NavMenu

BiH najlošije ranigirana zemlja u Evropi za pokretanje onlajn biznisa - Više od 26% domaćinstava nema pristup internetu

Izvor: eKapija Četvrtak, 28.01.2021. 12:48
Komentari
Podeli
(Foto: TippaPatt/shutterstock.com)
Pandemija koronavirusa naglavačke je preokrenula cijeli svijet i nažalost problemi se nastavljaju i u 2021. godini. S obzirom kako se sve dogodilo relativno naglo i neočekivano mnoge stvari u cijelom svijetu se su rješavale "u hodu" ali je postalo i više nego jasno koje zemlje idu u korak s tehnologijom a koje su još zapele u drugoj industrijskoj revoluciji.

Nažalost, Bosna i Hercegovina je u potonjoj kategoriji jer smo se još jednom pokazali kako smo "digitalna pustinja" u svijetu digitalizacije i sve više umjetne inteligencije. Ništa neočekivano od zemlje u kojoj obrazovanje, znanost, istraživanje i razvoj za vlasti nikada nisu predstavljale polja interesa i gdje su nam najbolji stručnjaci već poodavno u Njemačkoj, Švedskoj, Irskoj…, prenosi portal Siroki-online.

Vojin Mitrović, ministar prometa i veza BiH, to je u više navrata jasno priznao kazavši kako se naša zemlja prema svim relevantnim indeksima koji prate razvoj digitalizacije i društva, razvoj IT-a, nalazi među zemljama trećeg svijeta. A najnoviji dokaz dolazi i preko istraživanja koje je provela organizacija Best Accounting Software – Bosna i Hercegovina je najlošija država u Evropi za pokretanje onlajn biznisa.

Parametri za istraživanje

James Agate, iz organizacije Best Accounting Software, kaže nam da su njihovi istraživači pregledavali 20 različitih kategorija u 99 zemalja, koji pokriva internetsku pokrivenost i prodor, bogatstvo i lakoću poslovanja zemlje, kao i pristup kvalificiranoj radnoj snazi i logistici. Konkretnije, mjerila se brzina mobilnog interneta, brzina širokopojasnog interneta, broj fiksnih pretplata na širokopojasni pristup, korisnici interneta, korisnici društvenih medija, sigurni internetski poslužitelji, Internetske kupnje.

Nadalje, tu su stopa poreza na dobit, BDP po glavi stanovnika, pojedinci s financijskim računom, pružatelji usluga obrade plaćanja, ekonomske slobode, broj postupaka potrebnih za pokretanje poduzeća, dani potrebni za pokretanje poduzeća, broj dana potrebnih za dovršenje postupaka za legalno poslovanje tvrtke, troškovi pokretanja poslovnih postupaka, troškovi registracije poduzeća, digitalne vještine itd.

Susan Honea, glavna operativna direktorica SMC Innovations LLC, navodi kako prema svim tim kategorijama je zbroj ocjene za BiH 43.03 i nalazimo se na 55. mjestu.

– Ono što je istraživanje pokazalo jeste kako se većina zemalja najprikladnijih za pokretanje onlajn biznisa nalazi u Evropi. Ove zemlje su im se pridružile SAD, Kanada i Singapur, a pružaju sveobuhvatno izvrsno polazište za vaš sljedeći poslovni pothvat – ali, "pogodnosti" ovih lokacija obično se postižu višom stopom poreza na dobit, navodi Honea.


Poražavajući podaci o korištenju Interneta

Ovo je samo još jedna u nizu potvrda gdje se BiH danas nalazi kada govorimo općenito o digitalizaciji i internetskom poslovanju. A ako znamo podatke iz dokumenta Agencije za statistiku BiH pod nazivom "Korištenje informacijsko – komunikacijskih tehnologija u domaćinstvima i pojedinačno, 2020., prvi rezultati" ništa od toga nije iznenađenje.

U njemu se naime navodi kako u BiH postoji 72,8% domaćinstava koje imaju pristup Internetu, a čak 26,9 nema, što je izuzetno veliki postotak ako znamo da svijet korača četvrtom industrijskom revolucijom, digitalizacijom, a već polako i erom umjetne inteligencije.

Nadalje, ukoliko gledamo statistiku pojedinaca, 23,8% njih u BiH nikada nije koristilo računalo a 23,1% Internet. Jasno treba kazati kako s godinama raste broj i domaćinstava i pojedinaca koji koriste računalo i Internet ali i da lje je zapanjujuće veliki broj onih koji nikada nisu koristili računalo ili Internet.

Od onih koji koriste Internet najčešći razlog, čak 90,6%, jeste telefoniranje preko Interneta, 78% njih za slanje poruka, 68,3% za društvene mreže, 65,6% za čitanje vijesti na portalima ili online novinama, 67,2% posto za traženje informacija o robama i uslugama.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Energija, Industrija

ArcelorMittal zatvara Koksaru u Zenici, dio radnika prelazi na rad u Njemačku

Kompanija ArcelorMittal Zenica pokušava pronaći načine da izađe iz postojeće situacije s obzirom na to da se zbog niske cijene čelika na svjetskom tržištu suočavaju s velikim izazovima u poslovanju, pa su odlučili obustaviti proizvodnju koksa, izjavio je danas na pres konferenciji generalni direktor AMZ-a, Nikhil Mehta. On je kazao kako je ovo samo jedan od koraka koje u narednom periodu planiraju poduzeti u tom smislu. - Jedan od

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.