NavMenu

Naučnici predstavili "skoro savršenu" litijum-sumpornu bateriju

Izvor: Energetski portal Nedjelja, 16.01.2022. 10:45
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay/2427999)Ilustracija
Za borbu protiv klimatskih promjena ključan je prelazak na električna vozila, a za efikasnost i održivost elektromobilnosti, ključne su – baterije.

Naučnici ulažu velike napore kako bi baterije električnih automobila učinili što efikasnijim i pouzdanijim, a osim standardnih litijum-jonskih baterija, na tržištu se već pomaljaju natrijum-jonske baterije i druge alternative.

Među obećavajućim inovacijama su i litijum-sumporne baterije, a istraživači sa Univerziteta u Mičigenu vjeruju da budućnost elektičnih vozila leži upravo tu.

Zbog čega litijum-sumporne baterije?

Litijum-sumporne baterije nude brojne prednosti u poređenju sa trenutnom tehnologijom baterija, uključujući poboljšanu gravimetrijsku gustinu energije, značajno smanjenu cijenu sirovina i poboljšane bezbjednosne karakteristike, piše The Faraday Institution.

Ipak, dosadašnji veliki broj ciklusa punjenja i pražnjenja ovih baterija postignut je nauštrb drugih parametara, kao što su brzina punjenja, kapacitet, otpornost i bezbjednost baterija, objasnio je profesor Nikolas Kotov sa Univerziteta u Mičigenu.

Prema njegovim riječima, naučnici su pred velikim izazovom da naprave bateriju koja će imati duži vijek trajanja, ali ih je istraživanje, koje je Kotov sproveo sa svojim timom, dovelo korak bliže tom cilju.

Nove litijum-sumporne baterije sadrže mrežu recikliranih sintetičkih vlakana koja sprječava nastanak dendrita – igličastih struktra na anodi koje mogu dovesti do brze degradacije baterije, kratkog spoja, pa čak eksplozije. Na taj način omogućili su preko hiljadu ciklusa punjenja i pražnjenja za napajanje električnih vozila i pet puta veći kapacitet od standardnih litijum-jonskih baterija, tvrde iz Univerziteta u Mičigenu.

Kotov vjeruje da je dizajn poboljšane litijum-sumporne baterije "skoro savršen", te da se svojim kapacitetom i efikasnošću približava teorijskim granicama. Osim što dobro podnose ekstremne vrućine i "debele" minuse, litijum-sumporne baterije su jeftinije od standardnih litijum-jonskih baterija koje sadrže kobalt, a novouvedena sintetička vlakna mogu se dobiti recikliranjem starih pancira.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Građevina

Sokolac raspisao novi tender za višemilionske radove na izgradnji gradske kuće

Opština Sokolac je raspisala javni poziv za izbor najpovoljnijeg izvođača radova na izgradnji Gradske kuće, trga i spomen obilježja čija je vrijednost procijenjena na 4,7 mil KM bez PDV-a, ili oko 5,5 mil KM sa PDV-om. Kako se navodi rok za izvođenje radova je tri godine od dana uvođenja izabranog izvođača u posao, a mjesto gradnje je ulica Cara Lazara bb. Dodaje se i da će javno otvaranje ponuda biti održano 10. maja do kada je i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.