NavMenu

Veća otkupna cijena i bolji plasman maline - Proizvođači i berači očekuju dobre uslove ove godine

Izvor: Capital Ponedjeljak, 14.06.2021. 14:50
Komentari
Podeli

Plasman malina iz Bosne i Hercegovine na tržište Evropske unije ove godine bi trebao biti puno bolji, kao i njena otkupna cijena, a glavni razlog toga je što je konkurentno tržište u Poljskoj nije imalo dobar rod bobičastog voća ove godine.

Malinari svake sezone problem muče s otkupnim cijenama, od koje zavisi i hoće li imati berača ovog bobičastog voća koje je na našem području uglavnom ekstra kvalitete. Ova godina donijela je mnogo sreće bh. proizvođačima, s obzirom na situaciji u Poljskoj, ali i kvalitetu plodova, otkupna cijena bi mogla biti zadovoljavajuća čime bi se stvorili svi uslovi za uspješnu godinu.

Direktor firme Herbos Nature iz Sarajeva Mirzet Hadžiavdić je kazao da je rod bolji nego prošlih godina, te da će se i interesovanje povećati s povećanjem cijena.

- Prošlogodišnje cijene su bile u odnosu na prethodne dvije godine, a vjerovatno će sada i interesovanje porasti za ovo bobičasto voće. Hoće li to biti kao nekada što je bilo, ne znamo, dosta maline su ljudi pokosili, prestali su proizvoditi od 2018. godine kada je cijena bila premala. Međutim, prethodnih godina smo imali dobar plod i proizvod, ali smo imali i viška robe. Posljednje dvije godine imamo manjak robe na EU tržištu i povećanje cijena - kaže Hadžiavdić.

Pojasnio je da historija malinarstva u Srbiji bilježi oscilacije cijena gdje sve ovisi od vremenskih nepogoda i drugih faktora, kao i tržišta, te da se isto preslikava i na tržište BiH.

- Malina ima budućnost, ali treba imati strpljenja. Naše cijene ovise o rodnoj godini u Poljskoj, a i oni ovise o rodnim godinama u Bosni i Srbiji. Uvijek se oslanjamo jedni na druge, gledamo šta se dešava i onda ovisno od svega se formiraju cijene. Ako je rod podbacio u svim državama biti će visoka cijena, ali ako rodi u Poljskoj dobro, onda se gleda da nisu previsoke cijene - pojasnio je Hadžiavdić.

Najbolja otkupna cijena malina u proteklih osam godina iznosila je oko 3 KM, ovisno o kvalitetu i vrsti maline, no problemi su nastajali kada je otkupna cijena iznosila oko 1,50 KM što nije bilo dovoljno ni za osnovne troškove održavanja malinjaka i plaćanja berača.

Okvirna otkupna cijena za sada nije poznata, ali su očekivanja da će zadovoljiti potrebe proizvođača ovog bobičastog voća.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Građevina

Uskoro tender za rekonstrukciju zgrade Soda So u Tuzli, radovi će koštati više od 10 mil KM

Uručivanjem Glavnog projekta rekonstrukcije, dogradnje i nadogradnje zgrade Vlade Tuzlanskog kantona u Tuzli završena je još jedna od faza pripreme za obnovu i rekonstrukciju objekta poznatog kao zgrada "Soda-So". U narednom periodu preostaje raspisivanje tendera za izbor izvođača radova i konačno početak rekonstrukcije, saopštila je Vlada TK. Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić je izrazila svoje

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.