NavMenu

U Evropskoj uniji zemljište će dobiti isti status kao vazduh i voda

Izvor: Energija Balkana Petak, 03.12.2021. 14:43
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: eKapija / Aleksandra Kekić)Ilustracija
U Strategiji Evropske unije o zemljištu postavlja niz ambicioznih i neophodnih ciljeva za obnavljanje zemljišta EU. U njoj se navode planovi o pravljenju prijedloga Zakona o zdravlju zemljišta do 2023. godine, kako bi zemljište dobilo istu pravnu osnovu kao vazduh i voda. Zakonodavci EU su upozorili da ovaj rok mora da se ispoštuje.

Strategija EU o zemljištu, koja je pokrenuta 17. novembra, ponudiće sveobuhvatni politički okvir za obnovu zemljišta kako bi se procijenio status evropskog tla i preduzele mjere protiv njegove degradacije.

- Naša hrana je zavisna od zemljišta. A čak 70% zemljišta nije u dobrom stanju - istakao je potpredsjednik Komisije Frans Timermans tokom konferencije za novinare povodom predstavljanja strategije.

Strategija postavlja niz ambicioznih i neophodnih ciljeva za obnavljanje zemljišta EU.

Najvažnije, ovo podrazumeva novi zakon EU o zdravlju zemljišta do 2023. godine, sa ciljem dramatičnog poboljšanja stanja tla do 2050. godine.

Ako ga podrže Evropski parlament i države članice, to će postati prvi zakon EU koji štiti zemljište.

Prvi pokušaj stvaranja pravnog okvira za zaštitu zemljišta na nivou EU izveo je bivši komesar za životnu sredinu Janez Potočnik prije više od deset godina. Međutim, nacionalne vlade su ga blokirale.

Ovaj neuspjeh u uspostavljanju direktive o zemljištu na nivou EU bio je "glavni uzrok alarmantnog stanja našeg tla", navodi se u strategiji.

Komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevičijus rekao je da je, iako izazovi ostaju, uvjeren da će ovaj put rezultirati drugačijim ishodom.

- Mislim da danas imamo potpuno drugačiju situaciju, potpuno drugačije političko okruženje - rekao je, ističući da se Komisija ovoga puta potrudila da uzme u obzir interese svih zainteresovanih strana.

Tračak nade

Bas Eikhout, Zeleni poslanik u Evropskom parlamentu i potpredsjednik odbora Evropskog parlamenta za životnu sredinu, pozdravio je tu vijest, ističući da je "potpuna i zakonska zaštita zdravog zemljišta očajnički potrebna za postizanje ciljeva EU u pogledu klimatskih promjena, biodiverziteta, bezbjednosti hrane i zaštite voda".

Isto tako, Lara Fornabaio, advokat za poljoprivredu ClientEarth-a rekla je da je plan Komisije "preko potreban tračak nade za ispravljanje ovog nezamislivog jaza u zaštiti životne sredine. Nacionalni interesi su ranije bili na putu zaštite zemljišta, ali bez jedinstvenog pristupa rizikujemo da uništimo našu sposobnost da hranimo planetu u budućnosti".

Koga zmija ujede, taj se i guštera plaši

Iako je cilj strategije bio naširoko pozdravljen, zainteresovane strane su stavile po strani kritike zbog činjenice da je, uprkos ozbiljnosti situacije, namjenski prijedlog o zdravlju zemljišta pomjeren za 2023. godinu, a ne predstavljen uz strategiju.

Komesar Sinkevičijus je rekao da postoji potreba da se "sve uradi po pravilima" kako bi se obezbijedio solidan zakonski prijedlog.

- Ne želim da rizikujem da prijedlog bude urađen pogrešno. Ne želim da zbog toga neko ponovo blokira prijedlog - rekao je Sinkevičijus.

Iz tog razloga, Komisija planira da preduzme sveobuhvatnu procjenu uticaja, koja će činiti osnovu prijedloga Zakona o zdravlju zemljišta 2023. Takođe će pomoći da se donese prijedlog koji će prihvatiti zemlje članice, a istovremeno će obezbijediti dovoljnu zaštitu zemljišta.

Na pitanje da li je ovaj vremenski okvir bio prespor, Hojsik iz Renew Europe je rekao da, iako je lično želio da već vidi prijedlog na stolu, takođe razumije da je Komisiji potrebno "dovoljno vremena da pripremi kvalitetan prijedlog zajedno sa svim relevantnim stručnjacima i akterima".

Međutim, dodao je upozorenje da rok do 2023. mora da se ispoštuje.

Zabrinutost farmera

U međuvremenu, udruženje poljoprivrednika EU COPA-COGECA izrazilo je zabrinutost zbog uopštenog pristupa razmatranju zemljištu širom EU. Ističu da se karakteristike zemljišta širom bloka izuzetno razlikuju, što otežava uspostavljanje opšteg pristupa širom EU.

- Iako strategija zemljišta priznaje važnost supsidijarnosti u postizanju postavljenih ciljeva, bitno je da to nisu prazne riječi i da farmeri i šumari iz cijele EU nisu kažnjeni - navodi se u saopštenju udruženja.

COPA-COGECA je, takođe, zatražila više pojašnjenja o tome kako će se nove mjere, kao što je Zakon o zdravlju zemljišta, pridružiti već postojećem zakonodavstvu. Zajednička poljoprivredna politika (CAP) i Direktiva o nitratima već, direktno i indirektno, utiču na zdravlje zemljišta.

- Da bi bila efikasna, posljednje što treba poljoprivrednoj zajednici EU je novi administrativni sloj - upozorilo je udruženje.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Dodik: Do kraja godine građevinska dozvola za izgradnju aerodroma u Trebinju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se nada da će do kraja godine biti dobijena građevinska dozvola za izgradnju aerodroma u Trebinju. - Mislim da ćemo do kraja godine uspjeti svi zajedničkim naporima da dođemo do građevinske dozvole za izgradnju aerodroma u Trebinju. To je zajednički projekat koji podržava i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić - rekao je Dodik prilikom obilaska sajma privrede u Mostaru. Vučić

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.