Iako ne postoje zvanični podaci, prema Državnoj regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK), prodor interneta u BiH je približno 85%, a imamo respektabilnu stopu upotrebe društvenih medija.
Kao i u bilo kojoj evropskoj zemlji, svi FMCG igrači prisutni su i u BiH (Coca Cola, Beiersdorf, Henkel, Procter & Gamble i mnogi uspješni lokalni igrači poput Atlantic Grupe, Violete, telekomunikacijskih kompanija, Bingo, As Group, Mercator, Sberbank, Raiffeisen ). Također postoji veliko prisustvo međunarodnih marketinških agencija poput McCann Universal, Ascanius media (bivši Direct Media), Mediacoma, Zenith Optimedije, ističe se u pregledu koje je projekat Diaspora Invest prezentovao na osnovu podataka LRC BIS - Business Intelligence Systema.
Kako se navodi pregled je urađen sa ciljem da investitorima olakšaju eventualnu odluku o mogućoj investiciji u ovaj sektor.
U poređenju sa bilo kojom drugom susjednom državom, BiH ima velik broj TV stanica što, navodi se u analizi, ne bi bio problem da se većina njih smatra lokalnim TV stanicama, ali to nije slučaj.
Malo tržište čine tri javne mreže (BHT, FTV, RTRS), nacionalne ili jake regionalne komercijalne TV stanice poput Nove TV, OBN, Pink, BN, TV1, ATV, Hayat TV, Face TV, informativne mreže poput N1 i Al- Jazeere i više od 70 malih lokalnih TV stanica.Ovim brojem ključnih TV igrača ne bi bilo moguće upravljati ni na tržištu poput njemačkog.
-
Više od 75% ukupnog budžeta za oglašavanje ide na hranjenje dominirajuće TV industrije, gdje postoji neregulisani damping cijena. Digitalni mediji, e-trgovina, l-trgovina i m-trgovina postali du dominantna snaga u oglašivačkoj industriji s najvišim stopama rasta u 2018. godini, osim u BiH. Mali dio ukupnog budžeta za oglašavanje čine internet mediji. Otprilike više od 50% oglasa plasira se na Google i Facebook. Na pitanje o udjelu na tržištu digitalnog oglašavanja, nitko ne može ni pretpostaviti približnu cifru - ističe se.
Dodaje se i da su cijene CPM-a i CPC-a na tržištu toliko niske da se niko ne može obogatiti od njih čak i ako su digitalni ključni igrači Google-u dali čitav svoj inventar. Rješenje ove vrste nije ništa novo u marketinškoj industriji. To se jednostavno naziva konsolidacija.
- Svaka marketinška agencija bira svoje najbolje izvođače, postavljaju pravu cijenu, odgovarajući oglasni prostor i dijele svoje budžete uglednoj grupi izdavača, dok Irskoj i Zuckerbergu daju mali dio budžeta, koji mogu lako dobiti natrag kroz manje klijenti i manji izdavači. Ništa protiv divova poput Google-a ili Facebook- a u Bosni i Hercegovini, ali CPM od 0,01 ne čini uslugu nikome osim možda malim preduzećima koja ne mogu priuštiti više od toga.
Više od 450 marketing kompanija