NavMenu

RS pravi strategiju razvoja do 2016.

Izvor: Nezavisne novine Utorak, 14.02.2012. 09:09
Komentari
Podeli

Strategija razvoja RS od 2012. do 2016. godine, obimni dokument koji je u fazi pripreme, propisaće mjere i pravce podsticanja ekonomskog rasta RS kao odgovora na izazove svjetske ekonomske krize, kazali su u Vladi RS.

Duško Jakšić, ekonomski savjetnik premijera RS, kazao je da je u izradu tog dokumenta na 3.500 stranica, čiji je nosilac Ekonomski institut u Banjaluci, uključeno oko 100 autora, među kojima 60 doktora nauka. On je izrazio očekivanje da će petogodišnju strategiju razvoja RS usvojiti Vlada RS do oktobra ove godine.

U svjetlu pripreme tog dokumenta Kabinet predsjednika RS Milorada Dodika je 10. februara organizovao sastanak ekonomskih stručnjaka i zvaničnika RS na kojem je analizirana realizacija Ekonomske politike za 2012. i sagledavane mogućnosti usvajanja dugoročnih sistemskih rješenja.

"Očigledno je da se globalna ekonomska kriza neće tako brzo završiti, a male zemlje poput RS moraju brzo pronaći način prilagođavanja tim procesima. Zbog toga treba tražiti rješenja za unapređenje konkurentnosti domaće privrede, a u svrhu ostvarivanja godišnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od najmanje pet odsto", istakao je Jakšić.

Ukazao je, takođe, na potrebu povećanja učešća investicija i prerađivačke industrije u BDP-u po uzoru na zemlje koje najbolje odolijevaju ekonomskoj krizi, poput Poljske, Slovačke i Njemačke, umjesto da se slijede propale doktrine forsiranja oblasti usluga, finansija i turizma.

Novak Kondić, dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, kazao je da se u predstojećem periodu mora sagledati na koji način ići u dalja zaduženja RS, ako su ona neophodna. U tom kontekstu ocjenjuje nedopustivim dalje zaduživanje RS za potrebe tekuće budžetske potrošnje.

"Ukoliko RS ima još prostora za zaduživanje, onda ono prije svega treba da bude usmjereno u infrastrukturu, koje će na neki način doprinijeti razvoju privrede i biti svima od koristi", smatra Kondić.

S njim se slaže i Goran Račić, predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista RS - SWOT, koji ističe da zaduženje RS nije visoko, ali da isključivo mora biti usmjereno za potrebe jačanja privrednih aktivnosti, te u započete i planirane infrastrukturne projekte. Pored toga, Račić se zalaže i za izraženiji državni intervencionizam.

"U RS kao maloj zemlji bila bi poželjna jača entitetska regulacija određenih ekonomskih momenata, iz razloga što je proteklih godina smanjen nivo ino-investicija i teško je očekivati da će ih biti u značajnijem obimu nakon što se završe započeti projekti. Stoga entitet mora da preuzme ključnu ulogu u efikasnom upravljanju i iskorištavanju postojećih resursa", kazao je Račić, navodeći kao primjer potrebu unapređenja koncepta privredne podrške od strane Investiciono-razvojne banke RS.

Aleksa Milojević, osnivač i direktor Ekonomskog instituta u Bijeljini, se, pak, protivi bilo kakvom baziranju razvoja RS na inostranom zaduženju i privlačenju stranih investicija. On smatra da se RS mora okrenuti isključivo akumulaciji vlastitih resursa i ulaganja, slijedeći, kako kaže, uspješne primjere ekonomskog razvoja Kine i Južne Koreje.

Milojević vjeruje da za to ima prostora i sredstava, navodeći kao primjer potrebu samostalne realizacije izgradnje velikih hidroenergetskih sistema na Drini, umjesto da Vlada RS, kao što je sada slučaj, za te projekte traži inostrane strateške partnere.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Finansije

Evo gdje 0,001% najbogatijih ulaže svoj novac

Ultra bogati uz sav novac žive drugačije od ostatka svijeta, pa i njihove strategije ulaganja izgledaju znatno drugačije od portfelja prosječnog investitora. - Iako ne postoji zvaničan prag za ulazak u klub 0,001% najbogatijih, centimilioneri ili pojedinci sa ukupnom neto vrijednošću od preko 100 mil USD dovoljno su bogati da bi bili dio ovog kluba - smatra Kevin Teng, izvršni direktor VRISE Wealth Management Singapura,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.