NavMenu

Ljekoviti mirisi budućnost wellnes razvoja - Prijatne arome za promjenu emocionalnih stanja i u terapijske svrhe

Izvor: turistički svet Ponedjeljak, 13.04.2020. 11:39
Komentari
Podeli
(Foto: sirirak kaewgorn/shutterstock.com)
Svaki klijent koji uđe u spa ili wellness nesvjesno uključi sva svoja čula da bi "ispitao teren" i odlučio da li vrijedi njegovog vremena i novca. Osim ugodnog ambijenta, boja i, prije svega, profesionalnog tima, od velike važnosti je i miris tog prostora. Možda je i najvažniji kod donošenja odluke - ostati ili otići. I to nije slučaj samo kod izbirljivijih klijenata.

Poznato je da je čulo mirisa izuzetno važno za čovjeka. Ćelije čula mirisa počinju da se razvijaju već u trećoj nedjelji embrionalnog razvoja, značajno ranije od ostalih čula. Po rođenju, čulo mirisa postaje najvažnije čulo kojim se beba koristi u prepoznavanju i snalaženju u novoj sredini. Nova istraživanja pokazuju da 3% našeg genoma otpada na olfaktorne gene, te da čovjek može da razlikuje i upamti više od 10.000 različitih mirisa. Čulo mirisa od olfaktornih ćelija u nosu, nervnim impulsima prenosi se u limbički dio mozga koji je odgovoran za upravljanje nesvjesnim, instinktivnim i autonomnim funkcijama, te emocijama i sjećanjem. Stoga nije ni čudo da na 75% emocija koje svakodnevno generišemo utiče miris i zato se smatra da je 100 puta veća vjerovatnoća da se sjetimo nečega što smo omirisali nego vidjeli, čuli ili dodirnuli.

Wellness je već odavno prepoznao važnost i snagu mirisa i to prvenstveno kroz koncept aromaterapije, tj. upotrebu eteričnih ulja u liječenju raznih bolnih stanja. Niz kvalitetnih naučnih istraživanja dokazuju efekte mirisa na ublažavanje boli, poboljšan san, smanjenu anksioznost i ređe jutarnje mučnine. Mirisi mogu pomoći u unapređenju kognitivnog učenja ali i vraćanju sjećanja i promjeni emocionalnog stanja.

Ključ za promjenu emocionalnih stanja

Upravo zato, mnogi wellness brendovi nastoje da mirise što bolje iskoriste u svojim proizvodima i tretmanima. Jedan od takvih je i francuski brend Altearah BIO, koji inovativno kombinuje aromaterapiju, chromatoterapiju, olfactoterapiju, oleoterapiju i masažoterapiju. Svojim proizvodima i tretmanima nastoje da utiču na emocionalna stanja klijenata. To čine detekcijom problema pomoću chromatoterapije kojom dolaze do spoznaje o emocionalnim potrebama klijenta, a potom pomoću aromaterapije nastoje da utiču na prepoznata emocionalna stanja.

Zahvaljujući prepoznavanju važnosti mirisa, ali i trendu povratka "prirodnom" liječenju pretpostavlja se da će do 2026. godine tržište esencijalnih ulja biti vrijedno oko 15 milijardi dolara, s tendencijom daljeg rasta.

Budućnost industrije mirisa

Svijest o povezanosti mirisa s našim mozgom i o potencijalu liječenja i stvaranja zadovoljstva kod svakog pojedinog korisnika, otvara nove potencijale i razvoja industrije mirisa, kao i novih istraživanja na ovu temu. Razvoj će ići u nekoliko pravaca:

Individualizacija

Težiće se individualizaciji, nastojaće se za svakog pojedinca pronaći odgovarajući mirisi, baš oni koji ga dovode u stanje opuštenosti i zadovoljstva, mirisi koji kod te osobe pobuđuju određena sjećanja i emocije. Trgovci, hotelijeri i razne uslužne djelatnosti nastojaće da pronađu "svoje" mirise, one koji će ih najbolje predstavljati i kod njihovih klijenata izazivati pozitivne emocije i sećanja. Industrija mirisa nastojaće da pronađe arome koje nabolje utiču na određene emocije i stanja.

Distribucija

Kada već tako dobro reagujemo na mirise, zašto ne bismo češće bili izloženi njihovom pozitivnom uticaju? Jedna od ideja koja se razvija je i digitalizacija mirisa, pretvaranje mirisa u digitalnu informaciju koja će se moći prenositi na daljinu, npr. putem naših "pametnih" telefona.

Takva informacija mogla bi se dekodirati u nekom uređaju koji se nalazi u našoj neposrednoj blizini i koji emituje upravo one mirise koji su nam potrebni i npr. u našem domu pobuđuju osjećaj kao da se nalazimo na mjestu omiljenog godišnjeg odmora. Difuzori mirisa postojaće sve napredniji, moći će da prepoznaju naše potrebe i u tačno određenom trenutku otpuste mirise koji najbolje odgovaraju nama i trenutku. Čulo mirisa je čulo koje se najbrže privikava na nadražaj, stoga novi difuzori treba da osiguraju da se mirisi otpuštaju u intervalima koji neće dopustiti čulu mirisa da "otupi" na nadražaje.

Kliničko korišćenje mirisa i istraživanje

Sve će se više mirisi uključivati u razne vidove liječenja i terapije brojnih stanja na koje čulo mirisa može uticati. Istovremeno, istraživanja će pronalaziti sve širu primjenu mirisa, uz istovremenu naučnu potvrdu njihove efikasnosti.

Wellness

Wellness koji je među prvima prepoznao značaj mirisa nastaviće i dalje da ih koristi na sve efikasnije i inovativnije načine. Osim postojećih tretmana upotrebe mirisa kroz razne tretmane aromaterapije, tuševa doživljaja, mirisne kupke, biće osmišljen čitav niz novih tretmana koji će nas putem mirisa dovoditi u stanje "wellness"-a. Na nama će biti samo da "zaplivamo" na tom talasu.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.