Stavovi socijalno-ekonomskih partnera u FBiH, kada je u pitanju utvrđivanje najniže plate, nisu približeni. Ono što je sindikalcima najniži prihvatljiv iznos - poslodavcima je mnogo. U jednom su istomišljenici - minimalna plata nakon pet godina treba biti povećana u paketu sa izmjenama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, izvijestila je Federalna televizija.
- Danas su se neke cifre vrtjele - jedna je 550 KM, druga 650. Sindikat je tražio 70% prosječne plate - mi mislimo da je previše jer je najveća prosječna plata u Francuskoj 60% - istakao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Mevludin Bektić podsjeća kako je u Federaciji najniža u regionu - 406 KM.
- Mi smo tražili 70% federalnog prosjeka, što znači da je neto 700 KM, bez toplog obroka, regresa i ostalih primanja radnika.
Koliki će biti iznos najniže plate, bit će jasnije nakon što resorno ministarstvo uvrsti primjedbe i Sindikata i poslodavaca u tekst.
- Zaključeno je da se ova metodologija koju smo razmatrali uputi sa prijedlozima i primjedbama Udruženja poslodavaca i Sindikata Ministarstvu finansija - kazao je Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.
Zbog nepovoljnog poslovnog ambijenta i ekonomskih gubitaka, poslodavci od Vlade traže vraćanje stanja prirodne nesreće kako bi se aktivirao korona zakon. Predviđena budžetska sredstva od 450 mil KM su neiskorištena, a mnogi od poslodavaca koji su imali gubitke u poslovanju nisu obuhvaćeni ovim izdvajanjima.