NavMenu

BiH ima svega osim biodizela!

Izvor: Dnevne novine SAN Srijeda, 29.09.2010. 09:21
Komentari
Podeli

Prema nekim stručnim pokazateljima, Bosni i Hercegovini će jako teško dostići norme kojima je EU definisala energetsku strategiju. Još teže će postići da već od iduće godine u dizelu na pumpama bude 5,75 posto sadržaja biodizela.

Razlozi su jednostavni: do danas u BiH nije uspostavljena proizvodnja biogoriva, iako je do sada bilo nekoliko obećavajućih projekata. Od svih je sigurno najatraktiviniji bio onaj težak 150 miliona KM kojim je u Livnu američko-hrvatska kompanija trebala uspostaviti proizvodnju bio goriva iz lignita.

Projekat je propao radi čitavog niza neregularnosti koje su završile istragom Financijske policije FBiH i SIPA-e.

Prije dvije godine u Sitnešima kod Srpca otvorena je fabrika biodizela "Sistem ekologika". Ovaj pogon još uvijek radi sa minimalnim kapacitetom i desetak zaposlenih radnika, a američka firma "Best inc" uložila je u ovo postrojenje oko 30 miliona dolara sa namjerom da se ovdje dnevno proizvodi 100 tona ekološkog goriva biodizela uz planirano zaposlenje više od 100 radnika.

Njihov problem je nedostatak domaće sirovine, pa se biodizel u ovoj fabrici pravi od uvoznih repromaterijala, a za dostizanje planirane proizvodnje potrebno je obezbijediti veće količine domaće uljane repice. To je motivisalo mnoge poljoprivrednike da se počnu baviti uzgojem ove biljke, ali im još uvijek nedostaju ozbiljni državni poticaji.

Ova proizvodnja ima budućnost u RS i BiH, ali je u sadašnjim uslovima u BiH nemoguće na ekonomskoj osnovi proizvoditi biodizel jer je litar rafinisanog ulja od kojeg se dobija biodizel u "Bimalu" u Brčkom ili "Zvijezdi" iz Zagreba 1,90 KM, a u proizvodne troškove treba dodati i katalizatore, metil alkohol i energiju uloženu u proizvodni proces - kaže Novak Damjanović, tehnički direktor firme "Tehnosint" iz Laktaša koja se bavi proizvodnjom ulja i maziva i koja je 2003. godine pokušala je pokrenuti liniju proizvodnje biodizela.

Njemu to pokazuje da bi, bez subvencija države ili ukidanje akciza na gorivo, bilo nemoguće parirati sadašnjim cijenama eurodizela, koja iznosi oko 1,80 KM za litar na pumpama. - Ako se država ne uključi i ne podrži nas proizvođače, biće nemoguće ispuniti evropske norme da od 2010. godine u dizelu na pumpama bude sadržaj 5,75 odsto biodizela. Dakle, ako želimo ispuniti te norme, moraćemo ili uvoziti biodizel ili ga sami proizvoditi - kaže Damjanović.

U Laktašima je, kaže Damjanović, sve ostalo na pokušaju, jer iako u BiH ima znanja, tehnologije, ljudi, sirovine, 400.000 hektara neobrađenih polja, seljake bez posla, nema volje države da to uveže u jedan sistem pa se čini da će proći mnogo vremena prije nego proizvodnja i korištenje goriva ekološki prihvatljivijih od nafte postane stvarnost u BiH.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Energija, Industrija

ArcelorMittal zatvara Koksaru u Zenici, dio radnika prelazi na rad u Njemačku

Kompanija ArcelorMittal Zenica pokušava pronaći načine da izađe iz postojeće situacije s obzirom na to da se zbog niske cijene čelika na svjetskom tržištu suočavaju s velikim izazovima u poslovanju, pa su odlučili obustaviti proizvodnju koksa, izjavio je danas na pres konferenciji generalni direktor AMZ-a, Nikhil Mehta. On je kazao kako je ovo samo jedan od koraka koje u narednom periodu planiraju poduzeti u tom smislu. - Jedan od

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.