NavMenu

Moguć krah dolara sljedeće godine - Američkoj valuti prijeti devalvacija

Izvor: Tanjug Ponedjeljak, 22.06.2020. 10:56
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay.com/Public Domain Pictures)
Američka valuta bi u 2021. godini mogla da devalvira za jednu trećinu, upozorio je bivši predsjednik banke Morgan Stenli Azija Stiven Rouč i dodao da bi do toga moglo da dovede naglo smanjenje štednje stanovništva i povećanje državnog duga usljed uspješnog oporavka nakon krize glavnih trgovinskih partnera SAD.

Rouč tvrdi da se era "prekomjerne privilegije" američkog dolara kao glavne svjetske rezervne valute bliži kraju.

- Valute uspostavljaju ravnotežu između unutrašnje ekonomske osnove zemlje i spoljne percepcije njene snage ili slabosti - ističe on za Blumberg i dodaje da se u SAD taj balans brzo mijenja, zbog čega je krah dolara moguće očekivati u bliskoj budućnosti.

On podsjeća da je od januara do aprila indeks dolara porastao za 7%, jer su investitori širom svijeta u americkoj valuti vidjeli zaštićeno sredstvo tokom krize koronavirusa.

Kao rezultat toga, sada, prema procjenama banke za međunarodna plaćanja, vrijednost dolara je za 33% iznad minimuma 2011. godine, ali već u 2021. godini, on se lako može vratiti na ove minimume, gubeći na vrijednosti 35%.

- Svaki kurs valute predstavlja cijenu koja odražava stanje zemlje, ekonomsko, finansijsko, socijalno i političko, u odnosu na uporedive karakteristike drugih zemalja. Odnosno, promjene kursa valute su rezultat poređenja SAD sa Evropom, Kinom i tako dalje - kaže Rouč, prenosi Sputnjik.

Prema podacima banke za međunarodna plaćanja, najveći partneri SAD su Kina, Evropska unija, Meksiko, Kanada i Japan.

Vrijednost valuta ovih zemalja određuje kurs dolara na međunarodnim tržištima za 72%. Drugim riječima, da bi dolar izgubio na vrijednosti, ove valute moraju da ojačaju, što je vrlo vjerovatno.

Valuta američkih partnera u zoni slobodne trgovine, Meksika i Kanade, mnogo je pretrpjela početkom godine zbog koronavirusa i pada cijena nafte, a kako se vrijednosti stabilizuju i ekonomska aktivnost nastavlja, meksički pezos i kanadski dolar će značajno ojačati.

Prema procjenama američkog Biroa za ekonomska istraživanja, u prvih šest mjeseci u zemlji je zatvoreno preko 100.000 preduzeća, a 44 miliona Amerikanaca je izgubilo posao.

Ali, stanovništvo još uvijek nema ozbiljnih problema zahvaljujući državnom programu novčane podrške - 159 miliona ljudi je dobilo jednokratne uplate u iznosu od 1.200 USD, a više od 20 miliona nezaposlenih je dobilo pravo na dodatnih 600 USD nedjeljno kao dodatnu pomoć uz državni program novčane pomoći.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Energija, Industrija

Nepovratnih 20 mil KM - Elektroprivreda BiH raskinula ugovor s Kinezima za izgradnju Bloka 7?

Elektroprivreda BIH je raskinula ugovor sa partnerima iz Kine za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, saznaje Biznis.ba. Iz nekoliko izvora za Biznis je rečeno da je raskid ugovora uslijedio nakon što je EP BiH uputila nekoliko opomena pred raskid s pozivom da izvođač izvrši svoje obaveze i pristupi realizaciji po ugovora pitanju Bloka 7. Biznis.ba podsjeća da je krajem prošle godine Vlada FBiH dala prethodnu saglasnost na raskid

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.