Obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost su budućnost energetskog sektora, što sve više prepoznaju i kompanije u regionu Zapadnog Balkana. Jedna takva firma je i Small Hydro Power Plant (SHPP), osnovana je 2011. godine u Sarajevu, koja se bavi proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora, projektima energetske efikasnosti u BiH i regionu, kao i posredovanjem u prodaji električne energije i konsaltingom u oblasti elektroenergetike.
Prema riječima osnivača i direktora, Amera Jerlagića, iza ove ralitivno mlade firme već je dosta poslova u navedenim oblastima, ali i ambicioznih planova za budućnost:
- Kada je riječ o BiH, do sada smo izgradili sopstvenu malu hidroelektranu Kaćuni instalisane snage 550 kW. Trenutno gradimo jedno mikro fotonaponsko postrojenje od 23 kW iznad Sarajeva, iznad sarajevske magle. Riječ je o postrojenju sa solaranim trekerima, takozvanim suncokretima sa panelima koji se okreću prema Suncu. U skorije vrijeme planiramo i gradnju još dva solarna postrojenja veće snage takođe u Sarajevu, od 150 i 500 kilovata, i sve će to ići na prenosni sistem BiH, računajući i elektroprivredu Republike Srpske. U narednom periodu u planu je gradnja ovakvih postrojenja i u Republici Srpskoj, konkretno u Ljubinju, i već o tome pregovaramo, a u daljoj budućnosti i u Hrvatskoj, jer ona kao članica EU i ima pristup njihovim bespovratnim sredstvima za tu namjenu.
U domenu energetske efikasnosti, navodi Jerlagić za eKapiju, SHPP sa partnerskom kompanijom Keseco iz Južne Koreje distribuira njihov
uređaj ULTRA koji štedi električnu energiju u svim industrijama koje koriste induktivne, odnosno motorne pogone.
- Ovaj
uređaj na bazi spinelektron efekta i usmijerenja elektrona štedi električnu energiju i do 12%, pa i više. To je proizvod jedinstven u svijetu i patentiran u SAD.
Ostvaruje uštedu kod pumpi, kompresora, motora... Povrat investicije zavisi od količine električne energije koja se troši u toku godine i od smjenskog procesa rada, ali u prosjeku je to 17 mjeseci. ULTRA uređaji se projektuju prema ostvarenoj vršnoj snazi u nekom pogonu, a ušteda je na bazi utrošene električne energije, tako da je brži povrat investicije kod onih firmi koje rade u tri smjene i troše više energije, nego onih koje rade u jednoj smjeni – objašnjava Jerlagić.
On dodaje da se
smanjenjem potrošnje električne energije smanjuje i emisija CO2 i drugih stakleničkih gasova.
- U BiH smo za četiri godine realizovali više od 23.000 kilovata instalisane snage u više različitih industrijskih grana i objekata - prehrambena, metalna, drvna, hemijska industrija, tržni centri, banke, objekti opšte upotrebe, žičare, bazeni itd. Na taj način,
kroz uštedu električne energije direktno je smanjena i emisija CO2 za više od 8.000 tona, što odgovara kompoziciji od 320 cisterni od po 25 tona. Za januar već imamo ugovorenih dodatnih 5.000 kilovata instalisane snage, tako da se samo na tržištu BiH primičemo brojci od 30.000 kilovata. I Hrvatska i Slovenija, kao članice EU, vidjele su kroz instalaciju ULTRA uređaja svoju šansu za smanjenje emisije CO2 više nego što je to sama ušteda električne energije – navodi naš sagovornik, koji je i nekadašnji direktor Elektrodistribucije Sarajevo i bivši generalni direktor Elektroprivrede BiH.
Prema njegovim riječima, u Hrvatskoj je kompanija SHPP sa ULTRA uređajima trenutno angažovana na testnim projektima Hrvatske elektroprivrede (HEP) sa partnerskom firmom Fusionteam, a započeti su i prvi projekti u Crnoj Gori preko partnerske firme Elko TIM iz Podgorice, koji se tiču ugradnje ovih uređaja u poslovnom centru Merkatora u Podgorici.