NavMenu

Kakva sudbina čeka radnike u privatnom sektoru za vrijeme pandemije?

Izvor: BHRT Utorak, 31.03.2020. 10:49
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Dmitry Kalinovsky/shutterstock.com)Ilustracija
Zbog pandemije koronavirusa, u BiH bez posla je ostalo više od 7.000 radnika, podaci su ovo Saveza sindikata Bosne i Hercegovine.

Trenutno najugroženiji sektori su iz oblasti uslužnih djelatnosti, trgovine, a posebno je pogođena drvna industrija. Gospodarstvenici iz RS već su predložili mjere podrške realnom sektoru. A i poslodavci iz Federacije ponudili su osam mjera za očuvanje radnih mjesta.

Tvrtke u drvnoj industriji već tri mjeseca rade u vrlo teškim uvjetima. Do sada je ovoj industriji zabilježeno oko 2.000 otkaza. A vrhunac krize kako kaže predsjednik Asocijacije drvne industrije VTKBiH Suad Ećo, pojavio se u februaru zbog krize u Italiji i Njemačkoj jer su upravo ove dvije zemlje glavno izvozno tržište.

- U martu većina proizvođača koji se bave izvozom nemaju narudžbi i sada više nisu u stanju proizvodnju držati aktivnom. Mogli smo ovo riješiti prije mjesec dana kako bi spriječili barem 50% otkaza kojih je pristuno - rekao je Ećo.

Sedam tisuća radnika je do današnjeg dana ostalo bez posla – otpušteno je zbog pandemije, međutim, taj broj može biti puno veći u narednom razdoblju ako se nešto konkretno ne uradi.

A osim problema u drvnoj industriji, teška situacija je u uslužnim djelatnostima i trgovini. Radnici u sektoru trgovine uglavnom rade dan za dan. A oni koji rade s tesktilnom robom i bijelom tehnikom upućeni su na korištenje godišnjih odmora.

Adnan Alihodžić, vlasnik frizerskog salona u Sarajevu, bio je prisiljen 18. marta zatvoriti svoj frizerski salon i pet radnika poslati kući. Situacija je do daljnjeg, kaže Adnan, neizvjesna.

- Mi smo svi još uvjek tu, pet zaposlenih radnika kućama su na čekanju. Nitko još nije dobio otkaz, borimo se, i ja se iskreno nadam da nećemo doći u situaciju da moramo otpuštati radnike - istakao je Alihodžić.

Mersiha Bečirović iz Sindikata trgovine kaže da su upozoravali da je saniranje ekonomskih i zdravstvenih posljedica trebalo ići paralrelno, kao i da će upravo ekonomska situacija u zemlji ostaviti daleko teže i nesagledive posljedice.

- Na evidenciju Zavoda za zapošljavanje RS, zaključno sa martom, prijavilo se oko 400 osoba koje su ostale bez posla, a u narednom razdoblju očekuje se porast novoprijavljenih – naročito iz sektora ugostiteljstva i trgovine, i svi oni će dobiti minimalnu novčanu naknadu od 416 KM do 800 KM – rečeno je iz zavoda.

I gospodarstvenici su ponudili pomoć, a iz sindikata Republike Srpske upozorili su i na zloupotrebe.

- Imamo pokušaj pojedinih poslodavaca da prave institucije koji su na prvu najavu krenuli da se obračunavaju sa svojim radnicima odnosno da ih prisiljavaju da potpisuju neplaćeno odsustvo ili da ih otpuštaju i na taj način kao da vrše pritisak na vlast da bi došli do koristi - istakla je predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.

Poslodavci u Federaciji ponudlili su osam mjera podrške te zahtjevaju hitno potpisivanje sporazuma s Vladom Federacije i sindikatom kojim će se zabraniti otpuštanje radnika tijekom krize. Sindikati se načelno slažu sa svim samo ne i s onim da se ide na smanjenje plaća u javnom sektoru. Premijer Fadil Novalić je poručio da Vlada neće donositi ishitrene, niti populističke poteze i da ovo nije trenutak kada treba iznositi bilo kakve prijetnje i ultimatume.

- Tim socijalnim sporazumom uveo bi se institut čekanja, regulirao rad od kuće s poslodavcima, a Vlada bi prihvatila obvezu da jedan dogovoreni dio plaće koju isplati poslodavac refundir - smatra Mladen Pandurević iz Udruženja poslodavaca FBiH.

Sve ono što bi pravna i fizička lica trebala uplaćivati – mora se zaustaviti barem do 30. juna, ističu ekonomsiti. Naglašavaju i da bi sve razine vlasti trebale napraviti posebne proračune kako bi mogli naći prave izvore financiranja za zastoje u prilivu fiskalnih i parafiskalnih naplata. I ako ne napravimo adekvatne poteze, naći ćemo se u bezizlaznoj situaciji.

- Svim pravnim i fizičkim osobama treba staviti od 15. marta do kraja juna da se ne plaćaju potraživanja prema bilo kome, kako bi se ta sredstva koristila za isplatu plaća u određenom obimu. Treba onemogućiti da se radnici ne otpuštaju - ističe profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Željko Šijan.

U parlamentarnu proceduru po hitnom postupku upućene su dopune Zakona o PDV-u kojim bi se rok za plaćanje PDV-a prolongirao s desetog do posljednjeg radnog dana u mjesecu.

Udruženje IT kompanija iz BiH, Bit Alijansa, uputilo je također svim razinama vlasti u BiH prijedlog deset mjera koje će, ako se usvoje, znatno pomoći cjelokupnom domaćem gospodarstvu. A jedina barem za sada vidljiva, doduše kratkoročna pomoć, stigla je od Vlade Kantona Sarajevo koja je obećala poslodavcima koji su zadržali radnike, pomoć u vidu sufinanciranja dijela troškova za isplatu plaće u martu i aprilu.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Energija, Industrija

Nepovratnih 20 mil KM - Elektroprivreda BiH raskinula ugovor s Kinezima za izgradnju Bloka 7?

Elektroprivreda BIH je raskinula ugovor sa partnerima iz Kine za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, saznaje Biznis.ba. Iz nekoliko izvora za Biznis je rečeno da je raskid ugovora uslijedio nakon što je EP BiH uputila nekoliko opomena pred raskid s pozivom da izvođač izvrši svoje obaveze i pristupi realizaciji po ugovora pitanju Bloka 7. Biznis.ba podsjeća da je krajem prošle godine Vlada FBiH dala prethodnu saglasnost na raskid

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.