NavMenu

Uvoz robe iz Kine za dva mjeseca manji za 27 mil KM - Slabi potražanja za mašinama, obućom i igračkama

Izvor: Glas Srpske Petak, 26.03.2021. 08:37
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay / PublicDomainPictures)
Uvoz robe iz Kine u BiH u prva dva mjeseca ove godine "tanji" je za oko 27 mil KM u odnosu na isti period lani, što se dobrim dijelom može pripisati posljedicama virusa korona.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, u januaru i februaru ove godine na domaće tržište iz najmnogoljudnije zemlje svijeta stiglo je 14,72 miliona kilograma razne robe, u vrijednosti oko 70 mil KM. U istom periodu lani uvezeno je oko 20 miliona kilograma proizvoda, "teških" više od 97 mil KM.

Iz najmnogoljudnije zemlje svijeta BiH najviše uvozi električne mašine, nuklearne reaktore, obuću i igračke.

Osim uvoza, koji je drastično smanjen, pao je i izvoz robe iz BiH u Kinu. Prema podacima Spoljnotrgovinske komore, BiH je za dva mjeseca u zemlju na Dalekom istoku izvezla 5,63 miliona kilograma robe, vrijedne 4,74 mil KM, dok je u istom periodu lani plasirala 4,82 miliona kilograma robe u vrijednosti 5,64 mil KM.

U plasmanu robe u Kinu prednjače drvo, aluminijum, cink i namještaj.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić za "Glas Srpske" pojašnjava da je osnovni razlog ovakvog kretanja robe smanjena potrošnja našeg stanovništva.

- Nema nijedne administrativne promjene koja bi bila razlog smanjenja uvoza robe iz Kine, koja je jedan od naših značajnijih spoljnotrgovinskih partnera. Iz Kine ne dolaze hrana i piće, odnosno roba koja je neophodna, pa samim tim građani opreznije kupuju. Ako pogledate šta se najviše uvozi iz te zemlje, jasno je da u kriznim situacijama, kakva je ova izazvana virusom korona, nema mnogo kupaca za te proizvode - pojasnio je Vasić.

Naglasio je da je Kina jedan od najznačajnijih svjetskih igrača u sektoru trgovine, te da je samim tim i saradnja BiH sa tom zemljom Dalekog istoka veoma važna.


Iako u plasmanu robe iz BiH u Kinu prednjači drvo i proizvodi od drveta, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik ističe da najmnogoljudnija zemlja svijeta participira u robnoj razmjeni Srpske, ali ne u velikoj mjeri poput nekih drugih zemalja.

- Kada je riječ o izvozu drveta i proizvoda od drveta, tu nema nekih oscilacija, dosta je stabilno tržište. Izvoz proizvoda rezane građe i elemenata se održava na dosadašnjem nivou, s tim što se za Kinu ta roba mora dobro osušiti i upakovati da bi se mogla kontejnerima transportovati. Srpska, recimo, iz Kine uvozi određenu količinu namještaja - rekao je Šinik.

Sirovina

Nemanja Vasić je podsjetio da se sve što se početkom prošle godine dešavalo u Kini odrazilo na cijeli svijet, pa tako i turbulencije u sektoru ekonomije i privrede. Dodao je da naše kompanije sirovinsku bazu u dobroj mjeri obezbjeđuju iz Kine.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Saobraćaj, Finansije

Jedinstveni TAG uređaj biće vezan za kreditnu karticu

Usklađivanje sistema elektronske naplate putarine na auto-putevima Srpske i Srbije korisnicima usluga znatno će olakšati plaćanje putarine.putarine Omogućiće i rasterećenje saobraćajne mreže i smanjenje gužvi. Upotreba jedinstvenog taga trebala bi da počne početkom turističke sezone, kažu u Autoputevima Srpske. - Funkcionisaće na način da funkcioniše i u Republici Srpskoj i u Srbiji, sa istim tagom će se moći prolaziti i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.