Ovim projektom, kako je i ranije najavljivano iz Uprave Grada Banjaluka, želi se krenuti dalje u primjeni rješenja za efikasno gradsko funkcionisanje, u cilju da Banjaluka postane "pametni grad" i time olaška svakodnevni život građana, a indirektno privuče nove investicije.
Gradskoj razvojnoj agenciji Banjaluka (CIDEA) odobren je projekat koji se odnosi na poboljšanje turističkih, saobraćajnih i ostalih usluga kroz razvoj pametnog autobuskog stajališta sa turističkim info displejem.
Kako su za eKapiju rekli u ovoj agenciji, postavljanje pametnog autobuskog stajališta predviđeno je u naselju Lazarevo 1, na autobuskom okretištu u blizini Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Dr Miroslav Zotović.
- Ovo će biti prvo rješenje pametnog autobuskog stajališta u Banjaluci i ono treba da omogući pristup podacima o dolasku i odlasku autobusa, u minutama, punjenje mobilnih uređaja, pristup besplatnom internetu, reklamiranje lokalnih kompanija na outdoor monitorima, potom korištenje bike–sharing sistema, info turističkog displeja, kao i da obavještava o meteorološkim prilikama u gradu – kažu u agenciji CIDEA.
Sve ovo će biti omogućeno zahvaljujući fotonaponskim panelima koji će se nalaziti na nadstrešnici stajališta, a koji će solarnu energiju pretvarati u električnu.
Projekat je rađen u skladu sa Strategijom razvoja grada Banjaluka 2018-2027, u oblasti Banjaluka–pametni grad.
U agenciji CIDEA su nam rekli da se još radi na dizajnu konačnog izgleda stajališta, a cijeli posao bi trebalo da bude realizovan do kraja 2020. godine.
Riječ je o projektu koji je vrijedan nešto više od 49.000 KM. Grad Banjaluka će sufinansirati realizaciju rješenja u iznosu od 19,61%, Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo u iznosu od 29,41% , a UNDP 50,98% ukupne vrijednosti.
V. Dž.