Evropska komisija je objavila da je osnovala Savez za avijaciju s nula emisija - AZEA sa ciljem da ohrabri i ubrza razvoj letelica na električni pogon i vodonik.
Saobraćaj se naglo mijenja u održivom smjeru. Avijacija ima važnu ulogu u naporima Evropske unije da do 2050. postane prvi klimatski neutralni kontinent, s razvojem letelica na električni pogon i vodonik,
piše Igor Todorović za Balkan Green Energy News.
Da bi ušle u komercijalnu upotrebu, treba uvesti velike promjene u ekosistem te industrije. Smisao Saveza za avijaciju s nula emisija je da ohrabri i ubrza uvođenje zelenih letelica, saopštila je Evropska komisija i pozvala aktere iz privatnog i javnog dijela sektora avio-prevoza da se pridruže.
Okupiće predstavnike proizvođača letelica, avio-prevoznika, aerodroma, energetskih kompanija i snabdjevača gorivom, agencija za standardizaciju i sertifikaciju, grupacija za zaštitu putnika i životne sredine i regulatora. Članovi će se baviti pitanjima kao što je potreba za gorivom i infrastrukturom za letelice na električni pogon i vodonik na aerodromima, stoji u objavi.
EU treba da zauzme velik udio u sektoru zelene avijacije
Letelice proizvedene u Evropi su činile 65% tržišta komercijalnih letelica na globalnom nivou, izjavio je evropski komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton. Istakao je da domaća industrija treba da zauzme velik udio u nastajućem sektoru zelene avijacije.
- Možemo biti ponosni što je Evropa predvodnica u alternativnim načinima pogona. Inicijative poput onih za sistem letenja na gorive ćelije, turbinu koja sagorijeva vodonik ili ultralake, sigurne i pouzdane rezervoare za skladištenje tečnog vodonika su, sve zajedno, primjeri potencijala za inovacije u Evropi. Tu ne govorim samo o velikim proizvođačima, već i o mnogim manjim kompanijama i startapima - izjavio je Breton.
Letjelice koje ne ispuštaju emisije gasove s efektima staklene bašte treba da uđu na tržište 2035. godine
Partnerstvu za čistu avijaciju (Clean Aviation Partnership) je samo iz programa Horizon Europe za istraživanja i inovacije dodijeljeno 1,7 mlrd EUR. Evropska komisija planira da Sistem za trgovanje emisijama ili EU ETS proširi na saobraćaj.
Partnerstvo za čistu avijaciju namjerava da između 2027. i 2029. dovrši tehnologije za letelice bez emisija, da bi najkasnije 2035. mogle da budu puštene u saobraćaj.