Kao i ranijih godina na Samitu energike Trebinje
Marko Janković iz Elektromreže Srbije bio je jako slikovit u prikazivanju situacije koliko je balansiranje važna tema i nimalo jednostavan proces, pogotovo ako se uzme u obzir da jedna zemlja ne može taj proces voditi sama, tek tako, a da se ne uzme u obzir činjenica da smo svi dio evropske interkonekcije.
- Ne može cijena balansa da bude manja od cijene na veleprodajnom tržištu, to nije normalno, to pravi haos, i to ne postoji nigdje u Evropi. Ovo kažem kad sam čuo ono što se dešavalo u BiH, po riječima kolege Ervina Leke. Kad se desi sporadično, to nije problem, ali na duže to je izuzetan problem. To se mora riješavati. Šta nas sprječava da širimo mrežu, kako bismo integrisali sve nadolazeće kapacitete iz OIE? Rekao bih ništa, ali mi smo dio interkonekcije i postupamo u skladu sa pravilima interkonekcije. Prave se desetogodišnji planovi, i to se ne posmatra samo na lokalnom nivou, već se posmatra i iz ugla interkonekcije. Moramo da shvatimo, mreža se ne gradi pa se čeka priključenje na nju. To se ne radi, i to čak šteti stitemu, ne može se izgraditi dalekovod i pustiti da bude bez opterećenja.
Na osnovu potreba koje oni u EMS-u dobijaju od proizvođača električne energije, ali i kupaca, izrađju se planovi razvoja prenosne i distributivne mreže.
- Ukoliko investitor želi da ubrza taj proces, on ima mogućnost da sam ulaže i u priključnu infrastrukturu, koju će kasnije da preda operatoru. Ali ni tada se ta infrastruktura ne može raditi ad hoc, niti smije da narušava stabilnost elektroenegetskog sistema.
Operatori prenosnog sistema ne mogu biti insitucije koje bi neozibljno pristupile ovom pitanju, smatra Janković, i paušalno odrediti koliko megavata priključiti mreži
- Srbija sada ima 7.800 MW instalisane snage, pa recimo da hipotetički treba da priključi još 15.000 MW novih kapaciteta - ako to pretvorimo u energiju i da je 30% tog instalisanog kapaciteta jednovremena energija u tom sistemu, onda dolazimo do cifre od 4.500 mega vat sati struje u svakom trenutku. Ako uzmemo u obzir koliki je konzum Srbije, onda bi se 80% konzuma snabdijevalo iz OIE. Želim da naglasim da u Evropi, osim Danske koja je na 60%, ne posotji zemlja koja ima visok udio proizvodnje iz OIE u snabdiejvanju finalne potrošnje. Taj udio je od 25 do 30%, ima ih i sa 50%, ali vrlo malo. Ako bi smo pretvorili to kod nas znači da bi Srbija imala snabdijevanje finalnih kupaca od 80% iz OIE.
Vrlo jasno se zna, kaže Janković, kako se definiše rezerva, i oni kao kao operator ne rade po svojim pravilima, već uzimaju u obzir i ono što se dešava u susjednoj zemlji, kao i u odnosu na na evropsku interkonekciju.
- Postoje jedinstvena pravila koja moraju da se poštuju - zaključio je Janković.
Podsjetimo,
Samit energetike Trebinje 2022 održan je od 16. do 18. marta u organizaciji Elektroprivrede RS, Grada Trebinja i firme SET.
Portal eKapija bio je medijski sponzor Samita. O učesnicima i temama Samita čitajte
OVDJE.
Teodora Brnjoš