NavMenu

Bolje računovodstvo i planiranje pomogli firmi Eko sir Puđa da lakše savladaju teškoće izazvane pandemijom

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 25.05.2020. 10:57
Komentari
Podeli
Uticaj pandemije COVID-19 se osjeti širom Bosne i Hercegovine – uz ograničenje kretanja ljudi, zatvaranje restorana i smanjenje obima poslovanja gotovo svih poslovnih subjekata koji zavise od mobilnosti ljudi i mogućnosti okupljanja u grupe. Hoteli, trgovine, saloni i mnogi drugi poslovni objekti ostaju zatvoreni, dok se zemlja i dalje bori s posljedicama socijalnog distanciranja i drugih mjera borbe protiv korona virusa.

Tomislav Puđa, osnivač i direktor firme Eko sir Puđa, je jedan od mnogih vlasnika malih firmi, koji osjeća ekonomski pritisak nametnut pandemijom COVID-19.

- Od trenutka kada se COVID-19 pojavio u BiH, pa čak i kad je bio samo u našem susjedstvu, javlja se značajan pad prodaje naših proizvoda. Glavni razlog tog smanjenja su mjere ograničenja kretanja građana, prestanak rada trgovina, plus potpuni prekid snabdijevanja hotela i salona za vjenčanja – što su glavni kanali prodaje naših proizvoda - kaže Puđa.

Ograničenja uzrokovana pandemijom su došla u naročito izazovnom periodu za mljekarski sektor, obzirom na istovremeni porast proizvodnje mlijeka od krava, koza i ovaca i drastično smanjenje prodaje sira i ostalih mliječnih proizvoda, prenosi sajt Svjetske banke.

- Analizom podataka i poređenjem prihoda iz aprila 2019. i 2020. godine, vidimo pad prodaje od preko 50%. Najveća izazov za nas je bila nepoznanica i nedostatak informacija o tome kada se koje restrikcije planiraju ukinuti, naročito za trgovine i restorane, ali i generalno ograničenje kretanja za ljude- napominje Puđa.

Prodaja je dalje smanjenja tokom Uskršnjih praznika – što je tradicionalno vrijeme povećanja prihoda – obzirom da je mnogim ljudima, koji su se iz inostranstva vraćali kući, povratak u Bosnu i Hercegovinu bio otežan.

Iako je trenutna situacija teška, Tomislav je uvjeren da je moglo biti čak i gore, da njegova firma prije izbijanja pandemije nije radila na mehanizmima razvoja i planiranja poslovanja. Ova firma, smještana u blizini Livna, je uspjela unaprijediti svoje računovodstvene prakse i provesti analizu segmenata distribucije i prodaje, uz podršku Projekta savjetodavnih usluga za poslovno upravljanje – pilot projekt kojeg finansiraju Svjetska banka i Ambasada Švedske, a provodi konsultantska firma Deloitte.

Ovaj projekt – koji je pokrenut kao podrška za mala i srednja preduzeća u zemlji – se provodio u periodu od jedne godine uz učešće malih i srednjih preduzeća iz cijele zemlje, njih ukupno 41. Urađena je dijagnostika firmi kroz procjenu poslovnog učinka i potencijala za otvaranje radnih mjesta, pružene su usluge poslovnog savjetovanja i usluge podrške za implementaciju preporučenih rješenja.

Te su se mjere pokazale korisnim firmama za suočavanje s izazovima kojima su sada izložene.

- Proveli smo analizu svih aspekata naše prodaje i otkrili kritične slabosti u našem sustavu, na čijem smo otklanjanju počeli raditi nabavkom poslovne aplikacije Pantheon i promjenom našeg računovodstva, u cilju odgovarajućeg planiranja i praćenja prodaje, da bismo mogli otklanjati probleme. Ta se potpora svakako isplatila u ovim teškim poslovnim prilikama, obzirom da nam omogućava i bolju analizu stanja i ima sistem "ranog upozorenja" za suočavanje s izazovima - kaže Puđa.

Naglasio je da je ovo kritično vrijeme za poslovanje, kada se mora osigurati likvidnost, smanjiti najteže uticaje pandemije i vratiti na normalne poslovne aktivnosti kad bude moguće.

- Ako mjere i ograničenja ne popuste, bićemo primorani na značajno smanjenje otkupa mlijeka i prilagođavanje proizvodnje smanjenoj potražnji na domaćem i stranom tržištu, što bi moglo voditi ka velikim poteškoćama za naše primarne proizvođače mlijeka - rekao je on.

Ova firma, osnovana 2001. godine, ima proizvodne pogone u podnožju brda Tušnica i na obali Buškog jezera, što je čini značajnim dijelom lokalne ekonomije, obzirom da vrši otkup kravljeg, kozjeg i ovčjeg mlijeka od lokalnih proizvođača za proizvodnju sira. Tradicionalni način stočarstva, uz ispašu na planinskim pašnjacima tokom ljeta i ishranu sijenom i žitaricama u štalama tokom zime, predstavlja značajan dio proizvodnje eko-sira Puđa.

- To našim proizvodima daje prepoznatljiv kvalitet. Svi naši sirevi se prave od neobranog mlijeka, na tradicionalan način, po najvišim higijenskim i standardima ispravnosti hrane, i ponosni smo na posjedovanje certifikata ISO, HACCP i HALAL standarda - zaključuje Tomislav.

Iako pred ovom lokalnom ekonomijom stoje novi izazovi, priča o kompaniji Eko sir Puđa je sretni podsjetnik da odgovarajuće planiranje i čvrste poslovne osnove mogu pomoći firmama da se zaštite od ekonomskih poremećaja – čak i onih koje donese nepredviđeni događaj globalnih razmjera – poput pandemije COVID-19.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Industrija, Saobraćaj, Finansije

Hrvatska kompanija kupila banjalučki Sim impex - Nova akvizicija jača poziciju na tržištu autodijelova

Hrvatska CIAK Grupa kupila je jednog od najvećih distributera auto dijelova u BiH, firmu SIM Impex Banjaluka, čime je postala lider na domaćem tržištu u ovoj oblasti prenosi BiznisInfo.ba. Ugovor, koji je potpisan 16. aprila, uključuje preuzimanje dviju kompanija, Stahlgruber trgovina Ljubljana i SIM Impex Banjaluka, koje su članice LKQ Europe. SIM Impex iz Banjaluke se pozicionirao među lidere u distribuciji rezervnih dijelova, opreme

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.