NavMenu

UDOVIČKI: Energetsku krizu izazvala nepredvidiva tražnja, a ne prelazak na obnovljive izvore

Izvor: Beta Ponedjeljak, 25.10.2021. 10:09
Komentari
Podeli
Kori Udovički (Foto: YouTube/screenshot)Kori Udovički
Predsjednica UO Centra za visoke ekonomske studije (CEVES) iz Beograda Kori Udovički rekla je da za energetsku krizu i rast cijena energenata nije kriv prelazak na zelenu energiju kao ni za pad cijena za vreme prošlogodišnjeg "zaključavanja" zbog pandemije korona virusa Covid-19, već nepredvidivost svjetske ponude i tražnje energenata.

Ona je u autorskom tekstu "Zelena energija (stvarno) za našu decu" navela da u srpskoj javnosti provejava pogrešna predstava da je za energetsku krizu kriv prelazak na zelenu energiju i da to nameće "zli Zapad".

- Neke od nedavno usvojenih zelenih evropskih politika jesu doprinijele dodatnom iskakanju cijena energije, ali uzroci tekuće krize su drugi, a jedan je nepredvidivost ponude i tražnje u sklopu globalnog ekonomskog oporavka od pandemijske krize, a naročito u Kini - navela je Udovički.

Dodala je da je drugi razlog pojačano ispoljavanje klimatskih promjena, za koje je zelena energija zapravo jedini "lijek".

Stvoren je utisak, kako je navela, da je dobro što se Srbija ne odrče uglja i to samo nekoliko nedelja pred odsudni globalni samit o klimi u Glazgovu, "što se u Srbiji i ne pominje".

I da jeste tačno da su zelene politike krive za energetsku krizu, velika bi greška bila, prema riječima Udovički, "likovati" što se Srbija do sada oglušila o napor prelaska na zelenu energiju.

Globalno zagrijavanje je, prema njenim riječima, samo prošle godine izazvalo ekstremne klimatske "događaje" za koje je jedino rešenje prelazak na zelenu energiju.

Čovječanstvu prolazi, kako je rekla, poslednji voz da klimatske zagrevanje zadrži na dodatnom rastu globalne temperature za 1,5 do dva Celzijusova stepena, a iznad toga bi život na zemlji postao nepodnošljiv.

Da prelazak na zelenu energiju nije uzrok energetske krize potvrđuje, prema njenim riječima, i činjenica da su se, tokom prošlogodišnjeg zaključavanja, cijene fosilnih goriva "strmoglavile", nafta je u jednom trenutku čak imala negativnu cijenu.

- Na već raširene teškoće sa predviđanjima tražnje svake vrste robe, pa i za energijom, nadovezao se neočekivani, rekordno visoki, rast kineske tražnje za termalnom energijom, gasom, ugljem, nuklearnom energijom, jer je za 12 mjeseci potrošnja u Kini porasla čak 14% u odnosu na prethodni period iako je ekonomski rast relativno spor - navela je Udovičiki.

Dodala je da je kineska tražnja za gasom rasla još brže, a da bi proizvodnja uglja u toj zemlji porasla više da bezbjednosni standardi poslovanja rudnika nisu "zategnuti" posle niza nesreća u kojima su rudari izgubili živote.

Kina se, prema riječima Udovički, nije odrekla uglja niti smanjuje njegovu proizvodnju i za sada samo "razumno i razumljivo" nastoji da svoj nezajažljivi rast potreba za energijom zadovolji sve većim učešćem obnovljive energije i mnogo sporijim rastom potrošnje uglja.

Kineske vlasti su ovih dana podigle cijenu struje za industriju, a za domaćinstva se samo najavljuje.

Na skok tražnje i pad proizvodnje energenata, kako je navela Udovički, uticali su i ekstremni klimatski događaji koji su s jedne strane povećali potrošnju energenata, naročito gasa zbog hladne zime i toplog ljeta (radi rashlađivanja), a zbog poplava pala je proizvodnja uglja u Indoneziji i Kolumbiji, u Brazilu je smanjenja proizvodnja struje u hidroelektranama, dok su vjetrenjače na Sjevernom moru manje proizvele struje jer nije bilo vjetra.

Izvjesno je, prema riječima Udovički, i da je Rusija bar malo "oklijevala" sa isporukama gasa u nadi da će tako podstaći otvaranje gasovoda Sjeverni tok 2, a kineskim teškoćama doprinijele su i sankcije na nabavku uglja iz Australije, koje se sad, "tiho zaobilaze".

- Emisija gasova sa efektom staklene bašte je na rekordnom nivou i ubrzavanje izgradnje kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije jedini je mogući dugoročni odgovor na ovu, i na širu klimatsku, krizu - navela je Udovički.

Istakla je da Međunarodna Agencija za energiju procjenjuje da javni sektor trenutno gradi tri puta manje kapaciteta na obnovljive izvore od potrebnih, ali da EU planira da poveća ulaganja u energetsku tranziciju.

Udovički je navela da je neprihvatljiv stav da Srbiji energetsku nezavisnost obezbjeđuje ugalj jer se "'nezavisno' može oslanjati i na obnovljive izvore pošto je značajno obdarena tim potencijalom iako o njima još nema precizne procjene".

Energetska nezavisnost je, prema njenim riječima, privilegija malog broja zemalja, ali su čak i one kao, na primjer, Saudijska Arabija počele da ulažu u obnovljive izvore.

- Pravi razlog za otpor zelenoj energiji u Srbiji jeste politička ekonomija. Jedan aspekt je da ona bez sumnje, za sada više košta od energije zasnovane na uglju, a drugi je da je za ugalj vezan čitav niz snažnih, pa i mnogih koruptivnih, interesa, ali to nije nepromostivo i kao razlog na prelazak na zelenu energiju treba imati u vidu i zdravstvene troškove stanovništva - ocenila je Udovički.

Udovički je navela da je svijest o neophodnosti promjena ušla punom parom u glavne političke tokove sa usvajanjem Agende UN 2030, odnosno globalnih ciljeva održivog razvoja još 2015. godine, ali da se "Srbija na njih još oglušuje".

Komentari
Vaš komentar

Tema u žiži: Energetska kriza

Vidi sve
Pogledajte i ostale tekstove iz ove Teme u žiži

Top priče

16.04.2024.  |  Industrija, Građevina

Njemačka firma u Laktašima dograđuje proizvodni pogon

Njemačko preduzeće u Laktašima Technics Programme Engineering podnijelo je Gradu Laktaši zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za postrojenje za mašinsku obradu metala, izvještava Indikator.ba. Riječ je o dogradnji po postojećeg postrojenja u naselju Mahovljani, na parcelama označenim kao k.č. broj: 73/2 74/1, 75, 76, k.o. Mahovljani. Ukupna planirana bruto proizvodnja gotovih proizvoda iznosi oko 100 tona godišnje. Technics Program

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.