Gradonačelnik Draško Stanivuković predao je u četvrtak, 4. avgusta, Narodnoj skupštini Republike Srpske inicijativu za izmjenu Zakona o legalizaciji, prema kojoj bi se stambeni objekti građeni do 2004. godine smatrali legalnim. Dakle, legalizacija bi bila potpuno besplatna i jednostavna, saopšteno je iz gradske uprave.
- Danas je istorijski važan datum za strahote i golgote koje je prošao naš narod, ali i datum kada treba da spomenemo ovu inicijativu koju Grad Banja Luka istog trena može da realizuje čim Zakon u Skupštini Republike Srpske prođe procedure. Naš narod je u tim strahotama rata, pogroma, rasijavanja ostao bez ognjišta u mjestima u kojima je živio. Borbom da bude bolje dolazio je u razne gradove širom Republike Srpske, a najviše su u dolazili u Banju Luku, gdje danas imamo 10.000 aktivnih zahtjeva za legalizaciju, a sa ovom inicijativom vjerujem i blizu 15.000 zahtjeva – kazao je gradonačelnik.
U ta teška vremena, kako je rekao – narod je gradio kuće i snalazio se kako je znao i umio da smjesti sebe i porodice.
– Nije bilo vremena da se pribavljaju bilo koji dokumenti. Danas kada gledate zvanično ne postoje te kuće i vlasnici ne mogu da ih prepišu djeci ili da na svoj kapital dignu kredit jer nemaju dokumenata. S jedne strane, ne mogu ni doći do dokumenata jer je prošlo dosta vremena, a s druge strane potrebno je dosta sredstava koja nemaju i mi to razumijemo – naveo je on.
Ponovio je da danas u Banjaluci minimalno 10.000 domaćinstava traži da legalizuje svoju kuću i računajući da imaju po četiri ili pet članova domaćinstva, to je oko 50.000 građana koji žele da legalizuju svoju kuću.
- Svjesni smo činjenice da prošlost koja nam se desila ne možemo popraviti, ali možemo danas i sutra i ovo je najodgovornija nacionalna politika koju Grad i Republika mogu da sprovedu da legalizacija bude potpuno besplatna – naglasio je Stanivuković.
Ističe da je Grad spreman da se odrekne tog prihoda, jer je to ulaganje u budućnost i to je na kraju dug koji moramo da platimo i minimalno što možemo da uradimo za te ljude.
- Zato pozivam predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, Vladu RS, koja je dala riječ da referentnu godinu 1980. pomjere na 2004. godinu, jer do te godine imamo satelitski snimak grada i tačno znamo koje su kuće izgrađene do te godine. Svi troškovi su na Gradu, ali ne možemo bez uporišta u zakonu i zato ih pozivamo da sjednica bude što prije – rekao je on.
Subvencije za gradnju kuća
Osim ove inicijative, Grad Banjaluka želi da svim građanima koji grade stambene objekte subvencioniše izgradnju kuća kroz smanjenje rente i naknade za troškove uređenja građevinskog zemljišta.
- Predložićemo odluku kojom ćemo umanjiti torškove građevinske dozvole i rente za 50 odsto ili više. To je mjera koja treba da podstakne porodice jer je to nešto najvažnije i nešto za šta smo se i do sada kroz sve donesene mjere zalagali – kazao je gradski menadžer Bojan Kresojević.