senka Barudanović, Pedsjedavajuća Pomoćnog tijela za znanstvene, tehničke, tehnološke savjete Konvencije o biološkoj raznolikosti i Nataša Crnković ispred nevladinog sektora, dok će ministrica Đurić učešće uzeti na ministarskom dijelu Konferencije predviđenog od 16. - 19. listopada 2012.godine.

Glavne teme koje se obrađuju u radnim grupama i plenarnom zasjedanju Konferencije su vezane za implementaciju Strateškog plana za biološku raznolikost (2011-2020) i analizu napredka u dostizanju tzv. Aichi ciljeva za biološku raznolikost.

Strateški plan je dogovoren na COP-u 10, održanom u Nagoyi u Japanu u 2010.g., a u skladu sa svojim obvezama u Nagoyi, zemlje potpisnice su trebale ažurirati svoje nacionalne ciljeve o biološkoj raznolikosti, strategije i akcijske planove za postizanje Aichi ciljeva, a oni su rješavanje uzroka gubitka bioraznolikosti kroz integriranje bioraznolikosti diljem države i društva, smanjenje izravnih pritisaka na biološku raznolikost i promicanje održivog korištenja, te poboljšanje statusa biološke raznolikosti i očuvanje ekosustava.

Posebno je značajno pitanje kako će se alocirati međunarodna sredstva, prvenstveno iz potencijala GEF-a, za ove aktivnosti, kao i, kako mobilizirati druge nacionalne i međunarodne resurse za učinkovitiju realizaciju planova do 2020. godine.

Izvjesno je da će Bosna i Hercegovina zauzeti i jedno od dva mjesta u Birou Konvencije, koji pripadaju zemljama iz regije centralne i istočne Europe, o čemu će se izjasniti na plenarnom zasjedanju Konferencije u petak 12. listopada 2012. godine.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

16.04.2024.  |  Industrija, Građevina

Njemačka firma u Laktašima dograđuje proizvodni pogon

Njemačko preduzeće u Laktašima Technics Programme Engineering podnijelo je Gradu Laktaši zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za postrojenje za mašinsku obradu metala, izvještava Indikator.ba. Riječ je o dogradnji po postojećeg postrojenja u naselju Mahovljani, na parcelama označenim kao k.č. broj: 73/2 74/1, 75, 76, k.o. Mahovljani. Ukupna planirana bruto proizvodnja gotovih proizvoda iznosi oko 100 tona godišnje. Technics Program

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.