Od ponoći, 5. decembra, je na snazi naftni embargo Evropske unije na rusku naftu koja stiže morskim putem. Službeni glasnik Unije potvrdio je i odluku o ograničenju njene cijene na 60 USD, koja takođe važi od juče, 5. decembra. Rusija ne prihvata taj limit ni po cijenu smanjenja proizvodnje. Kakve su ekonomske posljedice tih sankcija?
Uz ograničenje cijene Brisel zabranjuje pretovar ruskog crnog zlata i bilo kakvo posredovanje u trgovini sa trećim zemljama.
- Zapadni saveznici su tražili načine da kazne rusku ekonomiju. Nafta je oduvijek bila meta na koju je Zapad motrio. Ne samo zbog toga što je nafta ključna za fukcionisanje svijeta, već što Rusija oduvijek zarađuje kao veliki izvoznik - kaže Endru Vilson, ekonomski stručnjak.
Analize pokazuju da će zabrana imati nesagledive finansijske posljedice za evropsku privredu.
Nafta povlači i rast cijena gasa i struje. Na moguće nestašice i restrikcije upozorilo je više evropskih zemlja, među kojima i Francuska koja će ove zime, prvi put posle 42 godine, uvoziti struju.
- U normalnim vremenima, naša proizvodnja električne energije se prilagođava povećanju potražnje, ali ove godine izgleda da nisu na istom nivou i zato treba da prilagodimo neke svoje potrošačke navike - kaže Olivije Veran, portparol francuske Vlade.
Moskva upozorava – novi potezi Zapada samo destabilizuju evropsko energetsko tržište, ni gasa ni nafte nema bez tržišnih cijena.