Prema preliminarnim rezultatima 30% stanovnika Republike Srpske ima antitijela nakon susreta s virusom korona.
Konačni rezultati studije o kolektivnom imunitetu biće objavljeni krajem januara. S medicinskih fakulteta u Banjaluci i Foči, najavljuju novu studiju nakon koje će se moći uraditi sveobuhvatna strategija zaštite od virusa korona.
U opštinama sarajevsko-romanijske i zvorničke regije 50% stanovništva ima antitijela, a 20% manje je u Gornjem Podrinju i Istočnoj Hercegovini.
Na 90% obrađenih od više od 1.700 uzetih uzoraka pokazalo se da u Prijedoru i Čelincu 40% građana ima antitijela, Prnjavoru 37%, a u Banjaluci skoro 30%. U toku je obrada upitnika nakon kojih će se više znati o simptomima i načinu oboljevanja od COVID-19. U toku su pripreme za novo istraživanje.
- Na jednom sličnom uzorku, shodno onome što smo dobili, biće modifikovan konačan uzorak ispitanika koji će ući u ovu studiju. Ponovićemo, i onda upoređivati rezultate - naveo je Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta Foča.
Dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić rekao je da će broj prokuženih biti daleko veći.
- Za očekivati je da ćemo u narednom periodu dok se pripremamo za novu studiju negdje na proljeće broj prokuženih biti daleko veći. To će se sigurno poklopiti sa dolaskom vakcine tako da će i vakcina doprinijeti razvoju kolektivnog imuniteta - istakao je Škrbić.
Dva fakulteta su prvi u zemaljama regiona izdali Priručnik o provođenju stomatoloških interevencija kod oboljelih od COVID-19.