- Ova emisija nije značajna samo za Elektroprivredu RS kao emitenta, već i za Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu, jer je to prva emisija koju jedna kompanija iz RS/BiH vrši na međunarodnom tržištu. Njen značaj je utoliko veći jer je riječ o "zelenim obveznicama" kojima je to svojstvo utvrđeno dokumentom "Okvir zelenih obveznica" koji je izradio The European house Ambrosetti iz Milana, a potvrđeno mišljenjem kompanije Sustainalytics iz Amsterdama - kažu iz Monet Brokera.
U njihovoj dugogodišnjoj praksi na tržištu kapitala radili su na specifičnim projektima i kroz njihovu uspješnu realizaciju, kako kažu, izgradili lidersku poziciju koju održavaju stalnim inovacijama i unapređenjem poslovanja. Sada su angažovani na emisiji municipalnih obveznica opštine Pelagićevo i korporativnih obveznica Elektrodistribucije Pale
- Na predstojećem Samitu energetike govorićemo o koracima koje je potrebno preduzeti kako bismo u energetsku budućnost kročili rame uz rame sa ostalim evropskim zemljama, što je ambiciozno, ali neophodno da bismo s njima održali korak. S tim u vezi, stručnoj javnosti bismo poručili da činjenicu da nismo razvijeni kao ostale evropske zemlje ne trebamo posmatrati kao otežavajuću okolnost već kao poziv na akciju, jer iako smo siromašni po mnogim kriterijumima, ono što je sigurno jeste da imamo veoma bogat energetski potencijal. U tom smislu bismo istakli značaj ulaganja u obnovljive izvore energije. Prepoznali smo važnost navedenog i upustili se u projekat emisije obveznica Elektroprivrede Republike Srpske na Bečkoj berzi, koje su nakon velikog truda i zalaganja usmjerenog na ispunjavanje potrebnih uslova, dobile status "zelene obveznice" od strane renomiranih, sertifikovanih evropskih kuća - kažu iz Monet Brokera.
Planirajući naredne korake kažu da im je cilj da nastave uvođenje novih finansijskih proizvoda u poslovanje kako bi i dalje pomjerali granice.
- Smatramo da je važno pratiti praksu u okruženju, ali i u ostatku Evrope i preuzimati rješenja koja su dala dobre rezultate. Nastojaćemo da na tržište Bosne i Hercegovine uvedemo poseban segment finansiranja emitovanjem zelenih obveznica, što bi privrednim društvima omogućilo pristup finansijskim sredstvima pod povoljnijim uslovima od onih koji su trenutno dostupni na finansijskim tržištu. Emitovanjem zelenih obveznica, kao dužničkih hartija od vrijednosti, omogućilo bi se nesmetano finansiranje ekološki prihvatljivih i društveno odgovornih projekata. Kako finansijske institucije imaju obavezu diverzifikacije portfelja, određen procenat raspoloživih sredstava moraju ulagati u "zelene" hartije od vrijednosti, s druge strane velikom broju kompanija potrebna su finansijska sredstva za dalji razvoj. Na ovaj način stvorio bi se sinergetski efekat razvoja tržišta - ističu u Monet Brokeru.
Solarne elektrane po principu "ključ u ruke"
U narednih pet do deset godina očekujemo izgradnju nekoliko GW solarnih elektrana kako u Bosni i Hercegovini tako i regiji Balkana, kažu is
Euro Solara, kompanije koja posluje u okviru grupacije Hifa Oil, te će Euro Solar na SET 2022 predstaviti kompletan asortiman opreme za fotonaponske/solarne elektrane. - Želimo predstaviti Longi, proizvođača solarnih panela, Huawei i SMA invertere za solarne elektrana kao i njihove ostale komponente bez kojih solarna elektrana ne može da funkcionira. Sektor Euro Solar u svom asortimanu ima kompletnu opremu za solarne sisteme, između ostalog i sve tipove konstrukcije za solarne elektrane kako na krovu, tako na zemlji. Osim sektora Euro Solar, Hifa Oil će predstaviti i kompletan asortiman koji ima u sklopu Hifa Oil grupacije.
Hifa Oil sa sjedištem u Tešnju je najveći privatni distributer nafte i naftnih derivata. Unutar grupacije djeluju firme kao što su: Euro Metali, Euro Roal, Euro Stil, Lbprofile, Hifa Oil CG, Bitrol, Akulux, BoWiDo, Euro Roal i Euro Metali Zagreb, Euro Fly, Hit Design, Solution Hub.
Euro Solar pruža kompletnu uslugu izgradnje fotonaponskih elektrana po principu "ključ u ruke", zajedno sa svojim poslovnim partnerima s kojima ima poslovno-tehničku saradnju. Te kompanije vrše projektovanje, izgradnju, montažu, testiranje i održavanje fotonaponskih elektrana.
- Bitno je ljudima pokazati sta je to solarna energija, zelena energija, koje su prednosti i kakva je ukupna korist vezana za solarne elektrane, koje su to uštede, zakonski okviri u vezi sa igradnjom kako malih solarnih sistema, tako i velikih solarnih parkova snage više desetina megavata.
Euro Solar je inače angažovan na projektima izgradnje fotonaponskih elektrana po cijeloj Bosni i Hercegovini, a imaju i nekoliko projekata u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji. To su projekti snage od nekoliko desetina KW do desetina MW.
- Fokus će nam u narednom periodu biti na izgradnji što većeg broja solarnih elektrana zbog smanjenja emisije CO2, direktiva Europske unije te novih zakonskih okvira koji moraju biti po EU standardima - poručili su iz Euro Solara.
Podsjetimo,
Samit energetike Trebinje 2022 održava se od 16. do 18. marta u organizaciji Elektroprivrede RS, Grada Trebinja i firme SET.
Portal eKapija je medijski sponzor Samita. O učesnicima i temama Samita čitajte
OVDJE.
Teodora Brnjoš