Crnoj Gori biće potreban najduži period za ekonomski oporavak od svih zemalja regiona, čak i uz uslov da ove godine zabilježi značajan oporavak turističke privrede, opominju u januarskoj publikaciji Svjetske banke (SB) "Globalne ekonomske perspektive".
Svjetska banka je procijenila da je crnogorska ekonomija u 2020. godini imala realni pad od 14,9%, da bi u ovoj godini mogla imati rast od 6,1%, a u 2022. rast od 3,9%. Zbog prošlogodišnjeg pada bruto domaći proizvod (BDP) sada ima nižu osnovicu i morao bi da ima rast od 20% da bi dostigao nominalni iznos iz 2019. godine.
Prema projekcijama rasta iz izvještaja SB, to bi se moglo desiti tek u 2025.
Najbrži oporavak, prema projekcijama SB, imaće Srbija čija je ekonomija u prošloj godini imala pad od 2%, dok se u 2021. godini prognozira rast od 3,1%, čime bi matematički već ove godine imala BDP na nivou iz 2019.
Ekonomija Hrvatske, koja takođe ima veliki zavisnost od turizma kao i Crna Gora, u prošloj godini je, navedeno je u izvještaju, pala za 8,6%. Iz Svjetske banke očekuju da će ekonomije ove države u ovoj godini imati rast od 5,4%, a u narednoj od 4,2%, čime bi se vratila na nivo iz 2019. godine.
BDP Bosne i Hercegovine lani je imao pad od 4% dok bi, prema projekcijama SB, njegov realan rast u ovoj godini iznosio 2,8, a u narednoj 3,5%. Za dvije godine bi se, prema ovim projekcijama, oporavila i ekonomija Albanije koja je prošle godine imala pad od 6,7%, jer se ove godine očekuje rast od 5,1, a u narednoj od 4,4%.
Do 2023. godine i nivo BDP-a Sjeverne Makedonije bi mogao biti vraćen na pretkrizni nivo, jer je lani imao pad od 5,1 odsto, dok se ove godine očekuje rast od 3,6, a u narednoj od 3,5 odsto.
Kosovu će trebati tri godine za nominalni oporavak, jer je lani imao pad ekonomije od 8,8%, dok se u ovoj godini očekuje rast od 3,7%, a u narednoj od 4,9%.
SB podsjeća da su najteže pogođene pandemijom one države čije ekonomije u velikoj mjeri zavise od usluga i turizma, kao i one koje imaju jake trgovinske ili finansijske veze sa evrozonom, dok su manje pogođene i brže će se oporaviti ekonomije zasnovane na proizvodnji i poljoprivredi.
U publikaciji, SB je objasnila da zbog rastućih fiskalnih obaveza u regionu zemlje imaju smanjen prostor za fiskalnu podršku, te da će se državni budžeti dodatno "rastezati" neophodnim dodatnim davanjem za suzbijanje korona krize.
- Očekuje se korist koju će region imati zbog nedavno usvojenog ekonomsko - investicionog plana koji će mobilizovati novac za podršku održivoj povezanosti, digitalnoj ekonomiji, ljudskom kapitalu, zelenoj i digitalnoj tranziciji... - ocjena je SB.
EU je krajem oktobra usvojila ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan sa ciljem da pospješi dugoročan privredni oporavak region, a u kome se nalazi značajan investicioni paket koji će mobilisati do 9 mlrd EUR za region. Vlade treba da pripreme projekte koje će kandidovati za ovaj investicioni plan.