NavMenu

Najstarija vinova loza na svijetu ima 400 godina - Od nje se dobija 30 litara vina

Izvor: Agroklub Nedjelja, 12.09.2021. 13:22
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Jelena Đelić)Ilustracija
U središnjem dijelu slovenačkog grada Maribora, tačnije u Vojašinskoj ulici nalazi se najstarija vinova loza na svijetu koja je kao takva upisana u Ginisovu knjigu rekorda 2004. godine. Riječ je o sorti modra kavčina.

Ovaj je čokot poznat pod nazivom "Stara trta", a 1972. godine je njegova starost ustanovljena naučnom metodom inkrementalnog datiranja i brojanja godova što je delo prirodnjaka i profesora Mirka Šoštariča i Lojze Hrčeka. Proveo ih je profesor dr Rihard Erker, dendrolog sa Šumarskog odseka na Biotehničkom fakultetu u Ljubljani. Na osnovu sondiranja i uz pomoć mikroskopa Erker je tada izbrojio godove i otkrio da je riječ o starosti od najmanje 350 godina, ali tačna se nije mogla utvrditi jer je nekoliko centimetara u sredini trsa bilo trulo.

Dakle, vjeruje se da je posađena krajem srednjeg vijeka, kada su Maribor opsjedali Turci. Preživjela je sve žestoke borbe između osvajača i branilaca grada, jer je Kuća stare trte na kojoj se nalazi i dan danas, bila dio gradskih zidina. Ona je sada pretvorena u vrsnu vinoteku i muzej vina. U njenu čast u tom se gradu odvijaju i razne manifestacija za vrijeme njenog orezivanja, Martinja, a Festival Stare trte jedan je od najvažnijih vinskih i kulinarskih događaja u toj regiji. Osim toga, ova loza ima i svoju himnu.

Od ove se loze proizvede 30 litara vina

Ovaj čokot prosečno rodi sa 100 do 150 grozdova sa prinosom od 33 do 55 kg. Oni najveći zabilježeni su 1991. godine kada je ubrano 180 grozdova teških 67 kg, a najteži je iznosio jedan kilogram. Od ovoga grožđa Fakultet za poljoprivredu i nauku o biosistemu Univerziteta u Mariboru godišnje proizvede oko 30 litara vina.

Pretežno uzgajaju bijele sorte

Vino i vinogradarstvo dio su tradicije i kulture Slovenije kao mediteranske i evropske vinorodne zemlje. Primorska regija ima tipične sorte za proizvodnju vina refošk, merlot, malvazije i rebula. U Podravskoj se većinom uzgajaju bijele sorte rajnski i laški rizling, zatim šipon, sovinjon kao i aromatična vina traminac i muskat. Savinjska regija je najpoznatije po frankovki i modroj kavčini. Osim toga u toj se zemlji proizvodi poznata metliška crnina, belokranjec, bizeljčan te cviček.

Tamo je ukupno 15.549 hektara pod vinovom lozom, a prosječna površina vinograda po gazdinstvu je oko pola hektara. Godišnje se proizvede 105.035 tona grožđa, od čega je 70%belih sorti.

Što se tiče vina, njega proizvedu u količini od 74 miliona litara, a samoodrživi su za 96%. Izvoz se procjenjuje na 15,7 mil USD, a najviše izvoze u SAD, Hrvatsku i Italiju. Uvoze oko 11,8 miliona litara, a najviše ovog proizvoda dolazi iz Italije, Sjeverne Makedonije i Francuske.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Građevina, Finansije

Lidl BH ponovo povećao kapital, sada je već riječ o velikom iznosu

Njemačka kompanija, odnosno njena ispostava u Bosni i Hercegovini – Lidl BH ponovo je povećala kapital. Osnivački kapital kompanije registrovane u Sarajevu sada iznosi 284,5 mil KM, odnosno preko četvrtine milijarde maraka, piše BiznisInfo.ba. Podsjećanja radi, kompanija se uveliko sprema za početak rada na našem tržištu. U izgradnji je nekoliko objekata, a proces zapošljavanja je u punom zamahu. Prema informacijama BiznisInfo.ba,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.