NavMenu

BiH gluha na muke mesoprerađivača

Izvor: Nezavisne novine Ponedjeljak, 18.07.2011. 08:10
Komentari
Podeli

Proizvođači i prerađivači mesa u BiH zbog širom otvorenih granica za lak uvoz mesnih prerađevina u okviru regionalne zone slobodne trgovine CEFTA gube tržišnu bitku na domaćem tržištu i zahtijevaju veći stepen zaštite.

Bh. proizvođači upozoravaju da je domaćoj proizvodnji neophodna što hitnija zaštita države, jer je, ukazuju, u BiH moguće sve uvesti, dok pri izvozu situacija za domaće firme postaje veoma komplikovana.

"BiH je jedina članica CEFTA koja ne štiti domaće privrednike, a država nas u trenutno teškoj poziciji u potpunosti ignoriše", kaže Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesoprerađivača pri Privrednoj komori RS i vlasnik Mesne industrije "Trivas" iz Prnjavora.

Vasić objašnjava da je sporazumom CEFTA regulisano da je, u situaciji kada domaći proizvod bude ugrožen jer neka od zemalja članica uvoze neku robu vredniju za 25 odsto u odnosu na prethodnu godinu, uvijek moguće uvesti zaštitu tog proizvoda, što koriste sve države regiona osim BiH.

"Makedonija uvodi sezonske carine na povrće, Hrvatska i Crna Gora sezonske carine na grožđe, samo BiH ne uvodi zaštitne mjere i svako može sve da uveze kako šta i koliko želi", tvrdi Vasić.

Time smo, kako kažu mesoprerađivači, zapali u apsurdnu situaciju da Makedonija "hrani" BiH. Naime, Makedonija koristi situaciju nepostojanja vlastite domaće proizvodnje mesa u okvirima CEFTA u kojoj za nju ne važe pravila carinjenja kod uvoza sirovina.

Makedonci uvoze holandski but bez carine i proizvedu čajnu kobasicu koju opet izvezu u BiH bez carine, dok su domaći prerađivači mesa zbog carina koje plate već u startu dosta skuplji.

"Makedonci su, između ostalog, napravili proračun prema kojem uvoze u onoj mjeri koliko ne mogu da proizvedu sopstvenim kapacitetima. Tako da firme počnu raditi uvoz u Makedoniju, ali već u martu kada oni uvezu predviđenu kvotu proizvoda uvoz bez carine bude stopiran", rekao je Vasić.

Duljko Hasić, analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, takođe kaže da je trenutna pozicija koju imamo u okviru CEFTA dovela do toga da je domaća roba postala nekonkurentna na bh. tržištu.

"U okviru CEFTA stvari već duže vremena izmiču kontroli. Iako je trgovina između zemalja regiona ubrzana, u velikom broju slučajeva ona se zloupotrebljava", ukazuje Hasić.

On je objasnio da bi za sve zemlje potpisnice Sporazuma o slobodnoj trgovini trebalo da važe ista pravila, ali da je situacija na terenu drugačija.

"Trgovci i mešetari počeli su da zloupotrebljavaju CEFTA, uvoze robu drugih zemalja, prerađuju je i na nju stavljaju svoje deklaracije nakon čega je plasiraju na tržište BiH", rekao je Hasić.

On je dodao da se ovakvim zloupotrebama roba sumnjivog kvaliteta plasira na tržište BiH, guše domaći proizvođači i ugrožava zdravlje građana.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Industrija, Saobraćaj

Ruski Zarubežnjeft želi još investicija u RS - U fokusu gasifikacija, solarna energija i širenje prodajne mreže

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je danas u Banjaluci sa zamjenikom generalnog direktora kompanije Zarubežnjeft (Zarubezhneft) Igorom Šćelkunovim. Na sastanku je razgovarano o poslovanju kompanije Zarubežnjeft u Republici Srpskoj, mogućnostima daljeg investiranja, te je izražen interes za unapređenje saradnje. Šćelkunov je istakao da je ova ruska kompanija zainteresovana da nastavi investiranje u

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.