NavMenu

Cijene sirove nafte najniže od jula

Izvor: Biznis Ponedjeljak, 20.11.2023. 09:16
Komentari
Podeli
(Foto: QiuJu Song/shutterstock.com)
Cijene nafte pale su u četvrtak za oko pet odsto na najniži nivo u poslednja četiri mjeseca, jer su investitori zabrinuti zbog globalne potražnje za naftom nakon slabih ekonomskim pokazatelja iz SAD i Azije.

Fjučersi referentne nafte Brent oslabili su za 4,6% na 77,42 USD za barel. Američkom sirovom naftom WTI (West Texas Intermediate) trgovalo se po ceni od 72,90 USD za barel nakon slabljenja cene za 4,9%, prenosi Rojters.

Cene Brent i WTI nafte pale su na najniži nivo od 7. jula. Od petka ujutru cene obe marke sirove nafte su u porastu od oko jedan odsto, prema podacima specijalizovanog portala za monitoring energetskog tržišta OilPrice.

Analitičari ocijenjuju da su grafikoni cena nafte negativni, jer je raspoloženje negativno, kao i da će biti potrebno nešto da promijeni to raspoloženje, a do tada će cijene padati sve dok tržište ne bude shvatilo da je to pretjerano.

Broj Amerikanaca koji su podnijeli nove zahtjeve za naknadu za nezaposlene porastao je prošle nedelje na najviši nivo u protekla tri meseca, što sugeriše da su uslovi na tržištu rada nastavili da se ublažavaju. Ovom izveštaju prethodili su podaci koji su pokazali da je maloprodaja u SAD oslabila u oktobru prvi put poslije sedam mjeseci.


U međuvremenu, očekivano usporavanje protoka u kineskim rafinerijama nafte takođe je uticalo na investitore. Tržišta su se u oktobru smanjila u odnosu na maksimume iz prethodnog meseca, jer je oslabila potražnja za industrijskim gorivom, a marže prerade su umanjene.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

02.12.2023.  |  Energija, Građevina

Preuzeli ulogu Njemaca - Mađarska će finansirati tri projekta u RS vrijednosti više od 100 mil EUR

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je bila uspješna njegova posjeta Mađarskoj, koja je preuzela obavezu finansiranja tri projekta koje je napustila Njemačka razvojna banka u iznosu ukupno većem od 100 mič EUR. - Јedan je projekat vjetroelektrane Hrgud, drugi je revitalizacija postrojenja Hidrocentrale na Trebišnjici, a treći je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Gradišci - rekao je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.