Velika prednost postojanja veleprodajnog tržišta je postojanje sigurnosti trgovine, ističe Mladenović.
- Kada kompanije prodaju struju danas, novac legne odmah sutra. Znači imamo umanjivanje rizika i referentnu cijenu koja ima važnost i u novom okviru finansiranja OIE. O tome se malo priča, a bez organizovanog SPOT tržišta i bez referentne cijene ne možete ući u investicioni ciklus. Kompanije se moraju okrenuti tržišno orjentisanom okviru za finansiranje projekata iz OIE i likvidno SPOT tržište daje referentnu cijenu za eventualni sistem podsticaja kroz feed in tarife i aukcije. Vrlo je bitno imati organizovatno SPOT tržište, a to ne mora da znači i ne treba da znači uspostavljanje lokalnih berza električne energije, jer je to vrlo skupa igračka, pogotovo u ovim okolnostima i sa ovim cijenama. Iz našeg iskustva, mi smo krenuli 2015. godine minimum obrta koje brza mora imati na "dan unaprijed" tržištu je tri teravat sata. Ispod toga, kompanija ne može biti uspješna.
Mladenović kaže da on lično dugo zagovara koncept regionalne berze energije, "jer ni u Evropi nije trend uspostaviti lokalne berze". Bez obzira što zemlje Zapadnog Balkana nisu u EU povezanost prekogragranilih kapaciteta nas čini dijelom internog evrpskog tržišta, kaže on.
- Prosječna cijena na SEEPEX-u prošlegodine bila 114,03 EUR po megavat satu, na HUPEX-u 113,98, to je pet evro centri razlike kad se gleda godišnji nivo. To znači da ima kapaciteta, da je dizajn tržišta u Srbiji dovoljno dobar, i mogu reći da smo već sada dio evropskog tržišta i u tom smislu treba gledati uspostavljanje SPOT tržišta u zemljama regiona. Imajući u vidu da politički aspekti često prevagnu nad ekonomskim, nažalost ovde su se zemlje okrenule lokalnim berzama, što je dovelo do toga da je samo srpsko SPOT tržište već operativno. Mi smo se okrenuli saradnji sa EU i ubrzo ćemo objaviti veliku vijest o uspostavljanju regionalne berze električne energije i nadam se će to biti signal zemljama u regionu da probamo da napravimo regionalnu poslovnu infrastrukturu, i da ona bude na regionalnom nivou, da bi bila održiva.
Dostupnost eleketrične energije je postala glavna tema ove krize, zato treba praviti strategije, ističe Mladenović.
- Najbolji put dugoročno gledano je formiranje ekvilibrijuma potražnje i proizvodnje, investiranje u OIE, i dostupnost mora biti obezbjeđena. Kod nas tranzicija energetike mora biti umjerena i primjerena lokalnim uslovima, jer je sada jasno da ne možemo srljati u nju, ali da svakako mora biti pravljenje okvira za ulaganje u OIE.
Očekuje se stabilizacija cijena struje
Predviđanja o stanju na tržištu struje su nezahvalna, istakao je
Mladen Apostolović iz beogradske kompanije EFT, imajući u vidu veliku volatilnost, osjetljivost cijena, dostupnost energenata i raspoloživosti energetskih kapaciteta.
- Imamo poremećaje koji imaju veliki uticaj, ali srećom su kratkotrajni na veleprodajnom tržištu. Međutim, sve to unosi nervozu i rizike, i ne može se ni sa malom dozom sigurnosti odrediti pravac daljeg razvoja i ponašanja učesnika na tržištu. Ono što može da se kaže je da smo u periodu poremećaja, imali smo tektonski poremećaj u septembru, pa sada u februaru, ali ipak će doći do neke vrste smirivanja oscilacija i do kakve-takve stabilizacije. Stabilizacija se očekuje na cjenovnim nivoima koji su četiri do pet puta veći nego prošle godine u ovo vrijeme.
Nekada je, kaže Apostolović, porast cijene od 40% bio propast, i za učesnike na tržištu i za potrošače, a sada imamo 400% porast i ne treba, kaže on, da se naviknemo na novu realnost.
- Svako iz svog domena trebalo bi da preduzme sve što može kako da se ovo što prije smiri, a onda da se saniraju i posljedice koje će biti evidentne, naročito po industrijske potrošače, neki se gase u Evropi, a i po trgovce koji imaju mnogo problema zbog visokih cijena i finansiranja. Nije jednostavno obezbjediti sredstva da biste uopšte mogli da trgujete.
Ta stabilizacija mora da se sprovede, smatra Apotolović, od zakonodavnih organa, do samih potrošača, svako u svom domenu da uradi najbolje što može.