Podaci su ovo Spoljnotrgovinske komore BiH, a sagovornici Nezavisnih istakli su da je samo prošle godine 15 miliona litara mlijeka u BiH ostalo neiskorišteno.
- Pokrivenost uvoza izvozom prošle godine iznosila je 59,7 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit mlijeka i mliječnih prerađevina bio 47,9 mil KM - podaci su Spoljnotrgovinske komore BiH.
Dodali su da se bilježi rast izvoza mlijeka za 12,2 odsto, a mlijeka i pavlake, koncentrisanog mlijeka i sa dodatnim šećerom ili drugim sredstvima za zaslađivanje za 17,2 odsto.
- Zabilježeno je povećanje izvoza i sira i skute za 9,6 odsto te maslaca i mliječnih namaza za 6,7 odsto - kazali su u ovoj komori.
Sa druge strane, evidentan je ogroman pad izvoza mlaćenica, kiselog mlijeka i pavlake, jogurta, kefira i zakiseljenog mlijeka.
- Ogroman pad izvoza primjećujemo kod ovih mliječnih prerađevina i to vrijednosno za 17,7 mil KM - naveli su u STK BiH.
Najviše mlijeka i mliječnih proizvoda prošle godine iz BiH je izvezeno u Srbiju.
- Ključna tržišta u 2020. godini su bila Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija te Kosovo - zaključili su u STK.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara RS, u razgovoru za Nezavisne rekao je da je tokom prošle godine čak 15 miliona litara mlijeka bilo tržišni višak.
- Razlog za to je pandemija virusa korona, koja je oslabila kupovnu moć građana - kazao je Usorac te dodao da je pandemija najlošije uticala upravo na poljoprivredne proizvođače mlijeka.
- Mi smo tu izvukli deblji kraj, jer nemamo kome prodati svoje proizvode - rekao je Usorac.
Mišljenja je, kako kaže, da je slaba kupovna moć građana razlog i velikog pada uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, a ne to što su građani u prvih devet mjeseci prošle godine kupovali više domaćih proizvoda.